Skvelá Gereková skončila deviata, Kuzminovú zradila streľba

Jana Gereková
Jana Gereková Foto: SITA/AP

ÖSTERSUND 29. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka Janka Gereková skončila na 9. mieste v piatkových rýchlostných pretekoch na 7,5 km v rámci 1. kola Svetového pohára biatlonistov vo švédskom Östersunde. Za bezmála životným výsledkom sa odrazila bezchybným výkonom na strelnici.

Doteraz bola 29-ročná Liptáčka vo Svetovom pohári najvyššie dvakrát na 6. mieste – práve pred rokom v Östersunde a rovnako v minulej sezóne v rakúskom Hochfilzene. V oboch prípadoch to bolo tiež v šprinte.

Zvíťazila Flatlandová

Zverenkyňa Milana Gašperčíka bola už aj dvakrát ôsma a toto je jej piaty najlepší výsledok kariéry v bojoch o krištáľové glóbusy.

Anastasia Kuzminová nezopakovala výkon zo štvrtkových vytrvalostných pretekov, kde skončila druhá. V piatok jej na strelnici uletel jeden pokus v ľahu a dva v stoji a s tromi trestnými okruhmi sa zaradila na 35. miesto. Body do Svetového pohára si však pripísala.

Víťazkou rýchlostných pretekov sa stala Nórka Ann Kristin Aafe Flatlandová pred Ruskou Oľgou Zajcevovou a obhajkyňou veľkého glóbusu za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári Nórkou Torou Bergerovou. Gereková zaostala za víťazkou o necelých 45 sekúnd.

Do „stíhačky“ sa dostala aj Fialková

Z ďalších troch Sloveniek si najlepšie počínala Paulína Fialková, ktorá s tromi trestnými minútami obsadila 57. miesto. Martina Chrapánová bola 78. a Teréziu Poliakovú klasifikovali na 88. priečke. Celkovo sa v cieli objavilo 99 biatlonistiek.

„Včera nám zabrala Nasťa, dnes Janka. Prvá desiatka je výborný výsledok. Na strelnici bola bezchybná, ale niečo tomu ešte chýba bežecky. Teraz ju čaká ešte ťažšia úloha udržať sa v stíhačke v prvej desiatke, čo sa jej pred rokom nepodarilo. Nasťa dobre bežala, ale tri trestné kolá bolo veľa a dnes jej to nevyšlo podľa predstáv. Musím pochváliť Paulu Fialkovú, ktorá sa napriek trom trestným kolám dostala do nedeľňajšej stíhačky a bude to pre ňu veľká skúsenosť. Ostatným dievčatám to nešlo až tak strelecky, ale celkovo musíme byť spokojní,“ hodnotil vedúci výpravy SR na SP v Östersunde Milan Gašperčík.

V sobotu pokračuje Svetový pohár mužským šprintom na 10 km od 15.15 h SEČ.

Svetový pohár v biatlone – Östersund (Švéd.) – rýchlostné preteky žien:

1. Ann Kristin Aafe Flatlandová (Nór.) 20:41,2 min (0 trestných okruhov), 2. Oľga Zajcevová (Rus.) +15,9 (0), 3. Tora Bergerová (Nór.) +22,0 (1), 4. Daria Domračevová (Biel.) +24,1 (1), 5. Irina Starychová (Rus.) +24,3 (0), 6. Gabriela Soukalová (ČR) +28,8 (1),… 9. Janka Gereková (SR) +44,8 (0), 35. Anastasia Kuzminová (SR) +1:46,9 (3), 57. Paulína Fialková +2:28,5 (3), 78. Martina Chrapánová +3:02,9 (2), 88. Terézia Poliaková ( všetky SR) +3:38,9 (4).

Viac k osobe Anastasia KuzminováDaria DomračevováGabriela SoukalováJana GerekováJanka GerekováMartina ChrapánováMilan GašperčíkOľga ZajcevováPaulína FialkováTerézia PoliakováTora Bergerová