Slafkovský sa stal víťazom finále C1 v Seu d'Urgell

Alexander Slafkovský
Alexander Slafkovský zo Slovenska v kategórii C1 muži počas kvalifikácie v rámci ME vo vodnom slalome v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši. Liptovský Mikuláš, 13. máj 2016. Foto: SITA/AP

SEU D’URGELL 11. júna (WebNoviny.sk) – Slovenský reprezentant Alexander Slafkovský sa stal víťazom finále C1 mužov v 2. kole Svetového pohára vo vodnom slalome v španielskom Seu d’Urgell.

Tridsaťtriročný Lipták sa triumfom posunul na čelo hodnotenia SP pred Slovinca Anžeho Berčiča. V sobotu skončil druhý Francúz Denis Gargaud Chanut s odstupom 1,39 sekundy, na tretej priečke klasifikovali Čecha Vítězslava Gebasa (+3,54 s). Finálovú trať absolvoval Slafkovský bez zaváhania. Druhý Gargaud Chanut síce dosiahol lepší čas, no už na tretej bránke sa nevyhol dotyku a to ho pripravilo o triumf.

Do finále išiel z piateho miesta

„Finálová jazda bola dobrá, až na posledné dve protivodky, ktoré mi nevyšli podľa predstáv. Aj preto som bol v cieli prekvapený z výsledného času. Veril som však, že by to mohol stačiť na pódiové umiestnenie, lebo Florence zašiel dobre semifinálovú jazdu a bola pomalšia. Bál som sa už len Francúzov, lebo tí sú v Seu ako doma. Ale už po dojazde som sa tešil a keď dojazdili všetci, mohol som sa radovať naplno,“ priniesol vyjadrenie Alexandra Slafkovského web Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode (SZKDV).

Vicemajster sveta z roku 2013 a celkový víťaz SP v roku 2012 Slafkovský postúpil do finále z 5. miesta v predpoludňajšom semifinále. V ňom sa skončila púť olympionika Mateja Beňuša i Marka Mirgorodského, Beňuš skončil na 20. mieste a Mirgorodský na 28. pozícii. „Žiaľ, semifinále v Seu d’Urgell mi vôbec nevyšlo. Jazdu mi skomplikovalo ťuknutie bránky a dvojsekundová penalizácia. Snáď budúci týždeň sa mi bude vo francúzskom Pau dariť lepšie,“ uviedol Beňuš na sociálnej sieti Facebook.

Grigar mal na dosah prvenstvo v K1

Na prvenstvo siahal v K1 mužov Jakub Grigar, no napokon je z toho „len“ druhé miesto s odstupom osemnástich sekúnd na víťazného Čecha Víta Prindiša. Tretiu pozíciu obsadil Slovinec Peter Kauzer. Martin Halčin skončil v predpoludňajšom semifinále jedenásty, Andrej Málek skončil už v piatkovej kvalifikácii.

„Som veľmi štastný a spokojný s celým vystúpením na tomto kole sveťáku. Vyšla mi kvalifikácia, v semifinále som bol napriek nevydarenej jazde štvrtý. Aj finále som zašiel dobre, hoci vždy sa dá ísť lepšie. Ale na druhej strane, ak sa dalo ísť niekde lepšie, inde mi zasa sadla voda a prešiel som rýchlejšie ako súperi. Prehra o 18 stotín ma vôbec nemrzí, nerobím z toho žiadnu tragédiu. Veď to isté si môže povedať Peter Kauzer, ktorý bol o 15 stotín za mnou. Taký je náš šport. Tesí ma, že zvíťazil Vít Přindiš, je to nielen vynikajúci kajakár, ale aj kamarát, triumf si zaslúžil,“ povedal Jakub Grigar.

Finále C1 žien ovládli Španielky. Prvenstvo si vyjazdila Nuria Villarublová pred krajankou Miren Lazkanovou, tretia skončil Austrálčanka Noemie Foxová. Simona Maceková skončila v semifinále na nepostupovom 15. mieste, Simona Glejteková bola dvadsiata a Monika Škáchová nepostúpila z piatkovej kvalifikácie.

Preteky Svetového pohára vo vodnom slalome – Seu d’Urgell (Šp.) – výsledky:

C1 muži – finále: 1. Alexander Slafkovský (SR) 97,25 s (0 trestných sekúnd), 2. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 98,64 (2), 3. Vítězslav Gebas (ČR) 100,79 (0), … v semifinále: 20. Matej Beňuš 104,87 (2), 28. Marko Mirgorodský (obaja SR) 110,51 (6) – nepostúpili do finále

K1 muži – finále: 1. Vít Prindiš (ČR) 91,85 (0), 2. Jakub Grigar (SR) 92,03 (0), 3. Peter Kauzer (Slovin.) 92,18, … v semifinále: 11. Martin Halčin (SR) 94,87 (0) nepostúpil do finále, … v II. kvalifikácii: 29. Andrej Málek (obaja SR) 98,58 (6) nepostúpil do semifinále

C1 ženy – finále: 1. Nuria Villarublová 113,74 (0), 2. Miren Lazkanová (obe Šp.) 119,00 (0), 3. Noemie Foxová (Aus.) 119,98 (2), … v semifinále: 15. Simona Maceková 131,26 (4), 20. Simona Glejteková 146,63 (10) – nepostúpili do finále, … v II. kvalifikácii: 7. Monika Škáchová (všetky SR) 121,79 (6) – nepostúpila do semifinále

Slalom cross muži – K1: 1. Vít Přindiš (ČR), 2. Jaxon Merritt (Aus.), 3. Ondřej Tunka (ČR), … 19. Martin Halčin (SR)

Slalom cross ženy – K1: 1. Martina Wegmanová (Hol.), 2. Georgia Rankinová (Aus.), 3. Sage Donnellyová (USA)

Viac k osobe Alexander SlafkovskýAndrej MálekJakub GrigarMarko MirgorodskýMartin HalčinMatej BeňušMonika ŠkáchováSimona Maceková