Skvelá Viktória Kužmová na Roland Garros vyradila šampiónku z roku 2010

Viktória Kužmová
Slovenská tenistka Viktória Kužmová. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 28. mája, 11:39

PARÍŽ 27. mája (WebNoviny.sk) – Slovenská tenistka Viktória Kužmová zvíťazila za 100 minút 7:6 (2), 7:6 (2) nad Taliankou Francescou Schiavoneovou v nedeľňajšom stretnutí 1. kola dvojhry na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (27. mája – 10. júna, celková dotácia 18 232 000 eur, antuka).

V 2. kole vyzve nasadenú štvorku

Kužmová (84. v rebríčku WTA) sa pridala ku krajanovi Martinovi Kližanovi, ktorý sa rovnako predstaví v 2. kole dvojhry na tohtoročných medzinárodných majstrovstvách Francúzska v tenise. Dvadsaťročnú Kužmovú čaká v 2. kole náročná súperka, nasadená štvorka Ukrajinka Elina Svitolinová.

Rodáčka z Košíc Kužmová (84. v rebríčku WTA) a 37-ročna veteránka Schiavoneová (265.) odohrali svoj prvý vzájomný súboj. Pre Schiavoneovú, víťazku Roland Garros z roku 2010, to bol 18. štart v hlavnej súťaži na parížskej antuke.

„Bol to veľmi ťažký zápas. Ona hrá antukovým štýlom, ktorý mne veľmi nesedí. Nerobila chyby, všetko som si musela vybojovať sama a o to viac som rada, že som to zvládla,“ uviedla Viktória Kužmová na webovej stránke športového projektu www.starsforstars.eu, na ktorom participuje.

Za rozhodujúce momenty zápasu, logicky, označila oba tajbrejkové závery setov. „Chytila som v nich začiatok a dobre som ´zaservovala´, čo mi predtým veľmi nešlo v takmer celom zápase,“ dodala Kužmová.

Tretíkrát v „main draw“ grandslamu

Kužmová viedla v prvom dejstve 3:1 aj 5:3, no rozhodol až tajbrejk, v ktorom využila Slovenka svoj prvý setbal. Druhý set mal rovnako vyrovnaný priebeh. Talianka nevyužila setbal na príjme v 12. hre, a tak prišiel na rad druhýkrát v zápase tajbrejk. V ňom dominovala Kužmová a využila druhý mečbal na premiérový postup do druhého kola na grandslamovom turnaji.

Na Slovenku Kužmovú s renkingom 84. vo WTA čaká v 2. kole náročná súperka, nasadená štvorka Ukrajinka Elina Svitolinová. „Chcem si zápas užiť a dať do toho všetko. Videla som ju už hrať, takže približne viem, čo ma čaká. Bude to náročné, ale keď budem predvádzať svoju hru, verím, že to bude dobré,“ uviedla Kužmová k favorizovanej súperke pre denník Šport.

Zverenkyňa Michala Mertiňáka v rámci projektu NTC Kužmová absolvuje svoju tretiu účasť v „main draw“ na vrcholnom podujatí v kariére, prvýkrát na Roland Garros a tiež bez potreby kvalifikácie. Vlani na newyorských US Open ako kvalifikantka v 1. kole prehrala s domácou legendou Venus Williamsovou 3:6, 6:3, 2:6. Na tohtoročnom Australian Open znovu ako kvalifikantka nestačila 2:6, 1:6 v 1. kole na Belgičanku Elise Mertensovú.

Roland Garros – dvojhra žien – 1. kolo

Viktória Kužmová (SR) – Francesca Schiavoneová (Tal.) 7:6 (2), 7:6 (2) za 100 minút