Slafkovský si pripísal prvé slovenské víťazstvo v Tacene, Luknárová obsadila deviatu priečku

Alexander Slafkovský, vodný slalom
  • aktualizované 26. júna, 15:05

Alexander Slafkovský zaznamenal prvé slovenské víťazstvo v aktuálnej sezóne Svetového pohára vo vodnom slalome, v treťom kole v slovinskom Tacene triumfoval vo finále kanoistov. Nadviazal na sobotňajší bronzový úspech kajakára Jakuba Grigara, ktorého tiež trénuje Stanislav Gejdoš.

Absolvoval čistú jazdu a tesne zdolal dvoch domácich pretekárov, druhého Luku Božiča o 17 stotín sekundy a tretieho Benjamina Savšeka o 56 stotín sekundy. Obaja Slovinci dostali dve trestné sekundy. Marko Mirgorodský stratil vo finále na svojho krajana 2,62 s. a vďaka čistej jazde skončil šiesty.

Beňuš obsadil 11. miesto

V semifinále bol najlepší zo slovenských kanoistov tiež Slafkovský, ktorý skončil siedmy so stratou 3,26 s. na víťazného Savšeka, deviaty Mirgorodský stratil 3,75 s.

Matej Beňuš obsadil prvé nepostupové 11. miesto so stratou 4,60 s., na prvú desiatku mu chýbalo 14 stotín sekundy. Všetci traja absolvovali čisté jazdy.

Zo Sloveniek vo finále iba Luknárová

Zo slovenských kanoistiek bola v nedeľňajšom finále iba Emanuela Luknárová, ktorá obsadila predposledné deviate miesto. Na víťaznú Britku Mallory Franklinovú stratila 21,17 sekundy, pričom dostala šesť trestných sekúnd.

V semifinále obsadila šieste miesto so stratou 3,96 s. na víťaznú Franklinovú a dvomi trestnými sekundami. Soňa Stanovská skončila na 23. mieste so šiestimi trestnými sekundami a stratou 15,76 s. na Franklinovú, Simona Glejteková zaostala na 24. pozícii o 15,94 s. aj so štyrmi trestnými sekundami.

Slafkovský neskrýval radosť

„Nie zlé na starého chlapa. Úprimne, je to pre mňa veľmi emotívny moment, pretože už dávno som nezažil pocit víťazstva. Dokonca som sa nedostal ani do finále na veľkých pretekoch, takže som dnes (26. júna pozn. redakcie) vo finále nevedel, čo môžem od seba očakávať. Chcel som ukázať to najlepšie, čo viem. Dúfal som, že to bude jazda na medailu, ale nemyslel som si, že zlatú. Mal som šťastie a uvidíme na majstrovstvách sveta. Som ale určite veľmi šťastný,“ zhodnotil svoj zlatý výkon Slafkovský pre web canoe.sk.

Najstarší kanoista tejto sezóny SP sa najlepším možným spôsobom naladil na majstrovstvá sveta, ktoré sa presne o mesiac začnú v nemeckom Augsburgu.

„Je pravda, že posledné preteky pred svetovým šampionátom vedia nabudiť, ale je to ešte ďaleko. V Augsburgu som dlho nebol. Naposledy, keď som tam pretekal, získal som medailu, takže si musím spomenúť, ako som to urobil,“ dodal Slafkovský.

Viac k osobe Alexander SlafkovskýEmanuela LuknárováJakub GrigarMarko MirgorodskýMatej BeňušSimona GlejtekováSoňa Stanovská