Slafkovský bral dvakrát zlato, Martikán má 20 medailí

Alexander Slafkovský
Alexander Slafkovský zo Slovenska v kategórii C1 muži počas finále na ME vo vodnom slalome v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši. Liptovský Mikuláš, 14. máj 2016. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 14. mája (WebNoviny.sk) – Dve zlaté a jednu striebornú medailu vybojovali slovenskí reprezentanti v kanoistike na divokej vode v rámci sobotňajšieho programu na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v Liptovskom Mikuláši. Hrdinom dňa sa stal Alexander Slafkovský.

Tridaťtriročný Mikulášan veľmi túžil po zisku zlatej medaily pred domácimi fanúšikmi a napokon získal až dve. Cennejšiu v kvalitou nabitej kategórii C1, kde zdolal svojho o štyri roky staršieho a slávnejšieho krajana Michala Martikána. Bronzovú medailu zavesili na krk Španielovi Anderovi Elosegimu.

Slováci mohli pridať aj bronz

Stopercentné slovenské stupne víťazov neboli nereálne, ale Matej Beňuš napokon obsadil piate miesto s väčším odstupom na bronzovú priečku. Odsunuli ho tam dva dotyky s bránkami. Už pred kontinentálnym vrcholom v Liptove bolo isté, že účasť na olympijských hrách v Riu de Janeiro si v tejto kategórii spomedzi Slovákov vybojoval Beňuš, keďže bol výrazne lepší ako Martikán a Slafkovský na predchádzajúcich troch kvalifikačných podujatiach – vlani na dvoch Svetových pohároch v Španielsku a Francúzsku aj na svetovom šampionáte v Londýne.

Slafkovský vo finále výsledným časom 99,87 s o 1,79 s zdolal krajana a tiež kamaráta z Liptova Martikána. Zatiaľ čo Slafkovský absolvoval jazdu na náročnej a na mnohých miestach zradnej trati Orava bez trestných sekúnd, dvojnásobného olympijského šampióna Martikána pripravili o druhý domáci titul dva dotyky na bránkach číslo 9 a 18. Aj s jedným „ťukom“ by ešte bral zlato, ale napokon chybil dvakrát.

Slafkovský si splnil sen

Slafkovskému sa splnila túžba stať sa majstrom Európy pred vlastnými fanúšikmi. Prvý titul kontinentálneho šampióna si vybojoval pred dvoma rokmi vo Viedni, teraz pridal druhý a celkovo siedmu medailu z ME (bilancia 2-3-2). Päťnásobný olympijský medailista Martikán, ktorý teraz bral striebro, si pocit kontinentálneho šampióna pred domácimi fanúšikmi vychutnal pred 9 rokmi, keď v Liptove získal prvý zo svojich štyroch titulov. Celkovo má na konte 4 zlaté a 4 strieborné medaily z ME.

„Bola to gradujúca jazda. Začal som viac na istotu, ale postupne som pridával. Tlačili ma aj ľudia a výbuch emócií v cieli si potom odnieslo pádlo. Zahodil som ho do Váhu a už bude kdesi pri Mare. V závere to už bolo zubami-nechtami, aby som to udržal do cieľa. O pádlo som prišiel, ale mám nejaké v zálohe. Je to iné ako vyhrať titul majstra Európy vo Viedni. Tam som mal síce jeden fanklubový autobus, ale tu ma poznajú tri štvrtiny ľudí na tribúne. Dážď mi neprekážal, to skôr divákom, ktorí boli viac mokrí. Ja som sa trochu obával iba vetra, ale nakoniec to bolo v pohode,“ povedal v jednej z prvých reakcií nový majster Európy Alexander Slafkovský.

Michal Martikán k finálovej „striebornej“ jazde poznamenal: „V prvom rade sa chcem poďakovať za fantastickú atmosféru, ktorá zostane vo mne po celý život. Bola skvelá napriek pre divákov nepriaznivému počasiu. Ja som sa tešil, že konečne máme veľkú vodu a dobre sa pádlovalo. Sašo je skvelý pretekár, doma jazdí veľmi dobre. Mňa teší, že som bol o dosť rýchlejší, ale mal som ľahké dotyky na bránkach. Som rád, že sa nám podarilo doma získať dve medaily.“

Slovenská hliadka 3x C1
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Mužská hliadka vyhrala jedenáste zlato

Slovenské družstvo v zložení Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš získalo titul majstrov Európy v kategórii mužských hliadok 3x C1. Slováci napriek štyrom trestným sekundám suverénne zdolali Poliakov o 7,44 s. a Britov o 10,41 s. V histórii sedemnástich európskych šampionátov získali slovenskí kanoisti na divokej vode v tejto svojej parádnej disciplíne už jedenástykrát zlaté medaily.

Až desať z nich si vybojoval Michal Martikán. Spoločne so striebrom z predchádzajúcich pretekov v C1 počas sobotňajšieho popoludnia v Liptovskom Mikuláši má čoskoro 37-ročný Martikán na konte už 20 medailí v súčte európskych šampionátov. Nevšedný počet cenných kovov zaktualizoval na 14 zlatých – 5 strieborných a 1 bronzovú medailu.

Grigar pôjde do Ria

Zatiaľ čo singlkanoisti Slafkovský a Martikán na domácej vode prežívali medailovú radosť, ďalší liptovský pretekár, iba 19-ročný kajakár Jakub Grigar, si splnil olympijský sen. Vo svojom prvom finále na vrcholnom podujatí medzi dospelými Grigar v K1 obsadil piate miesto a okorenil to miestenkou do Ria de Janeiro. Jeho dvaja konkurenti Andrej Málek a Martin Halčin sa do finále neprebojovali.

„Snažil som sa užiť si prvé ´dospelácke´finále a myslím si, že sa mi to celkom podarilo. Vavro Hradilek mi na štarte psychicky pomohol, keď mi vravel, že to celé mám brať ako zábavu a užiť si to ako sa len dá. Chcel som veľmi obstáť čo najlepšie, ale na dvanástej bránke som nechal asi 3-4 sekundy a už sa to neskôr nedalo dohnať. Najazdil som to miliónkrát, a presne to mi nakoniec nevyšlo. Inak to bolo v pohode. Podstatné je, že mám miestenku do Ria, finále už bola len čerešnička na tom všetkom,“ povedal Jakub Grigar pre agentúru SITA.

V čase, keď Grigar hovoril o svojom vystúpení v semifinále, ešte to nebolo celkom isté s jeho olympijskou účasťou. Kolega a zároveň súper z reprezentácie Martin Halčin čakal na výsledok svojho protestu, keďže mu dodatočne rozhodcovia „naparili“ päťdesiatku – údajne za vynechanie bránky číslo 17. Smola bola v tom, že zábery kamier jasne neukázali, či Halčin prešiel bránkou správne alebo nie. Jeho protest napokon neuznali a Halčin zostal bez finále aj bez Ria. Na druhej strane, Grigar sa tešil z dosiahnutia oboch cieľov.

„Stáva sa občas na pretekoch, že sa výsledky dodatočne menia. Nechápem ale prečo. Šiel som vo svojej jazde tak, aby som nedal zámienku rozhodcom na nejaké sporné rozhodnutie. Nie som typ, ktorý by sa vyhováral alebo si nevedel priznať chybu. Naozaj neviem, kde som na tej sedemnástej bránke urobil chybu. Mám čisté svedomie, že som ju prešiel a o to viac ma to celé mrzí,“ komentoval smutný Martin Halčin.

U žien triumfovali Španielky

Španielskym triumfom sa skončila kategória C1 ženy. Nuria Vilarrublová pridala k triumfu v kvalifikácii a druhému miestu v semifinále víťazstvo aj v najdôležitejších – finálových pretekoch. Vilarrublová napriek štyrom trestným sekundám zvíťazila s náskokom 66 stotín sekundy pred Češkou Kateřinou Hoškovou a 1,36 s pred Britkou Mallory Franklinovou. Obe urobili na trati po jednej chybe.

Dvadsaťštyriročná Vilarrublová sa stala majsterkou Európy v C1 prvýkrát v kariére, vlani v nemeckom Markkleebergu bola v singlkanoe bronzová a zlato brala ako členka víťaznej španielskej hliadky. Slovenky sa v konkurencii singlkanoistiek nestratili, hoci na finále nedosiahla ani jedna z nich. V semifinále sa všetky tri zoradili tesne pod postupovou desiatkou na jedenástom až trinástom mieste v poradí Soňa Stanovská, Simona Maceková a Monika Škáchová. Disciplína C1 ženy nie je v programe olympijských hier, čiže sa v nej nebojovalo o miestenky do Ria de Janeiro.

Slafkovskému a Martikánovi blahoželal minister obrany

Blízko medaily bolo v záverečnej disciplíne dňa trio slovenských kanoistiek v hliadkach 3x C1. Napokon Slovenky skončili na nepopulárnej štvrtej priečke. Majsterkami Európy sa stali Britky. V hliadkach 3x K1 mužov sa tešili zo zlatých medailí Česi. Slovákom ich jazda nevyšla a trio Halčin, Málek, Grigar obsadilo ôsme miesto.

Slafkovskému a Martikánovi, členom Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, zablahoželal aj minister obrany SR Peter Gajdoš, jeho vyjadrenie poskytla hovorkyňa rezortu Danka Capáková.

„Zlatá medaila v tímovej súťaži, a najmä zlato a striebro v individuálnej olympijskej kategórii, sú naozaj úspechom nielen pre našu Duklu, ale pre celé Slovensko. Napriek tomu, že týmto našim športovcom sa nepodarilo kvalifikovať na letnú olympiádu v Riu de Janeiro, dokázali, že stále patria medzi absolútnu svetovú špičku. Som na nich hrdý,“ povedal P. Gajdoš.

Súhrn výsledkov – sobota:
MUŽI

C1 – finále: 1. Alexander Slafkovský (SR) 99,87 (0), 2. Michal Martikán (SR) +1,79 s (4), 3. Ander Elosegi (Šp.) +2,69 (4), 4. Denis Gargaud Chanut (Fr.) +4,16 (4), 5. Matej Beňuš (SR) +11,69 (4), 6. Franz Anton (Nem.) +12,41 (2).

Semifinále (10 najlepších do finále): 1. Sideris Tasiadis (Nem.) 99,79 s (0), 2. Pierre-Antoine Tillard (Fr.) 102,83 s (0), 3. Michal Martikán (SR) 102,84 s (0), 4. Alexander Slafkovský (SR) 103,75 (2),…8. Matej Beňuš 104,55 (0).

K1 – finále: 1. Jiří Prskavec (ČR) 91,44 (2), 2. Vavřinec Hradilek (ČR) 91,45 (0), 3. Hannes Aigner (Nem.) 92,91 (0), 4. Peter Kauzer (Slovin.) 93,26 s (4), 5. Jakub Grigar (SR) 96,27 (0), 6. Boris Neveu (Fr.) 97,37 (4). Semifinále (10 najlepších do finále): 1. Maciej Okreglak (Poľ.) 93,98 (0), 2. Peter Kauzer (Slovin.) 94,49 (2), 3. Jiří Prskavec (ČR) 94,88 (2),… 7. Jakub Grigar 95,27 (2),…20. Andrej Málek 98,50 (2), 37. Martin Halčin (všetci SR) 145,93 (52).

3x C1: 1. Slovensko (Martikán, Slafkovský, Beňuš) 118,26 s (4), 2. Poľsko 125,70 (4), 3. Veľká Británia 128,67 (8), 4. Česko 133,44 (10), 5. Rusko 133,82 (8), 6. Francúzsko 134,49 (14).

3x K1: 1. Česko (Prskavec, Hradilek, Přindiš) 108,00 (4), 2. Francúzsko 109,07 (4), 3. Španielsko 112,71 (2), 4. Veľká Británia 118,17 (10), 5. Portugalsko 122,46 (10), 6. Nemecko 161,24 (52),…8. Slovensko (Halčin, Málek, Grigar) 166,88 (60)

ŽENY

C1 – finále: 1. Nuria Vilarrublová (Šp.) 124,91 (4), 2. Kateřina Hoškova (ČR) 125,57 (2), 3. Mallory Franklinová (V. Brit.) 126,27 (2), 4. Eilidh Gibsonová (V. Brit.) 130,83 (6), 5. Andrea Herzogová (Nem.) 131,10 (4), 6. Polina Muchgalejevová (Rus.) 136,31 (4). Semifinále (10 najlepších do finále): 1. Mallory Franklinová (V. Brit.) 124,44 (2), 2. Nuria Vilarrublová (Šp.) 129,47 (6), 3. Monika Jančová (ČR) 133,55 (4),…11. Soňa Stanovská 146,06 (4), 12. Simona Maceková 146,87 (4), 13. Monika Škáchová (všetky SR) 147,03 (6)

3x C1: 1. Veľká Británia 185,03 (26), 2. Česko 226,09 (60), 3. Nemecko 245,63 (66), 4. Slovensko (Stanovská, Maceková, Škáchová) 245,78 (74), 5. Rusko 306,87 (132), 6. Francúzsko 341,50 (134) 6)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander SlafkovskýAndrej MálekDanka CapákováJakub GrigarMartin HalčinMatej BeňušMichal MartikánMonika ŠkáchováPeter GajdošSimona MacekováSoňa Stanovská