Skvelý bronz pre Procházkovú

Alena Procházková

KUUSAMO 28. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská lyžiarska jednotka bežkyňa Alena Procházková obsadila vo svojom úvodnom štarte v novom ročníku Svetového pohára v šprinte klasickou technikou vo fínskom Kuusame skvelé tretie miesto. V kvalifikácii skončila jedenásta, vo štvrťfinále potom triumfovala, vo svojom semifinále obsadila druhú priečku a vo finále si vybojovala skvelý bronz. Je to už jej štvrté pódiové umiestnenie v pretekoch tohto rangu v kariére. V dramatickom finále žien si zlato vybojovala obhajkyňa hlavnej trofeje z predchádzajúcej sezóny Poľka Justyna Kowalczyková pred majiteľkou malého krištáľového glóbusu za šprint v posledných dvoch ročníkoch Slovinkou Petrou Majdičovou. O bronze 25-ročnej Banskobystričanky rozhodla až cieľová fotografia, keď dosiahla rovnaký čas s domácou Fínkou Aino Kaisou Saarinenovou. „Sú to fantastické pocity, pretože do poslednej chvíle som nevedela, či som bola tretia alebo štvrtá. Bolo to naozaj veľmi tesné. Saarinenová zvíťazila v kvalifikácii. To, že som ju zdolala, je pre mňa akýsi bonus navyše. Je to nádherný pocit, byť opäť na stupňoch víťazov,“ povedala bezprostredne po pretekoch študentka banskobystrickej UMB.

Zopakovala tak svoje umiestnenie z tohto strediska neďaleko severného polárneho kruhu spred dvoch rokov, vlani skončila v Kuusame štvrtá. „Je to asi najťažšia trať, na akej sa behajú šprinty vo Svetovom pohári. Na druhej strane mi to vyhovuje, využijem svoje silné stránky. Tento rok som mala trochu obavy, ale nakoniec som to zvládla. Je pravda, že veľa šprintov sa teraz behá v meste, takmer na rovine. Tu je to však v nádhernej prírode, býva tu skvelá atmosféra, chodia sem ľudia, ktorí nášmu športu rozumejú a ´fandia´ mu,“ pokračovala zverenka trénera Jána Valušku. Za tretie miesto si pripísala na svoje konto do celkovej klasifikácie 60 bodov, čím sa zaradila v celkovom poradí SP na 6. miesto. Na účet jej pribudlo 5000 švajčiarskych frankov.

V nedeľu ju čaká 10 km klasickou technikou s intervalovým štartom. „Uvidím, ako sa budem cítiť. Mala som v poslednom čase menšie zdravotné problémy. Určite by som sa však chcela postaviť na štart a pokúsiť sa dosiahnuť dobrý výsledok,“ uzavrela Alena Procházková.

„Som veľmi spokojný. Alena opäť potvrdila, že patrí do absolútnej svetovej špičky. Zišla sa tu skvelá konkurencia, z elity nechýbal prakticky nikto. Boli to veľmi ťažké preteky. Prudko sa zmenilo počasie, oteplilo sa až nad nulu, bol problém vybrať správne lyže a dobre ich pripraviť. Alenin výsledok hovorí sám za seba. Priznám sa, ani ja som neveril, že by to mohlo dopadnúť takto dobre. Alena mala na konci prípravy v Muoniu zdravotné problémy, tie u nej pretrvávajú stále. Takmer denne jej popoludní stúpne teplota. Dnes zabojovala a potvrdila, že je rovnocennou súperkou ktorejkoľvek bežkyni sveta,“ skonštatoval spokojný Procházkovej tréner Ján Valuška.

Kowalczyková sa z prvenstva v pretekoch SP tešila po ôsmy raz, ale v šprinte to bola jej víťazná premiéra. Po dvanástom mieste z pretekov spred týždňa v nórskom Beitostölene je so ziskom 122 bodov na čele celkovej klasifikácie a v nedeľu v pretekoch na 10 km klasickou technikou s intervalovým štartom bude mať právo nastúpiť so žltým štartovým číslom.

V kategórii mužov potvrdil postavenie svetovej šprintérskej jednotky dvojnásobný majster sveta z tohtoročného šampionátu v českom Liberci Nór Ola Vigen Hattestad. Bol to jeho deviaty individuálny triumf v pretekoch o krištáľový glóbus v kariére, jeden má aj z pretekov v tímšprinte. Silu nórskeho bežeckého lyžovania potvrdil druhým miestom Öystein Pettersen, tretí skončil Rus Nikita Krjukov.

Výborný výkon podal v kvalifikácii aj Slovák Peter Mlynár. Skončil síce až štyridsiaty siedmy, ale v redukovanom poradí mu patrila 37. pozícia, čím splnil kritériá Slovenského olympijského výboru pre štart na XXI. zimných olympijských hrách vo Vancouveri. Zároveň získal pri svojej premiére v pretekoch SP dostatočný počet FIS-bodov, čím si vybojoval právo štartu aj v ďalších pretekoch tohto seriálu.

Výsledky – šprint klasickou technikou:

MUŽI:

1. Ola Vigen Hattestad (Nór.) 2:57,2 min, 2. Öystein Pettersen (Nór.) +1,0 s, 3. Nikita Krjukov (Rus.) +2,6, 4. John Kristian Dahl (Nór.) +2,8, 5. Kalle Lassila (Fín.) +7,5, 6. Emil Jönsson (Švéd.) – nenastúpil na štart finále

ŽENY:

1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 3:00,5 min, 2. Petra Majdičová (Slovin.) +0,8 s, 3. Alena Procházková (SR) +1,0, 4. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) +1,0, 5. Jevgenia Šapovalovová (Rus.) +1,8, 6. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) +10,8

Poradie vo SP po druhých pretekoch (z 32 naplánovaných):

MUŽI: 1. Ronny Andre Hafsaas (Nór.) a Ola Vigen Hattestad (Nór.) obaja po 100 bodov, 3. Vincent Vittoz (Fr.) a Öystein Pettersen (Nór.) obaja po 80, 5. Mati Heikkinen (Fín.) a Nikita Krjukov (Rus.) obaja po 60, 7. Petter Northug (Nór.) a John Kristian Dahl (Nór.) obaja po 50, 9. John Anders Gaustad (Nór.) a Kalle Lassila (Fín.) obaja po 45, … Slováci nebodovali

ŽENY: 1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 122 bodov, 2. Marit Björgenová (Nór.) 100, 3. Petra Majdičová (Slovin.) 92, 4. Charlotte Kallová (Švéd.) 80, 5. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) 79, 6. Alena Procházková (SR) a Anna Haagová (Švéd.) obe po 60, 8. Kristin Störmer Steirová (Nór.) 50, 9. Anna Olssonová (Švéd.) 47, 10. Vibeke Westbye Skofterudová (Nór.) a Jevgenia Šapovalovová (Rus.) obe po 45

Poradie vo SP v hodnotení šprintu po prvých pretekoch (z 12 naplánovaných):

MUŽI: 1. Ola Vigen Hattestad (Nór.) 100 bodov, 2. Öystein Pettersen (Nór.) 80, 3. Nikita Krjukov (Rus.) 60, 4. John Kristian Dahl (Nór.) 50, 5. Kalle Lassila (Fín.) 45, 6. Emil Jönsson (Švéd.) 40, 7. Andrew Newell (USA) 36, 8. Johan Kjölstad (Nór.) 32, 9. Eldar Rönning (Nór.) 29, 10. Alexander Panžinskij (Rus.) 26

ŽENY: 1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 100 bodov, 2. Petra Majdičová (Slovin.) 80, 3. Alena Procházková (SR) 60, 4. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) 50, 5. Jevgenia Šapovalovová (Rus.) 45, 6. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) 40, 7. Hanna Falková (Švéd.) 36, 8. Sefanie Böhlerová (Nem.) 32, 9. Anna Olssonová (Švéd.) 29, 10. Jelena Turyševová (Rus.) 26

Viac k osobe Aino Kaisa SaarinenováAlena ProcházkováCharlotte KallováJán ValuškaJustyna KowalczykováMarit BjörgenováPeter MlynárPetra MajdičováPetter Northug