Skúška slovensko-maďarského plynovodu sa nečakane predĺži

Plynovodom z Vojan potečie plyn na Ukrajiny
Výstavba prepojovacieho plynovodu by si mala vyžiadať zhruba osem miliónov eur. Foto: ilustračné, SITA/Štefan Madaras

BRATISLAVA 20. apríla (WEBNOVINY) – Testovacia prevádzka slovensko-maďarského plynovodu sa možno predĺži. Slovenský a maďarský prevádzkovatelia prepravnej siete sú zatiaľ dohodnutí na ukončení testovacej prevádzky plynovodu do konca mája. Ako však uviedol pre agentúru SITA hovorca slovenského prepravcu plynu, spoločnosti Eustream, Vahram Chuguryan, nedá sa vylúčiť, že sa testovacia prevádzka predĺži do konca júna.

Termín spustenia komerčnej prevádzky plynovodu by to však nemalo ohroziť. „Od 1. júla je naplánované spustenie komerčnej prevádzky plynovodu. Termín spustenia komerčnej prevádzky plynovodu nie je ohrozený,“ povedal Chuguryan.

Spustenie plynovodu sa neodkladá prvý krát

Uvedenie slovensko-maďarského plynovodu do prevádzky sa viackrát odkladalo. Maďarská strana mala totiž bližšie nešpecifikované technické problémy. Slovenská aj maďarská strana sa v súčasnosti pripravujú na vyhlásenie takzvanej procedúry Open Season, čiže zisťovanie záujmu dodávateľských spoločností o kapacitu plynovodu. Procedúra Open Season by mala byť podľa plánov vyhlásená už tento mesiac.

Plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska spojí vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Obojsmerný plynovod s ročnou kapacitou 4,38 miliardy kubických metrov má dĺžku 110,7 kilometra. Z toho 92,1 kilometra je na území Maďarska a 18,6 kilometra na slovenskom území.

Projekt zaplatí Európska únia

Výstavba plynovodu stála 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane asi 21 miliónov eur. Projekt podporila aj Európska únia, a to v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur.

Slovensko-maďarské plynovodné prepojenie by malo byť časťou celého severo-južného prepojenia, ktoré má spájať LNG terminály v Chorvátsku a Poľsku a prechádzať všetkými krajinami Visegrádskej štvorky a Chorvátskom. Slovensko tak získa prístup k plánovaným južným plynovým koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko získa prístup k západoeurópskym plynovým sieťam.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vahram Chuguryan
Firmy a inštitúcie Eustream