Skvelá Kuzminová skončila na olympijskej trati v Top 10

Anastasia Kuzminová
Anastasia Kuzminová Foto: SITA/AP
Darja Domračevová

SOČI 7. marca (WEBNOVINY) – Víťazkou vytrvalostných pretekov žien na 15 km, ktorými sa v ruskom Soči vo štvrtok popoludní začalo predposledné 8. kolo Svetového pohára, sa stala 26-ročná Bieloruska Darja Domračevová.

Druhá skončila domáca Oľga Zajcevová, bronz si vybojovala Nórka Tora Bergerová.

Z kvarteta Sloveniek v 91-člennom štartovom poli bola najvyššie Anastasia Kuzminová na 9. priečke.

Famózny výkon Domračevovej

V nádhernom slnečnom počasí pri teplote tesne nad bodom mrazu na perfektne upravených, ale členitých a extrémne technicky náročných tratiach podala víťazná Domračevová predovšetkým famózny bežecký výkon.

Na poslednej streleckej položke netrafila dva terče, ale ani to ju neobralo o 12. prvenstvo v pretekoch tohto rangu v kariére.

Na všetkých piatich trojkilometrových bežeckých okruhoch bola totiž suverénne najrýchlejšia.

Celkovo dosiahla o 1:37,1 min lepší bežecký čas ako druhá najrýchlejšia Nemka Miriam Gössnerová.

„Prvé tri strelecké položky mi aj vďaka počasiu vyšli úplne perfektne. Boli to pre mňa veľmi dôležité preteky, pretože som sama seba presvedčila, že viem strieľať. V sezóne mi to s puškou nie vždy vychádzalo, dnes to bolo veľmi dobré. Vedela som, že nesmiem začať veľmi rýchlo, pretože by mi mohli v závere chýbať sily. Sama som prekvapená, ako dobre sa mi bežalo. Na víťazstvo na týchto tratiach nebude stačiť iba sila, treba dať do toho aj kus rozumu,“ povedala na tlačovej besede po pretekoch Domračevová.

Druhá skončila na radosť fanúšikov domáca Oľga Zajcevová. Pri svojom jubilejnom dvojstom štarte v seriáli pretekov SP bezchybne strieľala, ale bežecky zaostala (16. bežecký čas). Bol to pre ňu už 42. prienik na pódium pre medailistky v kariére, trinástykrát si vybojovala striebro. Bronz patril líderke celkovej klasifikácie a už istej víťazke SP Nórke Tore Bergerovej.

Ostatné Slovenky nebodovali

Anastasia Kuzminová 9. miestom potvrdila svoju pozíciu slovenskej ženskej jednotky. Na prvej streleckej položke nezložila jeden terčík, na druhej dokonca dva, ale potom už trafila všetkých zvyšných desať, bežecky bola štvrtá najrýchlejšia a bolo z toho konečné veľmi slušné umiestnenie v elitnej desiatke potvrdzujúce jej príslušnosť k absolútnej svetovej špičke.

Bola zároveň aj jedinou slovenskou reprezentantkou, ktorá bodovala. Janka Gereková skončila s piatimi trestnými minútami päťdesiata prvá, Terézia Poliaková sa s rovnakou streleckou bilanciou zaradila na 68. priečku, Martina Chrapánová preteky nedokončila, keď zišla z trate po prvej streľbe.

„Nasťa išla veľmi dobre, je to veľmi pekný výsledok. Horšie je to už s ostatnými. Nevyšiel im ani beh, ani streľba. Nie je to veru žiadna sláva. Martina Chrapánová po úvodnej streľbe ešte vybehla na prvý kopec za strelnicou, ale tam to musela zabaliť. Nemohla sa nadýchnuť, museli sme k nej volať lekára. Už je dobre, veríme, že to bola len momentálna indispozícia. V každom prípade máme nové skúsenosti, vieme, čo nás tu o rok na olympiáde čaká,“ komentoval vystúpenie slovenských biatlonistiek vedúci tímu Milan Gašperčík.

Bergerová sa stala celkovou víťazkou hodnotenia vytrvalostných pretekov a získala malý krištáľový glóbus. Kuzminová v tomto rebríčku obsadila 5. miesto. V celkovej klasifikácii sa posunula o ďalšiu priečku vyššie, je siedma.

Výsledky – vytrvalostné preteky žien – Soči:

1. Darja Domračevová (Biel.) 45:45,2 min (2 trestné minúty), 2. Oľga Zajcevová (Rus.) +34,6 s (0), 3. Tora Bergerová (Nór.) +46,8 (1), 4. Andrea Henkelová (Nem.) +1:20,1 (1), 5. Magdalena Gwizdoňová (Poľ.) +1:43,5 (2), 6. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +1:58,6 (2),… 9. Anastasia Kuzminová +2:27,1 (3), 51. Janka Gereková +7:31,0 (5), 68. Terézia Poliaková +9:55,7 (5),… nedokončila preteky Martina Chrapánová (všetky SR)

Poradie vo SP po 22 pretekoch z 26 naplánovaných:

1. Tora Bergerová (Nór.) 1117 bodov – už istá víťazka, 2. Darja Domračevová (Biel.) 808, 3. Andrea Henkelová (Nem.) 742, 4. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 702, 5. Marie Dorinová Habertová (Fr.) 698, 6. Olena Pidrušná (Ukr.) 686,… 7. Anastasia Kuzminová 640, 23. Janka Gereková 353, 94. Martina Chrapánová (všetky SR) 6

Konečné poradie v hodnotení vytrvalostných pretekov (troje preteky) – malý krištáľový glóbus:

1. Tora Bergerová (Nór.) 168 bodov, 2. Andrea Henkelová (Nem.) 131, 3. Darja Domračevová (Biel.) 122, 4. Oľga Zajcevová (Rus.) 107, 5. Anastasia Kuzminová (SR) 104, 6. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 104,… 64. Martina Chrapánová 2, 65. Janka Gereková (všetky SR) 1

Viac k osobe Anastasia KuzminováAndrea HenkelováDarja DomračevováJanka GerekováKaisa MäkäräinenováMarie Dorinová HabertováMartina ChrapánováMilan GašperčíkOľga ZajcevováTerézia PoliakováTora Bergerová