Aktualizované: Skupina migrantov uniesla loď, ktorá ich zachránila v Stredozemnom mori

tanker El Hiblu 1
Turecký tanker El Hiblu 1 v prístave v La Vallete na Malte. Foto: TVM via AP.
  • aktualizované 28. marca 11:16

VALLETTA 28. marca (WebNoviny.sk) – Maltské špeciálne jednotky zadržali tanker, ktorý uniesli migranti, po tom ako ich zachránil v Stredozemnom mori, a eskortovali ho do prístavu na Malte.

Loď zakotvila v prístave v meste Senglea, kde už čakalo niekoľko policajných dodávok, aby migrantov odviezli do väzby, v ktorej ich budú neskôr vyšetrovať. Štyroch migrantov z lode odviedli v putách.

Tvrdé slová Salviniho

Talianske a maltské úrady v stredu informovali, že skupina uniesla turecký tanker El Hiblu 1 po tom, ako ich zachránil pri pobreží Líbye, kam ich mal následne doviezť. Migranti však donútili posádku, aby zmenila smer a plavila sa k Európe.

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini uviedol, že loď zachránila zhruba 120 ľudí a incident nazval „prvým činom pirátstva na otvorenom mori s migrantmi“ ako údajnými únoscami. Maltské úrady stanovili počet zachránených migrantov na 108.

Tanker zastavila hliadkovacia loď

Keď maltské jednotky zadržali tanker, smeroval k Malte a talianskemu ostrovu Lampedusa. Kontakt s ním nadviazali, keď bol vzdialený 30 námorných míľ od pobrežia (zhruba 55 kilometrov).

Kapitán ozbrojeným jednotkám povedal, že nemá loď pod kontrolou a že viacero migrantov sa vyhráža a núti jeho posádku, aby pokračovala na Maltu.

Tanker pred vstupom do maltských vôd zastavila hliadkovacia loď. Po tom, ako ozbrojené jednotky tanker zadržali, kontrolu nad ním odovzdali naspäť jeho kapitánovi. Informácie o stave posádky El Hiblu 1 zatiaľ nie sú známe.

Migrácia do Európy poklesla

Masová migrácia do Európy od roku 2015 značne poklesla. Migranti, ktorí sa usilujú dostať do Európy cez Stredozemné more, okrem nebezpečnej cesty na vode čelia aj riziku, že ich zastaví líbyjská pobrežná stráž, ktorá ich pošle do detenčných centier v Líbyi. Tie sú podľa ľudskoprávnych skupín bezútešné miesta, kde sú migranti údajne vystavovaní rutinnému zneužívaniu.

Členské štáty Európskej únie (EÚ), ktoré čelia domácej opozícii voči prijímaniu migrantov, sa rozhodli, že značne znížia počet operácií EÚ v Stredozemnom mori s tým, že stiahnu svoje lode a v misii budú pokračovať len zo vzduchu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matteo Salvini