Skvelý Sagan vyhral bodovaciu súťaž na Okolo Švajčiarska

Peter Sagan
Peter Sagan piatýkrát víťazom bodovacej súťaže na Okolo Švajčiarska. Foto: SITA/AP

BERN 21. júna (WEBNOVINY) – Poslednú deviatu etapu cyklistických pretekov Okolo Švajčiarska, ktorou bola časovka na 38,4 km v Berne a jeho okolí, vyhral Holanďan Tom Dumoulin. Jazdec tímu Giant-Alpecin zdolal o 18 sekúnd Slovinca Simona Špilaka a o 19 sekúnd domáceho favorita Fabiana Cancellaru. Slovák Peter Sagan z tímu Tinkoff-Saxo obsadil solídne 24. miesto s odstupom 2:19 min za víťazom.

Sagan je hrdý na úsilie jeho spolujazdcov

Sagan sa v konečnom poradí opäť posunul vyššie a preteky Okolo Švajčiarska ukončil na 30. priečke. Pred záverečnou etapou bol tridsiaty štvrtý. Dvadsaťpäťročný rodák zo Žiliny zároveň piatykrát ovládol bodovaciu súťaž, inými slovami všetky svoje účasti na Tour de Suisse premenil na víťazstvá v bodovačke. V tomto ročníku Sagan na švajčiarskych cestách vyhral dve etapy a v ďalších dvoch finišoval druhý.

„Časovka bolo na veľmi tvrdom povrchu s niektorými technickými úsekmi a kopcovitymi častami. V tejto etape sme neboli favoritmi, ale celkovo Tour de Suisse boli dobre preteky pre tím aj pre mňa. Som spokojný s mojími dvoma víťazstvami, pretože boli výsledkom skvelej tímovej práce. Som hrdý na úsilie mojich spolujazdcov, podporovali ma a išli sme za výsledkami kedykoľvek to bolo možné. Možno som mohol vyhrať ešte jednu etapu, ale to je cyklistika, nie vždy to vyjde tak, ako si človek praje,“ zhodnotil Sagan záverečnú časovku aj preteky Okolo Švajčiarska.

So svojou kondíciou je spokojný

K svojmu súčasnému stavu formy ešte dodal: „Toto boli moje prvé preteky od Tour of California a som spokojný so svojou kondíciou. Je dôležité pre morálku tímu mať pred Tour de France pozitívnu energiu. Ja sa teraz zameriam na zotavenie a budem sa snažiť uspieť na národnom šampionáte, ktorý je mojou najbližšou výzvou.“

Celkovým víťazom tohto prestížneho prípravného podujatia pred Tour de France sa stal Slovinec Špilak z tímu Kaťuša, ktorý v časovke zmazal 47-sekundové manko za dovtedajším lídrom Francúzom Thibautom Pinotom. Špilak triumfoval s náskokom 5 sekúnd pred Britom Geraintom Thomasom a 19 sekúnd pred nedeľňajším víťazom Dumoulinom. Thibaut klesol z prvej na štvrtú priečku v konečnom poradí.

„Som šťastný. Je to najväčší úspech v mojej kariére,“ uviedol Špilak na webe SRF, ktorý sa po piatich rokoch dočkal vo Švajčiarsku celkového triumfu v etapových pretekoch. Vtedy vyhral podujatie Okolo Romandie.

Výsledky – Okolo Švajčiarska – nedeľa:

9. etapa: (Bern – Bern, 38,4 km): 1. Tom Dumoulin (Hol.) Giant-Alpecin 48:36 min, 2. Simon Špilak (Slovin.) Kaťuša +18, 3. Fabian Cancellara (Švaj.) Trek Faktory Racing +19, 4. Adriano Malori (Tal.) Movistar +34, 5. Geraint Thomas (V. Brit.) Sky +36, 6. Bob Jungels (Lux.) Trek Factory Racing +41,… 14. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr +1:50,.. 24. Peter Sagan (SR) +2:19.

Konečné poradie po 9. etape: 1. Simon Špilak (Slovin.) Kaťuša 30:15:09 h, 2. Geraint Thomas (V. Brit.) Team Sky +5, 3. Tom Dumoulin (Hol.) Giant-Alpecin +19, 4. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr +45, 5. Domenico Pozzovivo (Tal.) AG2R La Mondiale +2:21, 6. Bob Jungels (Lux.) Trek Factory Racing +2:58,… 30. Peter Sagan (SR) Tinkoff-Saxo +24:29.

Konečné poradie v bodovacej súťaži: 1. Peter Sagan (SR) 43 bodov, 2. Tom Dumoulin (Hol.) 28, 3. Alexej Lucenko (Kaz.) 23, 4. Thibaut Pinot (Fr.) 20, 5. Jurgen Roelandts (Belg.) 20. 6. Jan Bakelants (Belg.) 17

Viac k osobe Bob JungelsFabian CancellaraGeraint ThomasPeter SaganThibaut PinotTom Dumoulin