Aktualizované: Shiffrinová v Záhrebe deklasovala súperky, Vlhová skončila tesne za pódiom

Petra Vlhová
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas prvého kola slalomu Svetového pohára v Záhrebe. Záhreb, 3. január 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 3. januára, 17:54

ZÁHREB 3. januára (WebNoviny.sk) – Slovenská reprezentantka Petra Vlhová skončila na štvrtom mieste v stredajšom slalome Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní žien v chorvátskom Záhrebe.

V atraktívnych pretekoch o korunku „Snehovej kráľovnej“ pod reflektormi na vrchu Sljeme nad chorvátskou metropolou Vlhovej chýbalo 13 stotín sekundy na to, aby dosiahla na pódiové umiestnenie. O toľko ju v súčte dvoch kôl zdolala Švédka Frida Hansdotterová.

Vlhová v Záhrebe tesne nezavŕšila desiatku pódiových umiestnení v pretekoch Svetového pohára, zatiaľ osemkrát skončila do tretieho miesta v slalome a raz v paralelnom slalome. V aktuálnej sezóne zo štyroch odjazdených slalomov a dvoch paralelných slalomov 22-ročná Liptáčka trikrát stála na pódiu (1-2-0) – najvyššie vo fínskom Levi, kde v novembri v úvode olympijskej zimy zvíťazila.

Aktuálny jej výsledok zo Záhrebu je teda štvrtý najlepší v tejto sezóne, udržala si ním druhú pozíciu v slalomovom hodnotení SP za Američankou Mikaelou Shiffrinovou. V celkovom poradí bojov o veľký glóbus je Vlhová stále na skvelom treťom mieste.

Shiffrinovej druhá jazda nebola ideálna

Aj v Záhrebe pokračovala dominancia Mikaely Shiffrinovej, ktorá zvíťazila s náskokom 1,59 s pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou. Tretia skončila Švédka Frida Hansdotterová (+2,11).

Fenomenálna Američanka si pripísala 38. triumf v pretekoch Svetového pohára v kariére, siedmy v tejto sezóne a celkovo 28. v klasickom slalome. V historickom rebríčku v počte triumfov vo Svetovom pohári žien sa 22-ročná Shiffrinová osamostatnila na 6. mieste pred slalomovou kráľovnou nedávnej minulosti Rakúšankou Marlies Schildovou.

Aktuálne na čele Svetového pohára má čoraz stabilnejšia univerzálka Shiffrinová už 1081 bodov a veľkú šancu na konci sezónu prekonať bodový rekord Slovinky Tiny Mazeovej z ročníka 2012/2013, tá vtedy celkovo nazbierala 2414 bodov. Pred druhou v celkovom priebežnom poradí SP Viktoriou Rebensburgovou má Shiffrinová náskok 571 bodov, čo je viac ako Nemka na konte bodov (510).

„Druhá moja jazda nebola zďaleka ideálna. Nešla som na riziko, ani v ideálnej stope, ale stačilo to na víťazstvo. Som šťastná zo svojej súčasnej formy. Preteky v Záhrebe mám veľmi rada aj pre trofej, ktorá sa tu dáva. Tá korunka pre kráľovnú je naozaj veľmi pekná,“ uviedla Mikaela Shiffrinová v prvej reakcii aj na webe laola1.at.

Vlhová bola tretia po prvom kole

Petra Vlhová vstúpila do šiesteho slalomu sezóny v pozícii dvojky hodnotenia disciplíny, červené číslo vedúcej ženy Svetového pohára má spomenutá Shiffrinová. Slovenka, ktorú deň pred pretekmi kvárila zvýšená teplota, od začiatku svojej prvej jazdy zaostávala za Američankou. Na prvom medzičase za ňou bola o 38 stotín sekundy. Na druhom medzičase bol rozdiel 0,62 s a v cieli až 1,61 s v prospech jej americkej rovesníčky. Aj tak z toho bolo tretie miesto a skvelá východisková pozícia do druhého kola.

V druhom kole pri jemne plusovej teplote a snežení mala zverenka talianskeho trénera Livia Magoniho dobrú vrchnú časť so zatočenými bránkami, v ktorej ešte o čosi zvýšila svoj náskok na vtedajšiu líderku Švédku Fridu Hansdotterovú. V spodnej časti sa Slovenka snažila jazdiť krátku stopu, aby nezostala dlho v oblúku, aj tak bola v cieli o 13 stotín sekundy neskôr ako Hansdotterová. A keďže zostávajúce dve pretekárky Wendy Holdenerová a Mikaela Shiffrinová si náskok pred Slovenkou udržali, pre Vlhovú zostala nepopulárna štvrtá priečka.

Petra Vlhová bola pred rokom súčasťou historického úspechu Slovenska v záhrebskom slalome, keď skončila druhá za Veronikou Velez-Zuzulovou. Vlaňajšia „snehová kráľovná“ teraz v Chorvátsku chýbala. Dala prednosť ďalšiemu tréningu po septembrovom zranení a následnej modernej operácii kolena, ktorá jej umožnila skorší návrat do súťažného diania.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní

• Záhreb (Chor.)

Slalom žien (1. + 2. kolo): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:53,07 min, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,59 s, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) +2,11, 4. Petra Vlhová (SR) +2,24, 5. Bernadette Schildová (Rak.) +2,38, 6. Katharina Gallhuberová (Rak.) +2,91.

Poradie v hodnotení slalomu vo Svetovom pohári (po 6 z 12 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 580 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 395, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 345, 4. Frida Hansdotterová (Švéd.) 291, 5. Bernadette Schildová (Rak.) 207, 6. Melanie Meillardová (Švaj.) 187.

Poradie vo Svetovom pohári (po 16 z 39 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová USA) 1081 bodov, 2. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 510, 3. Petra Vlhová (SR) 475, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) 450, 5. Tina Weiratherová (Licht.) 374, 6. Frida Hansdotterová (Švéd.) 344.

Viac k osobe Mikaela ShiffrinováPetra VlhováViktoria RebensburgováWendy Holdenerová