Skvelý Hirscher dosiahol vo Val d´Isere svoj 60. triumf, Adam Žampa sa prebojoval do Top 30

Marcel Hirscher
Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher počas obrovského zjazdu vo Val d´Isere vo Francúzsku. 8. december 2018 Foto: SITA/AP

VAL D´ISERE 8. decembra (WebNoviny.sk) – Favorizovaný Rakúšan Marcel Hirscher sa stal suverénnym víťazom sobotného obrovského slalomu mužov vo francúzskom Val d´Isere v rámci Svetového pohára 2018/2019 v zjazdovom lyžovaní. Slovák Adam Žampa skončil na 29. mieste, hoci po 1. kole mu patrila 22. priečka.

Fenomenálny Hirscher zaokrúhlil počet víťazstiev v bojoch o krištáľové glóbusy na šesťdesiat a vo Val d´Isere triumfoval v obrovskom slalome už po piaty raz. Druhý skončil s odstupom 1,18 s Nór Henrik Kristoffersen, tretia priečka patrila v súčte oboch kôl Švédovi Mattsovi Olssonovi (+1,31).

Držiteľ veľkého glóbusu

Hirscher je držiteľ veľkého glóbusu za celkový triumf vo Svetovom pohári z ostatných siedmich sezón a momentálne už je znova na čele SP s náskokom 42 bodov pred krajanom Maxom Franzom. Tretí je Švajčiar Mauro Caviezel a štvrtý ďalší Rakúšan Vincent Kriechmayr.

„Vo Val d´Isere je to podľa mňa jeden z najťažších profilov na obrovský slalom. Je to veľký boj od prvej do poslednej bránky. Mám to tu veľmi rád už od svojho prvého víťazstva v roku 2009. Snažil som sa držať vysokú stopu a púšťať lyže, kde to len išlo. Nikdy by som si nevedel predstaviť, že raz dosiahnem métu 60 víťazstiev vo Svetovom pohári,“ uviedol Marcel Hirscher v rozhovore v priamom prenose Eurosportu.

Adam Žampa si za 29. miesto pripísal ďalšie dva body do hodnotenia Svetového pohára, spolu s 19. miestom z Beaver Creeku ich má už 14. Dvadsaťosemročný Tatranec figuroval po 1. kole na 22. mieste, ale v tom druhom na mimoriadne členitom a technickom svahu sa nevyhol v strednej časti trate pri nájazde do strmšej časti sérii chýb, čo ho stálo oveľa lepšie umiestnenie.

Problémy so snežením a viditeľnosťou

Za víťazným Hirscherom zaostal o 3,35 s. Celkovo vo Svetovom pohári je Adam Žampa na 73. priečke, v hodnotení obrovského slalomu mu patrí 26. pozícia.

„Mám zmiešané pocity. Prvé kolo bolo veľmi dobré vzhľadom na podmienky. Mal som stratu niečo cez dve sekundy, čo bolo s mojím číslom celkom ´slušné´. V druhom kole som sa snažil ísť do toho naplno aj v hustom snežení. Bohužiaľ, v strede trate som urobil dve pomerne veľké chyby, ktoré ma stáli viac ako sekundu a to je v mužskom lyžovaní veľa. Keby bolo keby neplatí, ale byť 29. s takými chybami je na zamyslenie. Najmä keď som mal v spodnej časti možno najlepší medzičas. Celkovo je dobré, že som bodoval aj v druhom ´obráku´ sezóny, sú tam pozitíva, ale aj rezervy. Viem, čo potrebujem zlepšiť do ďalších pretekov,“ uviedol Adam Žampa z Val d´Isere.

Mladší z bratskej dvojice Andreas Žampa v prvom kole skončil na 49. priečke s mankom 3,78 s na lídra Hirschera a do tridsiatky najlepších sa neprebojoval.

Vo Val d´Isere sa jazdilo na trati Stade Olympique de Bellevard so štartom vo vyše dvojtisícovej nadmorskej výške a cieľom vo výške 1855 m. Pretekárom strpčovalo život sneženie a tým aj znížená viditeľnosť.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní

  • Val d´Isere (Fr.) – sobota – výsledky:

Obrovský slalom mužov (1.+2. kolo):1. Marcel Hirscher (Rak,) 1:42,99 min (52,41 s + 50,58 s), 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) +1,18 s, 3. Matts Olsson (Švéd.) +1,31, 4. Alexis Pinturault (Fr.) +1,46, 5. Loic Meillard (Švaj.) +1,54, 6. Tommy Ford (USA) +1,69,… 29. Adam Žampa (SR) +3,35,… 49. Andreas Žampa (obaja SR) +3,78 – v 1. kole, nepostúpil do 2. kola.

Poradie v hodnotení obrovského slalomu (po 2 z 10 pretekov):1. Marcel Hirscher (Rak.) 180 bodov, 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) 130, 3. Stefan Luitz (Nem.) a Mats Olsson (Švéd.) obaja po 100, 5. Loic Meillard (Švaj.) 90, 6. Alexis Pinturault (Fr.) 68,… 26. Adam Žampa (SR) 14.

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 7 zo 41 pretekov): 1. Marcel Hirscher 280 bodov, 2. Max Franz (obaja Rak.) 238, 3. Mauro Caviezel (Švaj.) 227, 4. Vincent Kriechmayr (Rak.) 211, 5. Henrik Kristoffersen (Nór.) 210, 6. Aksel Lund Svindal (Nór.) 197,… 73. Adam Žampa (SR) 14.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaAksel Lund SvindalAndreas ŽampaHenrik KristoffersenMarcel HirscherVincent Kriechmayr