Skvelá Kuzminová skončila po dramatickej koncovke druhá

Anastasia Kuzminová
Anastasia Kuzminová Foto: SITA/AP

ÖSTERSUND 28. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka v biatlone Anastasia Kuzminová obsadila výborné druhé miesto vo štvrtkových vytrvalostných pretekoch v rámci 1. kola Svetového pohára 2013/14 vo švédskom Östersunde.

Dvadsaťdeväťročná rodáčka z ruského Ťumenu prehrala v dramatickej koncovke o 1,2 s s českou biatlonistkou Gabrielou Soukalovou a pripísala si prvých 54 bodov do hodnotenia bojov o krištáľové glóbusy. Tretia skončila Francúzka Marie Laure Brunetová s odstupom 16,2 s.

Trikrát vybielila všetky terče

Kuzminová na náročnej 15-km trati so štyrmi streleckými položkami trikrát vybielila všetkých päť terčíkov. Zaváhala iba na prvom z dvoch stanovísk v stoji, keď dvakrát netrafila.

Nebyť týchto dvoch trestných minút, suverénne by zvíťazila. Kuzminová tesne viedla aj po záverečnej štvrtej streľbe, ale Soukalová ju skvelým bežeckým záverom pripravila o víťazstvo.

Zverenke Daniela Kuzmina a Juraja Sanitru sa vo vytrvalostných pretekoch darilo aj v minulej sezóne. V Östersunde bola dvanásta a na majstrovstvách sveta v Novom Meste na Morave dokonca štvrtá.

„Urobila som len jednu chybu. Začala som príliš rýchlo a na konci už moje svaly boli unavené. Lyže som však mala veľmi rýchle,“ cituje spokojnú Kuzminovú server Biathlonworld. „Tak to neberieme, že sme ten záver prehrali. Naopak, sme veľmi spokojní s tým, ako sa Nasťa vyrovnala s náročnými poveternostnými podmienkami. Napadal čerstvý sneh a vietor sa nepríjemne točil. Pri terčoch fúkalo z jednej strany a pri palebnej čiare z druhej. Bolo to veľmi náročné. Som rád, že Nasťa predviedla dve výborné položky v ležke a že dokázala zvládnuť aj poslednú v stoji, ktorá bola aj psychicky veľmi náročná. Jej výkon bol nadštandardný, aj keď ešte nie stopercentný,“ hodnotil do telefónu tréner Juraj Sanitra.

Mladé Slovenky solídne bežali

Z pätice slovenských biatlonistiek v 101-člennom štartovom poli sa podarilo tesne zabodovať aj Janke Gerekovej. Zverenka Milana Gašperčíka sa odrazila do olympijskej sezóny z 38. miesta, keď za víťazkou zaostala vinou štyroch trestných minút o 4:06,0.

Ďalšie tri Slovenky dopadli nasledovne: 57. Terézia Poliaková, 68. Martina Chrapánová a 73. Paulína Fialková. Program SP v Östersunde pokračuje vo štvrtok od 17.15 h vytrvalostnými pretekmi mužov na 20 km.

„Výkon Nasti Kuzminovej v bežeckej časti aj na strelnici je bez diskusie výborný. Sezónu odštartovala možno až nad očakávanie. Janka Gereková po nevydarenej druhej položke zabojovala a dosiahla nakoniec na bodované umiestnenie. Mladé dievčatá solídne bežali, ale lepší výsledok si odstrelili na strelnici,“ komentoval vedúci slovenskej výpravy v Östersunde Milan Gašperčík.

Pôvodne sa prvé vytrvalostné preteky žien mali konať už v stredu, ale silný vietor a sneženie ich odsunuli o deň neskôr. „Včera som bola napätá, ale dnes som to už brala ako tréning,“ povedala Kuzminová. Tréner Sanitra doplnil, že skvelý výsledok na úvod sezóny je veľkým povzbudením do ďalšej práce. „Bolo by dobré, keby sa nám vydaril aj zajtrajší šprint a potvrdili by sme tak dobrú formu z prvých pretekov. Nasťa teraz potrebuje najmä rýchlo zregenerovať, lebo tých 15 km dosť cíti v nohách,“ dodal Sanitra.

Svetový pohár v biatlone – Östersund (Švéd.) – vytrvalostné preteky žien na 15 km:

1. Gabriela Soukalová (ČR) 47:56,0 min (2 trestné minúty), 2. Anastasia Kuzminová (SR) +1,2 (2), 3. Marie Laure Brunetová (Fr.) +16,2 (1), 4. Jekaterina Jurievová (Rus.) +26,4 (1), 5. Tiril Eckhoffová (Nór.) +38,2 (2), 6. Daria Domračevová (Biel.) +44,7 (4), …38. Janka Gereková +4:06,0 (4), 57. Terézia Poliaková +6:00,3 (5), 68. Martina Chrapánová +6:57,6 (6), 73. Paulína Fialková (všetky SR) +8:03,7 (7).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováDaria DomračevováGabriela SoukalováJanka GerekováJuraj SanitraMartina ChrapánováMilan GašperčíkPaulína FialkováTerézia Poliaková