Skupina Queen získala ocenenie Žijúca legenda

Queen
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 12. novembra (WebNoviny.sk) – Anglickej skupine Queen udelili na odovzdávaní Classic Rock Roll of Honour Awards ocenenie Žijúca legenda. Cenu, ktorú v minulosti získali napríklad aj Black Sabbath, ZZ Top, Iggy Pop či Jimmy Page, si v mene formácie prevzal jej gitarista Brian May. Queen, ktorí tento rok oslávia 40. výročie vzniku prelomovej skladby Bohemian Rhapsody, dodnes vystupujú aj napriek predčasnej smrti Freddieho Mercuryho. V lete 2016 sa napríklad predstavia ako headlineri britského festivalu Isle of Wight.

Jedenásty ročník podujatia, ktoré usporadúva britský hudobný mesačník Classic Rock, sa uskutočnil v stredu v londýnskej hale Roundhouse. Kapelou roka sa stali AC/DC a Najlepším nováčikom americká hardrocková formácia We Are Harlot. Alice Cooper zas vďaka nahrávke Welcome To My Nightmare (1975) dostal trofej za najlepší klasický album. Medzi ďalšími ocenenými sa ocitli legendárne skupiny Iron Maiden (Album roka za nahrávku The Book of Souls), Led Zeppelin (Reedícia roka) či Europe (Comeback roka). Okrem nich si jednu z cien, a to za výnimočný prínos pre hudobnú scénu, odniesol aj Nils Lofgren, gitarista kapely E Street Band.

Formácia Queen vznikla v roku 1970 v Londýne. Formáciu v súčasnosti tvoria spomínaný Brian May a Roger Taylor. Skupina, v ktorej v minulosti pôsobil okrem Freddieho Mercuryho aj basgitarista John Deacon, vydala 15 štúdiových albumov, pričom v roku 2008 uviedli na trh pod hlavičkou Queen + Paul Rodgers počin s názvom The Cosmos Rocks. V novembri 2014 vydali kompiláciu Queen Forever. Ich výberovka Greatest Hits (1981) sa stala historicky prvým albumom, z ktorého sa vo Veľkej Británii predalo viac než šesť miliónov kópií. Freddie Mercury zomrel 24. novembra 1991 na zápal pľúc, ktorý bol pre neho smrteľný v dôsledku oslabenia imunity vírusom HIV. Dožil sa 45 rokov. V roku 2001 Queen uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy. V súčasnosti vystupujú s americkým spevákom Adamom Lambertom.

Prehľad víťazov Classic Rock Roll of Honour Awards 2015:

Najlepší nováčik: We Are Harlot

Film/DVD roka: Foo Fighters – Sonic Highways

Reedícia roka: Led Zeppelin

Album roka: Iron Maiden – The Book Of Souls

Kapela roka: AC/DC

Comeback roka: Europe

Klasický album: Alice Cooper – Welcome To My Nightmare

Showman: Noddy Holder

Maestro: Joe Satriani

Tommy Vance Inspiration: Jimi Hendrix

VIP: Rod MacSween

Výnimočné zásluhy: Nils Lofgren

Žijúca legenda: Queen

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alice CooperBrian MayFreddie MercuryIggy PopJimi HendrixJimmy Page