Skvelý Kližan v Kitzbüheli otočil zápas a po trojsetovej dráme postúpil už do semifinále

Martin Kližan
Slovenský tenista Martin Kližan. Foto: archívne, SITA/AP.

KITZBÜHEL 2. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenský tenista Martin Kližan postúpil už do semifinále dvojhry na turnaji ATP World Tour 250 Generali Open na antuke v rakúskom Kitzbüheli (dotácia 501 345 eur).

Vo štvrtkovom zápase štvrťfinále Kližan predviedol parádny obrat, keď zdolal turnajovú osmičku Srba Dušana Lajoviča za 142 minút 4:6, 7:6 (6), 6:2. Za stavu 5:2 a 40:15 v treťo sete premenil pri svojom podaní prvý mečbal.

Zápas prerušil dážď

Zdalo sa, že Kližan nenadviaže na skvelý výkon z predchádzajúceho dňa, keď v osemfinálovom 2. kole vyradil turnajovú jednotku a jedného z najlepších antukárov na svete Rakúšana Dominica Thiema. Proti Lajovičovi prehral prvý set 4:6 a v druhom za stavu 4:6 v tajbrejku čelil dvom mečbalom súpera.

Sériou štyroch bodov však otočil na 8:6 a vyrovnal stav setov na 1:1. V treťom dejstve Kližan srbskému súperovi ušiel z 1:1 na 3:1, ale za stavu 3:2 a 30:0 pri podaní slovenského tenistu súboj na hodinu a pol prerušil dážď. Večernú dohrávku zvládol zverenec Dominika Hrbatého majstrovsky a Lajovičovi až do konca zápasu nepustil ani gem.

Vyradil až troch domácich hráčov

Dvadsaťdeväťročný Kližan (112. v rebríčku ATP) a o rok mladší Lajovič (66.) odohrali štvrté vzájomné stretnutie. Slovák aktuálne vedie 3:1. V súboji o postup do finále čaká na Kližana odchovane Akadémie Rafaela Nadala, 21-ročný Španiel Jaume Munar.

Daviscupový reprezentant SR Kližan, ktorý si postup do hlavnej súťaže musel vybojovať v kvalifikácii, vyradil pod Alpami až troch domácich hráčov. Vo finále kvalifikácie si poradil s Geraldom Melzerom /6:1, 6:3/, v 1. kole hlavnej súťaže zdolal Sebastiana Ofnera 6:2, 6:4 a v súboji o postup do štvrťfinále prevýšil už spomenutého finalistu tohtoročného Roland Garros Dominica Thiema /6:1, 1:6, 7:5/.

Vďaka víťazstvu nad Lajovičom sa Kližan posunie v „online“ vydaní rebríčka ATP na priebežné 96. miesto. Pred turnajom v Kitzbüheli bol stodvanásty. Semifinálovú účasť v Tirolsku si slovenský tenista zopakuje po šiestich rokoch, vtedy v tejto fáze turnaja nestačil na Holanďana Robina Haaseho.