Skvelá Vlhová skončila štvrtá v slalome Svetového pohára

Petra Vlhová
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová. Foto: SITA/AP

MARIBOR 8. januára (WebNoviny.sk) – Slovenská reprezentantka Petra Vlhová obsadila štvrté miesto v nedeľňajšom slalome Svetového pohára alpských lyžiarok v slovinskom Maribore. Vlhová v súčte oboch kôl zaostala iba o 10 stotín za obhajkyňou slalomového glóbusu Švédkou Fridou Hansdotterovou, ktorá sa prvýkrát v sezóne predrala na tretí stupienok.

Veronika Velez-Zuzulová riskovala a urobila chybu

Víťazkou sa stala fenomenálna Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá si napriek veľkej chybe v druhom kole pripísala 24. slalomové víťazstvo v pretekoch SP v kariére (27. v súčte všetkých disciplín) a piate v najtočivejšej disciplíne v aktuálnej sezóne. „Nebolo to zlé, ale viem jazdiť ešte rýchlejšie aj čistejšie. Dnešný deň je napriek tomu pre mňa veľmi úspešný,“ cituje Shiffrinovú portál ORF.

Keďže slovenská stálica Veronika Velez-Zuzulová nedokončila dobre rozbehnuté 1. kolo, Shiffrinová zvýšila svoj náskok na čele slalomového poradia na 110 bodov. Vlhová po 50-bodovom zásahu zostala štvrtá. „Urobila som chybu. Sama neviem, čo sa vlastne stalo. Musím si pozrieť video a vyhodnotiť si to. Nemyslím si, že za to môže krátky tréningový výpadok. Riskovala som. Slalom je aj o takýchto chybách,“ uviedla Veronika Velez-Zuzulová na webe pravda.sk.

V štartovnej listine 1. kola figuroval rekordný počet slalomárok

V Maribore sa v šiestom slalome sezóny 2016/2017 vôbec prvýkrát stalo, že Slovenka chýbala na stupňoch víťazov. Bojovníčke Vlhovej na posun vyššie nestačil ani druhý najlepší čas druhého kola, v ktorom predviedla dynamickejšiu a technicky vyváženejšiu jazdu ako v prvom kole, keď najmä spočiatku hľadala správny rytmus medzi nahusto osadenými bránkami.

„V prvom kole som v hornej časti trate spravila niekoľko chýb, ktoré ma stáli štyri desatiny. Tento rozdiel som potom so si sebou viezla až do cieľa. Inak by to bolo veľmi tesné. Pomyslela som si, že to bude stačiť na pódium, zrejme však potrebujem ešte trošku zrýchliť. Či mi chýbalo šťastie? To sa usmeje vtedy, keď odstránim chyby. Na to, aby som raz zdolala Shiffrinovú, potrebujem zajazdiť výborne v oboch kolách. Skončila som do piateho miesta, to je vždy super. Teraz sa už sústredim na ďalšie preteky vo Flachau,“ uviedla Petra Vlhová na webe pravda.sk.

V štartovnej listine 1. kola figuroval v tejto sezóne rekordný počet 81 slalomárok, 22 z nich svoju jazdu nedokončilo vrátane Velez-Zuzulovej. Prvé kolo slalomu na trati Radvanje postavil taliansky tréner Vlhovej Livio Magoni. Mariborský kopec nebol profilom taký náročný ako ten záhrebský spred pár dní, kde sa slalomové ženské preteky skončili totálnym triumfom Sloveniek – zvíťazila Velez-Zuzulová pred Vlhovou.

V celkovom poradí Svetového pohára Shiffrinová zvýšila náskok pred rýchlostnou špecialistkou Švajčiarkou Larou Gutovou už na 305 bodov. Velez-Zuzulová klesla zo šiestej na siedmu priečku, Vlhová je ôsma.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní – Maribor:
Slalom žien (1.+2. kolo):

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:39,61 min, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,19 s, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,31, 4. Petra Vlhová (SR) +0,41, 5. Nina Lösethová (Nór.) +0,88, 6. Šárka Strachová (ČR) +1,34,…Veronika Velez-Zuzulová (SR) – nedokončila 1. kolo

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 16 z 37 pretekov):

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 948 bodov, 2. Lara Gutová (Švaj.) 643, 3. Tessa Worleyová (Fr.) 563, 4. Sofia Goggiová (Tal.) 547, 5. Ilka Štuhecová (Slovin.) 539, 6. Wendy Holdenerová (Švaj.) 455, 7. Veronika Velez-Zuzulová 390, 8. Petra Vlhová (obe SR) 384

Poradie vo Svetovom pohári v slalome (po 6 z 10 pretekov):

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 500 bodov, 2. Veronika Velez-Zuzulová (SR) 390, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 340, 4. Petra Vlhová (SR) 271, 5. Šárka Strachová (ČR) 241, 6. Nina Lösethová (Nór.) a Frida Hansdotterová (Švéd.) obe 222

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ilka ŠtuhecováLara GutováLivio MagoniMikaela ShiffrinováPetra VlhováSofia GoggiováTessa WorleyováVeronika Velez-ZuzulováWendy Holdenerová