Skripaľovci sa novičokom otrávili doma, najviac nervovoparalytickej látky našli na hlavných dverách domu

Sergej Skripaľ
Dom bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa. Foto: archívne, SITA/AP

BRATISLAVA 29. marca (WebNoviny.sk) – Bývalý ruský agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija sa dostali do kontaktu s nervovoparalytickou látkou novičok, ktorou sa otrávili, doma. Informovala o tom polícia s tým, že najväčšiu koncentráciu látky našli na predných dverách ich domu v Salisbury.

V menších koncentráciách sa látka nachádzala aj na iných miestach v meste. Korešpondent spravodajského portálu BBC Gordon Corera informoval, že najväčšiu koncentráciu nervovoparalytickej látky našli na kľučke dverí a niekto ju tam mohol natrieť. To by mohlo vysvetľovať, prečo sa látka nachádzala aj na jeho aute či v reštaurácii, kde večerali a ktorú neskôr polícia uzavrela.

Polícia uviedla, že ďalšie vyšetrovanie sa sústredí najmä na dom Skripaľovcov, kde podľa komisára Deana Haydona budú vyšetrovatelia pôsobiť niekoľko týždňov, možno až mesiacov.

Ľudia, ktorí žijú v okolí domu Skripaľovcov „môžu očakávať, že uvidia policajtov pri prehliadkach, chcem ich len uistiť, že riziko zostáva nízke a prehliadky sú preventívne“, vysvetlil. Na prípade pracuje zhruba 250 členov protiteroristickej jednotky, ktorí preskúmavajú 5 000 hodín záznamov z priemyselných kamier. Vyšetrovatelia v tejto súvislosti zadržali 1350 predmetov.

Forenzné práce v obchodnom centre, kde Skripaľovcov našli v bezvedomí, a na cintoríne, kde sú pochovaní agentova manželka a syn, naopak končia. Protiteroristická jednotka vyšetrovanie na týchto miestach odovzdala do správy polície grófstva Wiltshire.

Skripaľa a jeho dcéru Juliu našli 4. marca v bezvedomí na lavičke v obchodnom dome v anglickom meste Salisbury. Obaja sú odvtedy v kritickom stave v nemocnici.

Veľká Británia i ďalšie krajiny z útoku vinia Rusko a v reakcii na incident vyhostili ruských diplomatov. K takémuto kroku pristúpilo okrem Spojeného kráľovstva, ktoré poslalo domov 23 diplomatov, najmenej 26 ďalších krajín vrátane USA, Francúzska či Nemecka. Moskva ich tvrdenia odmieta a za vyhosťovanie plánuje podniknúť odvetné kroky.

Skripaľa v roku 2004 v Rusku zatkli ako dvojitého agenta pracujúceho aj pre britské výzvedné služby. V roku 2006 ho obvinili, že od roku 1995 pracoval pre britské tajné služby a poskytoval im informácie o ruských tajných agentoch pôsobiacich v Európe.

Odsúdili ho na 13 rokov, no po štyroch rokoch strávených za mrežami ho v roku 2010 prepustili v rámci výmeny špiónov medzi Ruskom a Spojenými štátmi. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej Skripaľ