Skvelý Halák vychytal proti Edmontonu štvrtý shutout

Jaroslav halák
Slovenský brankár Jaroslav Halák Foto: SITA/AP

NEW YORK 20. januára (WEBNOVINY) – Slovenský brankár Jaroslav Halák si vo štvrtok v druhom zápase za sebou, štvrtýkrát v tejto sezóne zámorskej hokejovej NHL a jubilejný 20. raz v profilige celkovo udržal čisté konto.

Shutoutom sa výrazne zaslúžil o domáce víťazstvo St. Louis 1:0 nad Edmontonom, kryl všetkých 15 streleckých pokusov hostí a vyhlásili ho za tretiu hviezdu.

Určitým paradoxom je fakt, že druhou hviezdou sa stal gólman hostí Nikolaj Chabibulin – ten pustil za svoj chrbát 1 pokus z až 38, takže mal výrazne viac práce.

Neprekonateľný Halák

Halák je momentálne dôležitým faktorom úspechov St. Louis: z ostatných 13 štartov ani raz neprehral v riadnom hracom čase (10 – 0 – 3). Naposledy prehral po 60 minútach hry 22. novembra. S nulou v kolónke inkasovaných gólov skončil v treťom z ostatných štyroch stretnutí.

Gól nedostal už 148:28 min. St. Louis získalo minimálne bod už v štrnástich domácich zápasoch v rade, čo je klubový rekord. Doma má na svojom konte už 20 výhier a v tomto smere je najlepšie v celej NHL.

„Začiatok sezóny so šiestimi prehrami v siedmich zápasoch bol pre mňa ako zlý sen. Musel som na to rýchlo zabudnúť a začať odznova,“ povedal podľa AP Jaroslav Halák, ktorý ťahá momentálne druhú najdlhšiu sériu kariéry bez inkasovaného gólu. Vlani ho súperi neprekonali 160:08 min.

„Pre brankára je to vždy náročný zápas, keď naňho mieri málo striel. Nebol to ľahký duel, nebol ani pekný, ale vyhrali sme a to je najdôležitejšie. Počíta sa výsledok.

Spoluhráčom som veril, že dajú aspoň jeden gól. Trpezlivo strieľali a gól Pietrangela bol pre nás veľkou úľavou. Každý zápas je odlišný, verím, že naše dobré výkony budú ešte pokračovať,“ doplnil bratislavský odchovanec.

Gáborík a Meszároš asistovali

Gáborík

Zo slovenských korčuliarov si v štvrtkových dueloch pripísali po jednej asistencii Marián Gáborík (New York Rangers) a Andrej Meszároš (Philadelphia), pričom ich tímy zhodne prehrali na vlastnom ľade 1:4 – „jazdci“ s Pittsburghom a „letci“ proti New York Islanders. Na výhre Pittsburghu nad Rangers 4:1 má zásluhu Jevgenij Malkin, ktorý dal dva góly. Penguins po sérii šiestich prehier vyhrali štvrtý duel v rade.

„Je vždy náročné hrať proti Rangers. Majú skvelý tím a momentálne sú asi najlepší v NHL. Víťazstvo sme si za našu snahu zaslúžili. Najmä v tretej tretine sme častejšie strieľali a utvárali si množstvo šancí,“ povedal po stretnutí Malkin.

Druhý tím z New Yorku Islanders v zostave s Milanom Jurčinom prerušil štyri roky trvajúcu trinásťzápasovú sériu neúspechov na ľade Philadelphie. Brankár Jevgenij Nabokov kryl 40 striel a „ostrovania“ vyhrali na ľade Flyers premiérovo od 7. apríla 2007.

Philadelphia je pre klub z Long Islandu neobľúbeným tímom, z predchádzajúcich 24 duelov vyhrali Flyers 23. „Sú to dobré pocity, konečne sa nám podarilo uspieť aj vo Philadelphii. Hrali sme dobre, v tretej tretine sa domáci ešte pokúsili niečo urobiť so zápasom, ale Nabokov bol dnes skvelý,“ povedal tréner Islanders Jack Capuano.

Boston po prehre v Tampe tentoraz zabral a v New Jersey na konci štvorzápasovej šnúry na klziskách súperov vyhral 4:1. Bruins vyšla tretia tretina, v ktorej dali všetky štyri góly. Obrat začala strela zápästím Andrewa Ferenca. „Keď sme strelili gól, začali sme hrať to, čoho sme schopní. Zbavili sme sa záťaže a hrali našu hru,“ povedal podľa AP kapitán Bruins Zdeno Chára. Hráči Boston Bruins strelili v histórii už 19 000 gólov.

Los Angeles - Calgary
Gólman Los Angeles Kings Jonathan Quick zastavuje puk v predĺžení s tímom Calgary Flames, 19. januára 2012. Foto: SITA/AP

Phoenix - Detroit
Todd Bertuzzi z Detroitu Red Wings atakuje Chrisa Summersa z Phoenix Coyotes, 19. januára 2012. Foto: SITA/AP
Columbus - Nashville
Gólman Nashvillu Predators Pekka Rinne and Jack Hillen zastavujú strelu od Dericka Brassarda z Columbus Blue Jackets, 19. januára 2012. Foto: SITA/AP
New York Rangers - Pittsburgh
Joe Vitale z Pittsburghu Penguinss sa snaží udržať puk v súboji so Stuom Bickelom z New York Rangers, 19. januára 2012. Foto: SITA/AP
New Jersey - Boston
Brad Mills z New Jersey Devils si vybavuje účty s Gregorym Campbellom z Boston Bruins, 19. januára 2012. Foto: SITA/AP

Pekka Rinne vychytal štvrtý shutout

Štvrtý shutout sezóny vychytal Pekka Rinne z Nashville, ktorý mal pri výhre 3:0 v Columbuse 38 úspešných zákrokov.

Predators sa spoliehajú na svoju defenzívu, v ostatných jedenástich dueloch dostali iba 20 gólov. Joffrey Lupul z Toronta nastúpil prvýkrát v sezóne vo formácii bez Phila Kessela, ale na jeho hre to nebolo cítiť. Dosiahol tri asistencie a Maple Leafs vyhrali nad Minnesotou 4:1.

Buffalo prehralo na ľadoch súperov už jedenásty zápas v rade, tentoraz neuspelo vo Winnipegu. Kapitán Detroitu Nicklas Lidström nastúpil vo Phoenixe na 1541. duel kariéry, čím sa v historickej tabuľke zaradil na 11. miesto.

Red Wings vyhrali 3:2 po samostatných nájazdoch a so 63 bodmi sa dostali na 1. miesto celej súťaže o bod pred trio NY Rangers, St. Louis a Chicago.

Ottawa vyhrala v San Jose prvýkrát po vyše ôsmich rokoch, naposledy sa v Kalifornii tešila 18. októbra 2003. Obranca Ottawy Sergej Gončar nastúpil na jubilejný 1000. zápas v NHL. Sériu šiestich neúspechov v rade prerušili hráči Calgary, ktorí vyhrali v Los Angeles v zápase tímov, ktoré celú sezónu trápi koncovka a na ich lavičkách sú bratia Darryl a Brent Sutterovci, 2:1 po samostatných nájazdoch.

Výsledky štvrtkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Columbus – Nashville 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)

Góly: 32. M. Erat (S. Kosticyn), 34. Fisher (Erat, Josi), 60. S. Weber (Smithson, Klein)

New Jersey – Boston 1:4 (1:0, 0:0, 0:4)

Góly: 19. P. Sýkora (Zubrus, Eliáš) – 44. Ference (S. Thornton, G. Campbell), 48. Horton (Krejčí, Peverley), 48. G. Campbell (S. Thornton, Paille), 60. Kelly

New York Rangers – Pittsburgh 1:4 (0:1, 1:0, 0:3) – Marián Gáborík (New York Rangers) 0+1

Góly: 31. Hagelin (GÁBORÍK, McDonagh) – 4. Kunitz (P. Martin, J. Neal), 43. Park (Engelland, Cooke), 48. Malkin (Letang), 59. Malkin (J. Neal, Kunitz)

Philadelphia – New York Islanders 1:4 (0:0, 0:2, 1:2) – Andrej Meszároš (Philadelphia) 0+1

Góly: 51. Read (Couturier, MESZÁROŠ) – 21. Moulson (Tavares, Okposo), 33. Bailey (M. Martin), 48. Streit (Tavares, Parenteau), 60. Grabner (Parenteau)

Toronto – Minnesota 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Góly: 1. Kadri (Lupul), 6. Crabb (Steckel), 36. Kessel (Lupul, T. Connolly), 41. Grabovskij (Lupul, Gardiner) – 58. N. Johnson (Brodziak, Stoner)

St. Louis – Edmonton 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Gól: 55. Pietrangelo (Perron, Backes) brankár Jaroslav Halák (St. Louis) kryl všetkých 15 striel a vyhlásili ho za tretiu hviezdu zápasu

Winnipeg – Buffalo 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Góly: 12. Ladd (Hainsey, Wellwood), 33. Enström (Little, Wheeler), 44. Stapleton (Antropov, Ladd), 59. Antropov (Wellwood, Oduya) – 25. Stafford (Gerbe)

Phoenix – Detroit 2:3 po sam. nájazdoch (1:0, 1:2, 0:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 3. Torres (Chipchura, Summers), 35. Brule (Chipchura) – 22. I. White (Franzén, Daciuk), 32. Bertuzzi (Franzén, Daciuk), rozhodujúci sam. nájazd Bertuzzi

Los Angeles – Calgary 1:2 po sam. nájazdoch (1:0, 0:1, 0:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 4. D. Brown (Justin Williams, W. Mitchell) – 30. Iginla (O. Jokinen, Brodie), rozhodujúci sam. nájazd Cammalleri

San Jose – Ottawa 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Góly: 4. Winchester (Desjardins, Boyle) – 11. Turris (Gončar, Alfredsson), 25. Karlsson (Turris, Foligno), 35. Greening (Kuba, Spezza), 50. Greening (Spezza, Cowen)

40. MARIÁN GÁBORÍK (NY Rangers) 45 23 14 37

Pozn.: Za menom a klubom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií a kanadských bodov.

10. Milan Kytnár (Edmonton) 1 0 0 0 0 1 0

Pozn.: Za menom a klubom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií, kanadských bodov, plus/mínus bodov, striel a tr. minút.

Brankári:

Jaroslav Halák (St. Louis) 25 13 7 5 2,00 92,0 4

Peter Budaj (Montreal) 6 2 4 0 2,51 91,3 0

Pozn.: Odchytané zápasy, výhry, prehry, prehry po predĺžení/sam. nájazdoch, priemer inkasovaných gólov, úspešnosť zákrokov, shutouty

2. Colorado Avalanche 48 25 2 21 124:137 52

3. Minnesota Wild 47 22 7 18 107:122 51

5. Anaheim Ducks 45 16 7 22 119:140 39

Pozn.: za názvom klubu nasleduje počet odohratých zápasov, víťazstiev, prehier po predĺžení a sam. nájazdoch, prehier, skóre a počet bodov)

Viac k osobe Andrej MeszárošAndrej SekeraClaude GirouxCorey PerryDaniel SedinHenrik SedinJaroslav HalákJason SpezzaJevgenij MalkinJevgenij NabokovJoffrey LupulJonathan toewsĽubomír VišňovskýMarián GáboríkMarián HossaMichal HandzušMilan JurčinaMilan KytnárNicklas LidströmNikolaj ChabibulinPavel DaciukPekka RinnePeter BudajPhil KesselSergej GončarSteven StamkosTomáš KopeckýZdeno Chára