Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: SITA/Diana Černáková
8. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(4)

Škrty v návrhu rozpočtu môžu byť pre SAV likvidačné

BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Drastické škrty, ktoré sa objavili v návrhu rozpočtu na rok 2015, môžu byť pre Slovenskú akadémiu vied (SAV) likvidačné, píše sa v otvorenom liste, ktorý inštitúcia adresovala predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi. Výzvu na podporu vedy na Slovensku prerokovali a podporili Vedecké rady väčšiny ústavov SAV a rozposlal ju Ústav molekulárnej biológie SAV.

Zverejnený návrh štátneho rozpočtu na rok 2015 ráta s peniazmi pre SAV vo výške 50,5 milióna eur. Ako upozorňujú v otvorenom liste, ide o pokles výdavkov oproti roku 2014 o 16,9 %. “V praxi to bude znamenať zníženie mzdových prostriedkov o 10 % a ďalšie znižovanie vecných neinvestičných prostriedkov. Takéto drastické škrty v rozpočte môžu byť pre SAV likvidačné,” píšu vedeckí pracovníci premiérovi.

Problematická podpora vedy sa týka aj škôl

V liste tiež upozorňujú, že SAV je spolu s veľkými univerzitami najvýznamnejším centrom vedy a výskumu na Slovensku. “SAV zamestnáva 11 % pracovníkov vedy a výskumu na Slovensku, ale produkuje až 34 % publikácií a 39 % citácií, ktoré sú hlavným a medzinárodne uznávaným ukazovateľom kvality vedeckej práce,” dodávajú pracovníci SAV. Problematická podpora vedy sa podľa nich týka aj vysokých škôl a grantových agentúr.

“Predstavitelia vlády SR dlhodobo proklamujú podporu vedy a výskumu ako neoddeliteľnú súčasť tzv. znalostnej ekonomiky. Vyzývame Vládu SR, Ministerstvo financií SR a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, aby táto podpora nezostala iba na mediálnej úrovni a veda a výskum sa stali skutočnou prioritou tak, ako je tomu vo všetkých vyspelých krajinách sveta,” píše sa v otvorenom liste.

SAV
Slovenská akadémia viedFoto: SITA/wikimedia.org

O zvýšenie rozpočtu bojujú vedci každý rok

Vedci pritom o zvýšenie rozpočtu nebojujú prvý rok, ale opakovane. Vyzývajú preto kompetentné štátne inštitúcie, aby rozpočet pre SAV aj Agentúru pre podporu výskumu a vývoja nebol každoročne vystavený škrtom, ale aby sa stabilizoval na vyššej úrovni v súlade s prijatou stratégiou Európa 2020.

“Je v záujme krajiny, aby sa kvalifikovaní vedeckí pracovníci a špičkoví odborníci nemuseli každoročne v čase predkladania štátneho rozpočtu obávať o svoju profesionálnu existenciu, aby mali možnosť podávať grantové žiadosti a riešiť nové vedecké projekty a neboli nútení hľadať si uplatnenie za hranicami Slovenska alebo mimo vedy a výskumu,” odkazujú premiérovi.

Výzvu na podporu vedy na Slovensku ústavy SAV poslali aj ministrovi školstva Petrovi Pellegrinimu, šéfovi rezortu financií Petrovi Kažimírovi, predsedovi výboru NR SR pre vzdelavánie Mojmírovi Mamojkovi aj vedúcemu Zastúpenia EK v SR Dušanovi Chrenekovi.

Odporúčané články

Minulý rok na Slovensku odzvonilo takmer päťdesiatim školám Minister zahájil nový rok, učiteľom sľúbi menej byrokracie

Témy

Diskusia

Ferko Prečo mám byť primitív? Nerob zo seba mudrého. Ja, jednoduchý človek Ferko,myslíš,že neviem,že na Slovensku veda,vedci,technika a tvorivá inteligencia nemajú žiadnu hodnotu? Prečo,lebo za peniaze nás chudobných daňovníkov sa predávajú do zahraničia,tam ich dobre zaplatia a majú bohaté prémie.U nás... -Ferko Ferko je primitív. Vlády SR obecne na vedu a technicku serú. Iste, že pri súčasnej štruktúre hospodárstva a priemyslu, kedy prevládajú montážne dielne sa potreba vedy necíti. Veda, vedci, technika a tvorivá inteligencia v SR nemajú absolútne žiadnu hodnotu. Len... Ferko Páni zo SAV! Čo slováci majú z toho,že produkujete 34% publikácii a 39 % citácii a vraj to je medzinárodne uznavaný ukazoatel kvality vedeckej práce. Ked vás chváli zahraničie tak nech vás aj platí a nie z našich daní.Ked vás... zruste polovicu velvyslanectiev bude viac na vedu.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Mňamky-recepty

NAJKY.sk

Byvanie je hra

DRAN.sk

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...