Slafkovský sa stal celkovým víťazom Svetového pohára v C1

Alexander Slafkovský
Alexander Slafkovský Foto: SITA/Radoslav Maťaš

TACEN 10. septembra (WebNoviny.sk) – Slovinec Benjamin Savšek sa stal víťazom kategórie C1 vo finálovom kole Svetového pohára vo vodnom slalome na domácej vode v Tacene.

Slovák Alexander Slafkovský skončil druhý a vďaka tomu si zabezpečil celkový triumf v sezóne 2016. Slafkovský pôvodne ani nemal štartovať vo finále, keďže v semifinále skončil tesne za postupovou desiatkou na jedenástom mieste.

Uvoľnená betónová časť v závere trate však napokon organizátorov prinútila z bezpečnostných dôvodov skrátiť finále o 6 bránok a pustiť doň 15 namiesto 10 kanoistov. Slafkovský z toho profitoval a na skrátenej trati dosiahol čas 75,09 s. Celkovo ho prekonal iba spomenutý Savšek o 64 stotín sekundy.

Pred pretekmi Slovinci prerábali spodnú časť kanála, lebo im ho vzala voda. Museli to prerobiť rýchlosnúcim betónom, no v semifinále to znova podmyla voda. Bolo to tam dosť nebezpečné, preto nakoniec rozhodcovia zasadli a pustili do finále aj mňa ako jedenásteho a ešte štyroch, ktorí išli za mnou. Trať skrátili o šesť bránok,“ vysvetlil Alexander Slafkovský v rozhovore pre agentúru SITA. K svojej finálovej jazde poznamenal: „Veľmi som sa chcel dostať do finále a ukázať, na čo skutočne mám. Limitovali ma totiž zdravotné problémy. Dva týdžne mám zablokovaný chrbát a už predtým v Prahe som jazdil s týmito ťažkosťami. V Tacene som bol zasa na brufenoch (lieky proti bolesti – pozn.), zaťal som zuby a vyšlo to. Veľká vďaka fyzioterapeutovi a lekárovi, že ma dali dokopy na finále.“

Tretí skončil Američan Casey Eichfeld. Zostávajúcim dvom slovenským reprezentantom finále nevyšlo. Strieborný z Ria de Janeiro Matej Beňuš po zaváhaní v úvode skončil ôsmy a päťnásobný olympijský šampión Michal Martikán dvanásty po tom, čo minul jednu z bránok a musel sa vrátiť, čím prišiel o cenné sekundy.

Tridsaťtriročný Lipták Slafkovský v tejto sezóne ovládol dve zo štyroch podujatí SP (Seu d’Urgell a Pau) a doma v Liptovskom Mikuláši sa stal majstrom Európy.

Svetový pohár vo vodnom slalome v Tacene (Slovin.) – sobota – výsledky:

C1 muži – finále: 1. Benjamin Savšek (Slovin.) 74,45 s (0), 2. Alexander Slafkovský (SR) 75,09 (0), 3. Casey Eichfeld (USA) 76,90 (0),… 8. Matej Beňuš 76,80 (0),… 12. Michal Martikán (SR) 85,00 (0)

Konečné poradie C1 mužov: 1. Alexander Slafkovský (SR) 244 bodov, 2. Adam Burgess (V. Brit.) 241, 3. Anže Berčič 205, 4. Benjamin Savšek (obaja Slovin.) 200, 5. Matej Beňuš (SR) 197, 6. Pierre-Antoine Tillard (Fr.) 194,… 21. Michal Martikán 98, 28. Marko Mirgorodský (obaja SR) 80