Slafkovský sa stal majstrom Európy, Martikán je strieborný

Alexander Slafkovský
Alexander Slafkovský počas kvalifikácie disciplíny C1 muži počas finále Svetového pohára. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

VIEDEŇ 31. mája (WEBNOVINY) – Slovenský reprezentant Alexander Slafkovský sa stal prvýkrát v kariére individuálnym majstrom Európy v C1 mužov vo vodnom slalome. Úspech slovenských farieb v sobotňajšom finále singlkanoistov na majstrovstvách Európy vo Viedni zvýraznil Michal Martikán, ktorý získal striebro. Slafkovský zdolal Martikána o 1,27 sekundy. Bronz si vybojoval Nemec Jan Benzien.

Slafkovský mal pred tohtoročným európskym šampionátom vo svojej zbierke už šesť titulov kontinentálneho šampióna, ale všetky boli zo súťaže hliadok. Tridsaťjedenročný Lipták získal svoju celkovo šiestu individuálnu medailu z ME (bilancia 1 – 3 – 2). V sobotňajšom finále išiel dostatočne rýchlo a čisto. Po dojazde ešte musel čakať na výsledky Martikána a víťaza semifinále Siderisa Tasiadisa, ale potom už vypukla jeho veľká radosť.

Konečne som sa dočkal po druhých i tretích miestach, vlani som na Európe nebol ani vo finále. Aj tento rok bol v úvode taký rozpačitý vzhľadom na nomináciu. Som rád, že sa mi podarilo ísť finálovú jazdu, ktorá sa počíta, zodpovedne a čisto. Aj keď som v nej nebol najrýchlejší, počíta sa najlepší čas. Zakaždým sa dajú v jazde nájsť chybičky. Vo Viedni sme išli štyrikrát na tej istej trati, ale vždy bola iná voda. Vo finále som sa snažil zopakovať najlepšie nájazdy na bránky z troch predchádzajúcich jázd,“ povedal šťastný Alexander Slafkovský.

Michal Martikán si vybojoval už šestnásty cenný kov z európskeho šampionátu v kariére (12 – 4 – 0), siedmy individuálny (4 – 3 – 0). Poslednú medailu z ME bral Martikán v Čunove v roku 2010, keď vyhral. Vo Viedni ho o zlato pripravil tesný dotyk na protivodnej štrnástej bránke. Vo finále predviedol 35-ročný kanoista najrýchlejšiu finálovú jazdu, ale dve trestné sekundy ho odsunuli za Slafkovského.

Škoda toho malinkého šťuchu, ani nie ťuku. Bez neho som mohol mať zlato, aspoň to však ostalo na Slovensku. Podľa mňa to bol milimetrový dotyk, viac asi nie. Nie je to prvýkrát, čo ma ťuk odsunul na druhé miesto, stalo sa mi to aj na väčších súťažiach. Nie je to nič nové, ale mrzí ma to. Teším sa však aj zo striebornej medaily,“ povedal Michal Martikán.

ME vo vodnom slalome – neoficiálne výsledky:

C1 muži – finále: 1. Alexander Slafkovský (SR) 88,49 (0), 2. Michal Martikán (SR) 89,76 (2), 3. Jan Benzien (Nem.) 90,05 (2), 4. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 90,14 (2), 5. Ander Elosegi (Šp.) 90,67 (2), 6. Benjamin Savšek (Slovin.) 91,52 (0)