Skvelá Veronika Velez-Zuzulová skončila druhá v Aspene

Veronika Velez Zuzulová
Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová počas prvého kola slalomu Svetového pohára v americkom Aspene. Aspen, 28. november 2015. Foto: SITA/AP

ASPEN 28. novembra (WebNoviny.sk) – Slovenská reprezentantka Veronika Velez-Zuzulová obsadila vynikajúce 2. miesto v úvodnom tohtosezónnom slalome Svetového pohára alpských lyžiarok v americkom Aspene. Zdolala ju iba domáca Mikaela Shiffrinová, ktoré v sobotu previedla o triedu lepší výkon v porovnaní s konkurentkami a Slovenke „nadelila“ 3,07 sekundy. Ide o najväčší odstup víťazka od druhej pretekárky v poradí v histórii ženského slalomu v SP.

Doterajšie maximum boli rovné tri sekundy pri triumfe Francúzky Florence Steuerovej v roku 1968. „Mám neuveriteľné pocity. Niekedy som síce mala pocit, že nemám všetko pod kontrolou, no to je u mňa bežné. Moje lyže takmer leteli smerom k cieľu. Bol to prvý slalom sezóny a bola som trochu nervózna. Cítila som nejaký tlak, no snažím sa vždy podať maximum,“ povedala v cieli Shiffrinová.

Velez-Zuzulová nikdy predtým neodštartovala sezónu na stupni víťazov. Teraz sa jej to podarilo, čo je výrazný prísľub do najbližších týždňov a mesiacov. Pre skúsenú 31-ročnú pretekárku je to jubilejné dvadsiate pódiové umiestnenie v kariére a desiate druhé miesto v seriáli.

V Severnej Amerike sa jej v minulosti nedarilo podľa predstáv, v Aspene bola až do sobotňajších pretekov najvyššie v roku 2010 na 4. mieste. Rovnakú priečku obsadila tohto roku vo februári aj na svetovom šampionáte v Beaver Creeku, kde jej medaila ušla o 17 stotín sekundy. „Mikaela dnes zajazdila neuveriteľne. V poslednom čase trénujem s Francúzkami a mladé dievčatá sa ma vždy snažia zdolať. To mi dodáva veľkú motiváciu,“ poznamenala Velez-Zuzulová.

Velez-Zuzulová sa už v prvom kole výraznejšie odpútala od konkurencie s výnimkou americkej suverénky Mikaely Shiffrinovej. Rodená Bratislavčanka žijúca a trénujúca vo Francúzsku mala v cieli prvého kola takmer polsekundový náskok pred Švédkou Fridou Handotterovou, ale aj manko 1,38 s na suverénku ostatných dvoch sezón Shiffrinovú. V druhej jazde sa šiesta žena celkového poradia uplynulej sezóny Velez-Zuzulová bez problém ustrážila druhú pozíciu.

Zahanbiť sa v sobotu nedala ani 20-ročná Petra Vlhová, ktorá v 1. kole so štartovým číslom 46 obsadila 21. miesto. V druhej jazde mierne zaváhanie v strednej časti trate vykompenzovala vynikajúcou dolnou pasážou a dlhé minúty si užívala pocit líderky pretekov. Na pokon obsadila výbornú 11. pozíciu a vyrovnala svoje maximum zo Semmeringu 2012, ktoré dosiahla pri premiére v kolotoči SP.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní – Aspen (USA):
Slalom žien (poradie po 2. kole):

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:39,81 min, 2. Veronika Velez-Zuzulová (SR) +3,07 s, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) +3,26, 4. Šárka Strachová (ČR) +3,88, 5. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) +5,15, 6. Nastasia Noensová (Fr.) +5,25, … 11. Petra Vlhová (SR) +5,67

Poradie SP v slalome (po prvých pretekoch):

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 100 bodov, 2. Veronika Velez-Zuzulová (SR) 80, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) 60, 4. Šárka Strachová (ČR) 50, 5. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 45, 6. Nastasia Noensová (Fr.) 40, … 11. Petra Vlhová (SR) 24

Celkové hodnotenie SP:

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 180 bodov, 2. Federica Brignoneová (Tal.) 163, 3. Lara Gutová (Švaj.) 150, 4. Eva-Maria Bremová (Rak.) 123, 5. Frida Hansdotterová (Švéd.) 115, 6. Sara Hectorová (Švéd.) 97, … 9. Veronika Velez-Zuzulová (SR) 80, 26. Petra Vlhová (SR) 24

Prehľad umiestnení Veroniky Velez-Zuzulovej v najlepšej trojke na pretekoch Svetového pohára v slalome a paralelnom slalome:

1. miesto Semmering (Rak., 29. 12. 2012)