Skvelá Daniela Hantuchová postúpila do štvrťfinále US Open

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Daniela Hantuchová - Alison Riskeová
Slovenská tenistka Daniela Hantuchová počas osemfinálového zápasu US Open, v ktorom porazila domácu Alison Riskeovú 6:3, 5:7, 6:2. Foto: SITA/AP

NEW YORK 2. septembra (WEBNOVINY) – Slovenská tenistka Daniela Hantuchová po 11 rokoch druhý raz vo svojej kariére postúpila do štvrťfinále dvojhry žien na záverečnom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku.

V pondelňajšom zápase osemfinálového 4. kola zvíťazila nad domácou držiteľkou voľnej karty Alison Riskeovou 6:3, 5:7, 6:2. Stretnutie na viac ako štyri hodiny prerušili pre dážď.

Hantuchová v osmičke s určitosťou bude čeliť grandslamovej šampiónke a zároveň bývalej jednotke hodnotenia – Bieloruske Viktorii Azarenkovej alebo Srbke Ane Ivanovičovej.

„Alison má za sebou skvelý turnaj, predvádzala tu výborný tenis. Vopred mi bolo jasné, že to proti nej bude veľmi ťažké. Navyše, dažďová prestávka to ešte viac skomplikovala. Som rada, že sa mi napokon podarilo postúpiť. Do každého zápasu vkladám celé srdce. Možno niekedy nepredvádzam vrcholné výkony, ale bojujem zo všetkých síl, odovzdávam sa bez rezerv. Aj dnes sa takýto prístup zúročil,“ povedala Daniela Hantuchová v interview s Mary Joe Fernádezovou ešte na kurte a k svojim 15. esám dodala: „Už veľmi dlho som sa na podaní necítila takto dobre. Mala som pocit, že mi to tam padne vždy, keď sa mi chce, a pritom na ľubovoľné zvolené miesto.“

Dvojhra žien – 4. kolo (osemfinále):

Daniela Hantuchová (SR) – Alison Riskeová (USA) 6:3, 5:7, 6:2

Obrazom: Daniela Hantuchová porazila Alison Riskeovú

Daniela Hantuchová - Alison Riskeová
Americká tenistka Alison Riskeová počas osemfinálového zápasu US Open, v ktorom prehrala so Slovenkou Danielou Hantuchovou 3:6, 7:5, 2:6. Foto: SITA/AP

Daniela Hantuchová - Alison Riskeová
Slovenská tenistka Daniela Hantuchová počas osemfinálového zápasu US Open, v ktorom porazila domácu Alison Riskeovú 6:3, 5:7, 6:2. Foto: SITA/AP
Daniela Hantuchová - Alison Riskeová
Slovenská tenistka Daniela Hantuchová počas osemfinálového zápasu US Open, v ktorom porazila domácu Alison Riskeovú 6:3, 5:7, 6:2. Foto: SITA/AP
Daniela Hantuchová - Alison Riskeová
Slovenská tenistka Daniela Hantuchová počas osemfinálového zápasu US Open, v ktorom porazila domácu Alison Riskeovú 6:3, 5:7, 6:2. Foto: SITA/AP
Daniela Hantuchová - Alison Riskeová
Slovenská tenistka Daniela Hantuchová počas osemfinálového zápasu US Open, v ktorom porazila domácu Alison Riskeovú 6:3, 5:7, 6:2. Foto: SITA/AP

Cesta Hantuchovej do štvrťfinále:

1. kolo: Maria Sanchezová (WC-USA, 111. vo svetovom rebríčku WTA vo dvojhre) 7:5, 6:2 za 107 minút (61, 46)

2. kolo: Victoria Duvalová (Q-USA/296.) 6:2, 6:3 za 72 minút (32, 40)

3. kolo: Julia Glušková (Q-Izr./128.) 3:6, 7:5, 7:6 (4) za 166 minút (40, 59, 67)

4. kolo (osemfinále): Alison Riskeová (WC-USA/81.) 6:3, 5:7, 6:2

Dažďová prestávka trvala viac ako 4 hodiny

Hantuchová na hlavnom dvorci Arthur Ashe Stadium predvádzala v prvej fáze tohto zásadne „predeleného“ tretieho vzájomného súboja s 23-ročnou s 81. hráčkou renkingu Riskeovou celkovo oveľa aktívnejší, pestrejší a istejší výkon. Mala výbornú voľbu, dĺžku aj smerovanie úderov a držal ju servis – napríklad hneď v otváracom geme nastrieľala tri esá.

Slovenka pôsobila citeľne cieľavedomejšie, komplexnejšie a vyzretejšie. Diktovala tempo a konštruovala priebeh výmen. Američanku okolo obeda príliš nepodporovalo publikum: duel sa začal o 11.00 h miestneho času a tribúny 23-tisícovej arény boli poloprázdne.

Daniela Hantuchová - Alison Riskeová
Foto: SITA/AP

Niekdajšia päťka svetového rebríčka WTA Hantuchová dosiahla v otváracej časti proti Riskeovej brejk v ôsmej hre, už v šiestom geme mala jednu šancu na príjme.

Sama v tomto sete nečelila žiadnej hrozbe straty podania a na „winnery“ dominovala až ohurujúco jasne 18:1. Navyše, okamžite na začiatku druhého dejstva prerazila servis súperky, únik potvrdila na nulu.

Takto presvedčivo sa posunula aj na 3:1 a neskôr na 4:2 (zakončila esom). Za stavu 4:3 však stratila podanie zo 40:15.

Pri skóre 4:4 a 15:0 pre Američanku sa rozpršalo. Prestávka – s dvoma nádejnými suchými intermezzami – trvala viac ako štyri hodiny.

Hostiteľka sa po pauze hladko dostala na 5:4, prvý raz viedla. Slovenka aj prostredníctvom jemnocitného forhendového voleja spod kolien priebežne zastavila nápor – 5:5 (na 15). Američanka si porovnateľne hladko zabezpečila minimálne tajbrejk, z jej prejavu bolo jasné, že dostala inštrukciu počínať si agilnejšie. Ešte citeľnejšie sa to ukázalo v dvanástej hre.

Riskeová si pri returnoch vstupovala hlboko do dvorca, tlačila a vynucovala si chyby súperky. Hantuchová klesla na 0:40 (za stavu 0:30 bola presvedčená o ese, Jastrabie oko ho však nepotvrdilo) a nestihla bekhendom včas zareagovať na razantný príjem – 5:7.

Rozhodnutie navodilo 8 získaných fiftínov v rade

Povestné „momentum“ bolo jasne na strane Riskeovej. Bekhendovým volejom vyriešila nepríjemný stav 30:30 pri svojom podaní na začiatku rozhodujúceho dejstva a išla na 1:0. Získala 6 z ostatných 7 gemov. Hantuchová aj vďaka už 11. esu v pohode vyrovnala, stále jej však chýbala pôvodná intenzita a taktovka. Vtedy jej prospela neskúsenejšia protivníčka, ktorá v rámci rozletu strácala mieru, trpezlivosť a hernú disciplínu.

Loptičky, US Open, tenis
Foto: SITA/AP

Slovenka geniálnym forhendovým krosom z behu znížila na 15:30 v tretej hre, bekhendovým krížnym obhodením vyrovnala na 30:30.

Američanka potom opakovane zbytočne zlyhala z bekhendu a náhle prehrávala 1:2.

Hantuchová na nulu zvýšila na 3:1, v tejto pasáži si pripísala 8 fiftínov v rade a riadne tým oslabila odhodlanie Riskeovej.

Američanka však nekapitulovala, upravila na 2:3. Mala v čerstvej pamäti, ako sa jej v druhom sete vyplatilo striehnuť na príležitosť na obrat.

V šiestej hre vytiahla skvostný bekhendový return na 15:15 a následne Slovenka poslala bekhendový volej do siete. Vynútila si však forhendovú chybu a pridala kvalitný prvý servis. Bekhendový prepal priniesol, zhodu. Po ese sa ozval hlasný oslavný výkrik, prehnaný forhend znamenal ďalšiu zhodu. Hantuchová následne úplne chladnokrvne trafila swing-volej, a to dokonca dvakrát, hoci v druhom prípade musela pridať aj bekhendové „uloženie“ – 4:2.

Následne navyše bekhendovým obhodením popri čiare odskočila na 30:0 na príjme a Riskeová vtedy pokazila unáhlený forhend. Prvý brejkbal odstránila smečom, druhý esom, pri treťom neskrotila forhend v „prestrelke“, v ktorej Hantuchová neomylne mierila k základnej čiare.

Slovenka mala double-brejk k dobru. Podávanie na postup otvorila povzbudzujúco esom. Nadviazala na to vstúpeným bekhendovým zakončením do bližšej strany. Bodom priamo z podania si utvorila tri mečbaly a vypálila eso.

Video: Najkrajšie momenty zápasu

https://www.youtube.com/watch?v=2n9x_bkag18

V stredu proti grandslamovej šampiónke a bývalej líderke rebríčka

Tridsaťročná popradská rodáčka Hantuchová, aktuálne 48. v renkingu, si medzi najlepšími ôsmimi na medzinárodných otvorených majstrovstvách Spojených štátov amerických 2013 v stredu zmeria sily s úspešnou zo súboja Ana Ivanovičová (Srb.-13) – Viktoria Azarenková (Biel.-2), ktorý preložili na utorok.

Hantuchová má proti 25-ročnej hrdinke parížskeho antukového Roland Garros 2008 Ivanovičovej skóre 2:5, najpamätnejším zápasom je nezdar vo štvorke na AO pred piatimi rokmi z náskoku 6:0, 2:0. Vlani v Miami na Floride prehrala Slovenka v 3. kole 2:6, 6:7 (2).

S dobyvateľkou ostatných dvoch ročníkov Australian Open Azarenkovou stojí 2:2, spočiatku viedla 2:0. V marci v 2. kole na „harde“ v kalifornskom Indian Wells prehrala 4:6, 1:6.

Riskeová v sobotu v 3. kole značne nečakane vyradila zdravotne indisponovanú českú dobyvateľku Wimbledonu 2011 Petru Kvitovú nasadenú ako siedmu hladko 6:3, 6:0.

Hantuchová sa proti ukrajinskej kvalifikantke Julii Gluškovej dostala z manka 3:6, 2:5 a 0:30, ako podávajúca v desiatom geme rozhodujúceho setu odvrátila štyri mečbaly, z nich dva za sebou. Proti Američanke má teraz štatistiku 3:0, v júni v semifinále na tráve v anglickom Birminghame ju zdolala 5:7, 6:1, 6:4 a napokon získala primát.

Daniela Hantuchová - Alison Riskeová
Foto: SITA/AP
Slovenka zvládla štyri výzvy od držiteliek voľnej karty či kvalifikantiek

Hantuchová na tomto podujatí zatiaľ čelila len držiteľkám voľnej karty či kvalifikantkám. Na úvod prekonala domácu „wild card“ Mariu Sanchezovú, v 2. kole si poradila s takisto americkou kvalifikantkou Victoriou Duvalovou.

Slovenkin realizačný tím priamo na tomto podujatí tvoria kouč Sven Groeneveld (patrí do podporného štábu Adidasu pre zmluvných hráčov), kondičná trénerka Tiffany „Tiffa“ Nesfieldová, Mats Merkel a brat Igor. Slovenka o tom informovala prostredníctvom svojej oficiálnej prezentácie na Facebooku, pripojila aj spoločnú fotografiu.

Rodáčka z Pittsburghu Riskeová si o jedno kolo zlepšila osobný rekord na Majors z nedávneho Wimbledonu, predtým mala v „main draw“ na vrcholnej úrovni skóre 0:5. Američanka bola piata držiteľka „wild card“ v osemfinále US Open, prvá od takéhoto výsledku Kim Clijstersovej v roku 2009. Belgičanka si vtedy napokon aj vybojovala trofej.

Zverenkyňa Eduarda Nicolása Hantuchová štartuje v hlavnej singlovej súťaži na úrovni veľkej štvorky jubilejný 50. raz (kvantitatívne 7. miesto medzi aktívnymi tenistkami) a jej celkový rekord na grandslamových turnajoch zatiaľ je semifinále Australian Open 2008. Priamo v areáli USTA Billie Jean King National Tennis Center v lokalite Flushing Meadows najďalej bola vo štvrťfinále, a to už v sezóne 2002. Vlani sa lúčila v 1. kole, keď nestačila na Rusku Anastasiu Pavľučenkovovú. Teraz už má istotu prémie 325 000 USD a 500 bodov do počítačového poradia.

Daniela Hantuchová - Alison Riskeová
Foto: SITA/AP
Semifinále by znamenalo post slovenskej jednotky

V online prepočtovej verzii svetového rebríčka Hantuchová momentálne vychádza na 30. pozícii, ešte však môže klesnúť na 31. stupienok (v závislosti na ďalšom vývoji turnaja – výsledku Talianky Flavie Pennettovej). Už pred osemfinále bolo isté, že sa k 9. septembru stane minimálne národná dvojka za Dominikou Cibulkovou, predstihne Magdalénu Rybárikovú. Na prekonanie Cibulkovej potrebuje aspoň semifinále.

Víťazka mixu na US Open 2005 s Indom Mahešom Bhupáthím Hantuchová po zisku singlového primátu na júnovom podujatí na tráve v anglickom Birminghame mala v období do US Open zápasovú štatistiku 2:6 a pred príchodom na tento turnaj ťahala šnúru 3 prehier. Predminulý týždeň v New Havene nazbierala len tri gemy proti Rumunke Simone Halepovej, neskoršej šampiónke.

Najlepšia osmička na úrovni veľkej štvorky po takmer šiestich rokoch

Hantuchová do tohto turnaja naposledy bola v osemfinále US Open v sezóne 2009. Celkovo má v tejto fáze Majors štatistiku 5:10. Vo štvrťfinále je po 5,5 roku – premiérovo od spomenutých AO 2008, kde napokon išla ešte o kolo ďalej.

Dosiaľ posledná Slovenka vo štvrťfinále v New Yorku bola pred troma rokmi Cibulková. Hantuchová pred 11 rokmi podľahla v osmičke domácej Serene Williamsovej, ktorá potom dokráčala až za titulom.

Držiteľka 6 singlových trofejí z hlavnej profesionálnej úrovne Hantuchová má na grandslamových turnajoch vo dvojhre zápasovú bilanciu 89:52 (aj so zarátaním kvalifikácií), z toho na US Open 21:13, na AO 27:14, na RG 18:11 a na Wimbledone 23:14. V 3. kole na Majors je už 15. raz, ale premiérovo od Roland Garros 2011. Na ostatných piatich vrcholných turnajoch sa lúčila už v 1. kole.

Prehľad najvýznamnejších úspechov Daniely Hantuchovej vo dvojhre:

Grandslamové turnaje:

Australian Open (Melbourne): semifinále 2008, štvrťfinále 2003, osemfinále 2006 a 2007

Roland Garros (Paríž): osemfinále 2002, 2006, 2010 a 2011

Wimbledon (Londýn): štvrťfinále 2002, osemfinále 2006, 2007 a 2009

US Open (New York): štvrťfinále 2002 a 2013 (ešte môže postúpiť ďalej)

Tituly (6):

2002: Indian Wells

2007: Indian Wells, Linz

2011: Pattaya

2012: Pattaya

2013: Birmingham

Finále (9):

Hantuchová - Vekičová 7:6 (5), 6:4
Foto: SITA/AP

2002: Filderstadt

2004: Eastbourne

2005: Los Angeles

2006: Zürich

2007: Bali, Luxemburg

2010: Monterrey

2011: Birmingham

2012: Brisbane

Semifinále (25):

2001: Oklahoma City, Birmingham

2002: Eastbourne, Montreal, New Haven, Linz

2003: Antverpy

2005: Dauha, Cincinnati, Filderstadt

2006: Auckland

2007: Dauha, Rím, Hertogenbosch, Stanford, Kalkata

2008: Melbourne (Australian Open), Bali

2009: Varšava

2010: Charleston, San Diego, Bali (Turnaj majsteriek)

2011: Štrasburg, Eastbourne

2012: Luxemburg

Prehľad najväčších úspechov slovenských tenistiek vo dvojhre na US Open a na grandslamových turnajoch:

Slovenky na US Open v New Yorku (len najväčšie úspechy):

Štvrťfinále:

Daniela Hantuchová 2002, 2013 (ešte sa môže dostať ďalej)

Dominika Cibulková 2010

Osemfinále:

Karina Cíleková-Habšudová 1996, 1997

Katarína Studeníková 1995

Radka Zrubáková 1990

Grandslamové turnaje celkovo (len najväčšie úspechy):

Daniela Hantuchová semifinále Australian Open (2008)

Dominika Cibulková semifinále Roland Garros (2009)

Karina Cíleková-Habšudová štvrťfinále Roland Garros (1996)

Janette Husárová osemfinále Australian Open (2002)

Henrieta Nagyová osemfinále Australian Open (1998) a Roland Garros (1998, 2001)

Katarína Studeníková osemfinále Wimbledonu (1996) a US Open (1995)

Martina Suchá osemfinále Australian Open (2002)

Radka Zrubáková osemfinále Australian Open (1988) a US Open (1990)

Najväčšie úspechy slovenských tenistov vo dvojhre na grandslamových turnajoch:

Miloslav Mečíř

1986 / US Open – finále: prehra s Ivanom Lendlom (ČR) 4:6, 2:6, 0:6

1987 / Roland Garros – semifinále: prehra s Ivanom Lendlom (ČR) 3:6, 3:6, 6:7

1988 / Wimbledon – semifinále: prehra so Stefanom Edbergom (Švéd.) 6:4, 6:2, 4:6, 3:6, 4:6

1989 / Australian Open – finále: prehra s Ivanom Lendlom (ČR) 2:6, 2:6, 2:6

Karol Kučera

1998 / Australian Open – semifinále: prehra s Petrom Kordom (ČR) 1:6, 4:6, 6:1, 2:6

Dominik Hrbatý

1999 / Roland Garros – semifinále: prehra s Andrem Agassim (USA) 4:6, 6:7 (6), 6:3, 4:6

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ana IvanovičováDaniela HantuchováDominika CibulkováVictoria DuvalováViktoria Azarenková