Skvelá Kuzminová opäť vyhrala, veľký glóbus má Mäkäräinenová

Anastasia Kuzminová
Anastasia Kuzminová Foto: SITA/AP

OSLO 23. marca (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová zvíťazila v nedeľňajších pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km v rámci záverečného 9. kola Svetového pohára v biatlone v nórskom Osle. Kuzminová aj napriek štyrom chybným výstrelom zdolala v koncovke Slovinku Teju Gregorinovú o 3,8 s a pripísala si piaty triumf v pretekoch Svetového pohára v kariére. Tretia skončila s odstupom 8,3 s Francúzka Marie Dorinová-Habertová.

Veľký glóbus pre Mäkäräinenovú

Fínka Kaisa Mäkäräinenová si vďaka siedmemu miestu vybojovala veľký glóbus za celosezónny triumf vo Svetovom pohári. Tridsaťjedenročná rodáčka z Ristijärvi Mäkäräinenová sa teší z prestížneho prvenstva druhý raz v kariére, prvýkrát si prevzala veľký glóbus v sezóne 2010/11.

Jej najväčšia rivalka Nórka Tora Bergerová skončila v nedeľu v Osle až štrnásta a záver kariéry neozdobila druhým celosezónnym triumfom. V celkovom súčte zaostala za víťazkou o 4 body. Tretia skončila Bieloruska Daria Domračevová. Tá si zabezpečila malý glóbus za celkový triumf v hodnotení pretekov s hromadným štartom. Druhá skončila Kuzminová a tretia Mäkäräinenová.

„Dnes som vôbec nerozmýšľala nad výsledkom. Od týchto posledných pretekov som už prakticky nič neočakávala, ale dopadlo to fantasticky. Štyri strelecké chyby je dosť, ale pochopila som, že keď trafíte všetko na poslednej položke, máte šancu na víťazstvo. To bolo dnes v mojom prípade rozhodujúce. Som veľmi spokojná, že som takto ukončila sezónu. Začiatkom apríla ma čaká už iba bežecký ultramaratón na lyžiach v Grónsku, kde sa vyberiem spoločne s manželom Danielom,“ povedala Anastasia Kuzminová na tlačovej besede po nedeľňajších pretekoch.

Skvelým spôsobom finišujúca Kuzminová obsadila v celkovom hodnotení SP 2013/14 6. miesto, pričom ešte pred poslednou zastávkou SP v Osle jej patrilo až miesto v druhej desiatke. Vďaka dvom víťazstvám (stíhacie preteky a hromadný štart) a jednému šiestemu miestu (rýchlostné preteky) a najmä zisku 158 bodov sa však napokon posunula na 6. priečku, čo je pre ňu najlepšie umiestnenie v celosezónnom súčte SP v kariére. Doteraz ním bolo 7. miesto z uplynulej sezóny 2012/13.

Piaty triumf Kuzminovej

Na slávnom Holmenkollene začala Kuzminová posledné preteky sezóny pomalšie a po polovici súťaže jej ešte s troma chybami na strelnici v ľahu patrilo až 19. miesto. V nasledujúcich dvoch položkách v stoji však 29-ročná rodáčka z ruského Ťumenu chybila už len raz a po poslednej streľbe sa zaradila s minimálnym odstupom na 3. miesto.

Záverečný úsek do cieľa už dvojnásobná olympijská šampiónka v rýchlostných pretekoch premenila na svoje víťazstvo, keď sa vzdialila štvorčlennej skupinke súperiek, v ktorej prekvapujúco zaostala aj trojnásobná olympijská víťazka zo Soči Bieloruska Daria Domračevová. Kuzminová bola v nedeľňajších pretekoch v Osle jediná slovenská reprezentantka, keďže právo účasti v podujatí s hromadným štartom má iba 30 najlepších biatlonistiek vo Svetovom pohári a ďalšej Slovenke Janke Gerekovej patrí v konečnom poradí 31. priečka.

V podaní Kuzminovej je to piaty triumf v pretekoch Svetového pohára a tretí na Holmenkollene v nórskej metropole. V Osle zvíťazila aj v sobotňajších stíhacích pretekoch a tiež pred troma rokmi rovnako v stíhačke.

Výsledky – 9. kolo Svetového pohára v biatlone v Osle/Holmenkollene (Nór.):

Preteky žien s hromadným štartom na 12,5 km:

1. Anastasia Kuzminová (SR) 39:44,8 min (4 trestné okruhy), 2. Teja Gregorinová (Slovin.) +3,8 (2), 3. Marie Dorinová-Habertová (Fr.) +8,3 (3), 4. Daria Domračevová (Biel.) +9,6 (4), 5. Oľga Zajcevová (Rus.) +13,9 (3), 6. Laura Dahlmeierová (Nem.) +23,4 (2).

Konečné poradie vo Svetovom pohári celkovo (veľký glóbus, po 22 súťažiach):

1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 860 bodov – veľký glóbus, 2. Tora Bergerová (Nór.) 856, 3. Daria Domračevová (Biel.) 793, 4. Gabriela Soukalová (ČR) 613, 5. Oľga Viluchinová (Rus.) 612, 6. Anastasia Kuzminová 606, 7. Tiril Eckhoffová (Nór.) 566, 8. Vaľ Semerenková (Ukr.) 553, 9. Veronika Vítková (ČR) 551, 10. Andrea Henkelová (Nem.) 541,… 31. Janka Gereková 267, 62. Paulína Fialková (všetky SR) 48.

Konečné poradie vo Svetovom pohári v hodnotení pretekov s hromadným štartom (malý glóbus, po 3 súťažiach):

1.Daria Domračevová (Biel.) 151, 2. Anastasia Kuzminová (SR) 139, 3. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 130, 4. Tora Bergerová (Nór.) 121, 5. Oľga Viluchinová (Rus.) 102, 6. Andrea Henkelová (Nem.) 100,…43. Janka Gereková (SR) 12.

Viac k osobe Anastasia KuzminováAndrea HenkelováDaria DomračevováGabriela SoukalováJanka GerekováKaisa MäkäräinenováLaura DahlmeierováMartin FourcadeOľga ZajcevováPaulína FialkováTora Bergerová