Škripek od Boha dostal službu vodcovstva

Branislav Škripek
Branislav Škripek Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Popri politike prekladáte knihy.

Áno. Dlhodobo sa tomu venujem, ale posledný rok ako som v parlamente, tak sa k tomu neviem dostať.

Bolo to vaše zamestnanie, či hobby?

Spočiatku to bol len záujem o angličtinu. Chcel som, aby sa na Slovensko dostali dobré kresťanské knihy. Keďže som dostal takú ponuku, začal som to robiť. Nakoniec sa z hobby alebo príjemnej činnosti stal aj zdroj príjmu. Takže bol som aj prekladateľ, preložil som doteraz asi 60 kníh.

Všetko s kresťanskou tematikou?

Drvivú väčšinu, čo znamená skoro všetko. Ale posledný rok som prekladal pre Úsmev ako dar knihu rodičovského počatia. Bola to lekárska kniha o tom ako sa vyvíjajú deti v maternici a čo všetko na ne vplýva.

Vy si vyberáte čo a koho idete preložiť, alebo skôr dostanete zákazku?

To nie. Vyhľadávajú ma vydavatelia.

Dáva Vám prekladateľstvo niečo osobné? duchovné?

Ohromne, veľmi veľa. Prekladané knihy ma ovplyvnili, sformovali, dali mi nové pohľady, obzory.

Poslednú knihu ste doprekladali nedávno.

Najnovšia sa volá Duchovné vodcovstvo od Oswalda Sandersa. Je to americký klasik. Kkniha vychádza už od šesťdesiatych rokov. Už vyšla v státisícových nákladoch a stále sa opakuje. Dokonca teraz už museli obnoviť spôsob písania, pretože jazyk sa posunul. Mňa prekvapila všestrannosťou kapitol. Hovorí o tom aký je vodca, že je to človek, ktorý musí nájsť všestranne rozvinutý charakter a osobnosť. Zároveň aký veľký vplyv má na druhých ľudí. Je to priam učebnica.

Sú potrební duchovní vodcovia?

Jednoznačne áno. Dnes je na Slovensku kríza vodcovstva. Väčšinou v politických kruhoch nahrádzajú vodcov manažéri. Nemáme tu zdravých vodcov. Ani dokonca veľké vodcovské postavy slovenskej politickej histórie neboli praví vodcovia.

Máme duchovných vodcov?

Chýbajú nám zdraví duchovní vodcovia, to znamená ľudia pracujúci v cirkvi na kresťanskej misii. Chýbajú rozhľadení z každej stránky. Je ich málo a preto sa to podpisuje aj na duchovnom stave ľudí, ktorí sa angažujú v kresťanskej cirkvi.

Nie sú skôr vodcovia manipulátori ľudí?

Práve to je ten problém, že nemali by byť. Vodcovia dnes len robia nejakú svoju prácu  namiesto toho, aby budovali ľudí, boli ich učiteľmi, boli ich spolupracovníkmi, aj tútormi. Namiesto toho sú tu skôr ľuďmi nejakej remeselnej práce a možno aj takého trošku drevorubačského usmerňovania. To nie je to, čo by malo byť. Mnoho ľudí si vodcovstvo zamieňa s predstavou nejakého Mojžišského vodcu. Teda veľmi razantne ukáže, čo ako má byť a idem sa tam. To je málo.

Aký by mal byť ten dobrý vodca?

Mal by byť zrelým človekom, teda starší so skúsenosťami. Mal by to byť človek, s ktorým sa veľmi dobre spolupracuje, ktorého majú radi, ktorého ľudia podporujú. Mal by mať víziu, mal by byť schopný, rozhľadený, mal by veľa čítať, mal by byť schopný duchovného poradenstva. Mal by dokázať pre svoju víziu získať ďalších ľudí a aj iných vodcov. Mal by to dokázať viesť národ.

Vy sa považujete za duchovného vodcu?

Myslím si, že Boh ma povolal k tejto úlohe. Pôsobil som predtým ako evanjelizátor a moja služba má apoštolské črty, to znamená, že som schopný na miestach, kde nič nie je, niečo rozbehnúť. Toto je vodcovská črta. Takže áno určite rozoznal som, že túto službu som dostal.

Máte chuť byť aj politickým vodcom?

Rád by som priniesol Slovensku veci, ktoré tu chýbajú, ale bojím sa, že som malo skúsený a málo rozhľadený. Ale budem rád, ak by som mohol byť aj pre túto úlohu použitý alebo poslaný a očakávam, že ak ak mi Boh dá tú autoritu a dá mi väčšiu víziu, tak áno, potom by som to rád urobil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Škripek
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti