Skupina Monty Python sa opäť zíde, aby nakrútila film

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Monty Python
Členovia skupiny Monty Python - Michael Palin, John Cleese, Terry Jones, Terry Gilliam a Eric Idle na zábere z októbra 2009 v New Yorku. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Žijúci členovia komediálnej formácie Monty Python sa opäť zídu, aby spolu nakrútili film. Čoskoro 70-ročný Terry Jones, ktorý patrí medzi šiestich pôvodných členov zoskupenia, prezradil, že bude režírovať sci-fi komédiu Absolutely Anything, ktorá „síce nebude filmom skupiny Monty Python, no bude mať ten štýl“.

Jones sa už dohodol na spolupráci s Johnom Cleeseom, Terrym Gilliamom a Michaelom Palinom, pričom stále dúfa, že sa k nim pridá aj Eric Idle. Šiesty člen skupiny, Graham Chapman, zomrel v roku 1989 vo veku 48 rokov.

Pätica predstaviteľov kultovej šou Lietajúci cirkus Montyho Pythona sa za dvadsať rokov spoločne predstavila len výnimočne, napríklad v roku 1998 na americkom Aspen Comedy Festivale a o rok neskôr pri oslavách 30. výročia šou v BBC.

V novom filme by mali „pythonovci“ nahovoriť hlasy mimozemšťanov a tak ako v minulosti možno aj iné postavy. Hovoriaceho psa Dennisa v snímke narozpráva Robin Williams. Film by mal mať rozpočet 15 až 20 miliónov amerických dolárov (v prepočte asi 11,4 až 15,2 milióna eur) a nakrúcať by ho mali začať v lete v Anglicku.

Šou Lietajúci cirkus Montyho Pythona, ktorej prvú epizódu odvysielala televízia BBC 5. októbra
Bez názvu
Predstavenie Monty Python Spamalot v Shubert Theatre v newyorskom Broadwayi v roku 2008. Foto: SITA/AP

1969, spôsobila v britskej televízii doslova revolúciu. Pre členov skupiny znamenala oslobodenie od konvencií, ktoré im prinášala dovtedajšia práca. Epizódy vznikali obyčajne z množstva nápadov, z ktorých sa vyberali tie najlepšie.

Michael Palin písal obyčajne s Terrym Jonesom, John Cleese zas s Grahamom Chapmanom, Eric Idle písal ako jediný často sám. Prvú sériu preslávili najmä skeče Mŕtvy papagáj (Dead Parrot), asi najznámejší z dielne Monty Python, ďalej Drcdrc (Nudge Nudge) alebo Reštaurácia (Restaurant Sketch).

Medzi vrcholné čísla druhej série patria Ministerstvo šibnutej chôdze (Ministry of Silly Walks), Španielska inkvizícia (Spanish Inquisition) alebo Ako nebyť videný (How Not To Be Seen), ale aj Sprostá maďarsko-anglická konverzácia (Dirty Hungarian Phrasebook).

Ako prvý film pod hlavičkou Monty Python vznikol súbor skečov And Now for Something Completely Different (1971) určený pre americké publikum. Nakoniec však práve za oceánom prepadol a doma v Británii, kde všetky skeče diváci už videli, sa mu darilo dobre.

BBC pre Lietajúci cirkus čelila začiatkom sedemdesiatych rokov čoraz hlasnejšiemu protestu proti údajnému uvoľňovaniu zodpovednosti v masmédiách. Vedenie začalo zasahovať, epizódy začalo po prvý raz pozerať ešte pred vysielaním. „Keď došlo na štvrtú sériu, už chceli čítať naše scenáre predtým, než sme ich nakrútili. Takže sa kruh uzavrel,“ povedal Jones.

So snímkou And Now for Something Completely Different neboli členovia skupiny Monty Python spokojní a stále túžili urobiť poriadny film. Na projekt o kráľovi Artušovi, ktorý dostal neskôr názov Monty Python a Svätý Grál (1975), však spočiatku nemali peniaze.

Pomoci sa dočkali okrem iného aj z hudobnej scény, keď im financie požičali aj kapely ako Led Zeppelin, Jethro Tull či Pink Floyd. V priebehu propagačného turné k Svätému Grálu, na otázku, aký bude ďalší film skupiny, Eric Idle odpovedal: „Ježiš Kristus: túžba po sláve“.

Snímka nakoniec dostala názov Život Briana (1979) a rozpráva príbeh hlavného hrdinu, mladého súčasníka Ježiša Krista, ktorý sa nechtiac dostane do roly duchovného vodcu. Film aj dnes vyvoláva pobúrené reakcie zo strany veriacich. Podľa Erica Idlea však neútočí na Ježiša Krista, ale na „cirkvi a pontifikátorov a pokrytecké hovädá, čo hovoria menom Boha“.

Ďalší súbor skečov v podobe celovečerného filmu je Monty Python: Zmysel života (1983). Na rozdiel od predchádzajúcich projektov však vôbec nevedeli vymyslieť tému. Nakoniec sa rozhodli urobiť životný príbeh kohokoľvek. „Myslím, že sme vlastne nenatočili film, ktorý sme chceli. Mali sme pripravenú Monty Pythonovu tretiu svetovú vojnu,“ uviedol Terry Gilliam. Existencia skupiny Monty Python sa v tom čase pomaly končila.

Jednotliví členovia sa venovali vlastným projektom, Grahamovi Chapmanovi diagnostikovali rakovinu, ktorej podľahol deň pred dvadsiatym výročím začiatku vysielania Lietajúceho cirkusu, 4. októbra 1989.

Informácie zverejnila webová stránka huffingtonpost.com.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jethro TullRobin WilliamsTerry Jones