Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lešť
ojenské cvičenie 22. mechanizovanej práporovej skupiny Spoločná výzva 2013 za účasti medzinárodného previerkového tímu NATO vo výcvikovom priestore v Lešti. Foto: SITA/OS SR
19. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Skúsenosti z cvičenia Zelená vlna využijú vojaci v praxi

BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Skúsenosti z cvičenia Zelená vlna využijú vojaci v praxi pri mimoriadnych krízových situáciách. Zhodnotil to minister obrany Martin Glváč po tom, ako si vo štvrtok pozrel v Kamenici nad Cirochou ukážky z cvičenia. Píše sa to v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa rezortu Martina Balleková.

„Skúsenosti z takéhoto cvičenia vojaci využijú vo všetkých oblastiach domáceho krízového manažmentu. Od plánovania, cez logistické zabezpečenie, až po samotné nasadenie,“ uviedol minister. Zároveň si precvičili aj spoluprácu s ostatnými zložkami záchranného systému, ktorá je v mimoriadnych situáciách veľmi dôležitá. Ako pripomenul, v minulosti sa cvičenia podobného nebojového charakteru v rezorte obrany neorganizovali.

Vojaci nevedeli, čo ich čaká

Ako vysvetlil náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milan Maxim, cvičenie prebiehalo podľa scenára, ktorý sa mal čo najviac priblížiť reálnej situácii. „Vojaci prakticky vopred nevedeli, čo ich čaká. Presne tak, ako sa to deje aj v bežnom živote,“ zdôraznil. Jeho 2. zástupca Pavel Macko vyzdvihol predovšetkým vynikajúcu spoluprácu s policajným zborom a záchranármi.

Na cvičení Vo vojenskom výcvikovom priestore v Kamenici nad Cirochou sa zúčastnilo takmer 900 profesionálnych vojakov. Využili pri tom viac ako 100 kusov kolesovej techniky a dva vrtuľníky.

Najusilovnejších odmenili pamätnou mincou

V rámci cvičenia Zelená vlna v Kamenici nad Cirochou bola nasimulovaná operácia nebojového charakteru, kde mali profesionálni vojaci viacero úloh. Najskôr vybudovali kompletne vybavený záchytný tábor pre utečencov. Predviedli potlačenie agresívneho davu, v spolupráci s policajným zborom prehľadali podozrivé vozidlo a zadržali posádku za použitia donucovacích prostriedkov.

Pri strážení muničného skladu museli odolať fiktívnemu útoku diverznej skupiny. Po prestrelke previezol zranených vojakov na ošetrenie vrtuľník, ktorý bol v akcii aj pri hasení fiktívneho požiaru za pomoci bambi vaku. Cvičiaci vojaci museli zvládnuť aj likvidáciu následkov útoku na cisternu s chemickými látkami.

V záverečnej ukážke vypátrali a zadržali podozrivú osobu za pomoci vrtuľníka a vytvorením rojnice. Následne v rámci nácviku kooperácie odovzdali podozrivého do rúk policajnému zboru. Desať najusilovnejších cvičiacich vo štvrtok minister odmenil pamätnou mincou.

Odporúčané články

Ocenili vojaka, ktorý v Afganistane prežil útok na Slovákov Do Afganistanu odchádza posledná rotácia slovenských vojakov

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...