Skutočné knihy majú ešte vždy u čitateľov prednosť pred e-knihami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Composition with books on the table
Foto: Getty Images

Papierová verzia či e-kniha? Marec je mesiac knihy a aj tie môžu byť jedným zo spôsobov ako sa pričiniť o udržateľný život. V súvislosti s touto témou sa spájajú desiatky titulov, ktoré si čitatelia môžu prečítať vo forme e-knihy, či v podobe klasickej papierovej knihy. V súčasnosti možno na trhu nájsť tiež také, ktorých výroba je v súlade so životným prostredím a výslednú knihu možno celú považovať za ekologickú. Jedinečným príkladom udržateľnosti vo svete kníh je napríklad aj čoraz obľúbenejší swap, teda výmena kníh.

Papierové knihy vs. e-knihy

Papierové knihy sú u čitateľov jednoznačne obľúbenejšie ako e-knihy. ,,Stretávame sa veľmi často s tým, že ak sa čitateľovi kniha v elektronickej podobe páči, zakúpi si aj vytlačenú“ hovorí marketingový riaditeľ Panta Rhei, Lukáš Bonk. Jedným z argumentov fanúšikov e-kníh je ich ekologický aspekt. No treba brať na vedomie, že bežné knihy možno rovnako považovať za ekologické. Je to hneď z dvoch dôvodov. Papier je ekologickým materiálom a cesta knihy nikdy nekončí v zbere.

Náklady na výrobu ekologických kníh sú 2x vyššie

Existujú však knihy, ktoré sú o niečo ekologickejšie ako tie ostatné. Knihy vyrobené s ohľadom na životné prostredie možno skutočne celé považovať za ekologické. Sú z recyklovaného papiera a farby, ktorými sú potlačene rovnako pochádzajú z ekologických materiálov. Na otázku, či je výroba takýchto publikácii náročnejšia oproti iným má odpoveď Matej Ďurišin z vydavateľstva Aktuell, ktorý hovorí: ,,Ich výroba je z finančného hľadiska náročnejšia. Recyklovaný papier je dvakrát drahší ako obyčajný, náklady sú teda dvojnásobné.“  Vydavateľstvo má na svojom konte jednu takúto knihu, a to konkrétne titul Domácnosť bez odpadu. Hoci problematika ekológie dnes výrazne rezonuje, takéto knihy len veľmi ťažko nahradia tie bežné. Dôvodom môže byť silná konkurencia v knižnom sektore či už spomínaný finančný aspekt, a to konkrétne neochota čitateľov priplatiť si za ekologickú knihu.

Slovákom nie je téma ekológie ľahostajná

Slováci však nie sú voči tejto téme ľahostajní. Na trhu sú desiatky titulov, ktoré síce nie sú vyrobené z ekologických materiálov, no svojím obsahom sa venujú téme ekológie. Pozitívne sú aj štatistiky kníhkupectva Panta Rhei, ktoré hovoria o zvýšenom záujme o knihy venujúce sa udržateľnosti či ekológii za posledný rok.

S princípom udržateľnosti a ekológie sa stotožňuje aj nákupno-zábavné centrum Bory Mall, ktoré chce túto myšlienku podporiť swapom kníh, ktorý sa bude konať v sobotu, 21. marca v priestoroch centra.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia