Slafkovský si vybojoval v Prahe zlato

Slafkovský získal na ME vo vodnom slalome striebro
V záverečný deň XII. majstrovstiev Európy vo vodnom slalome v španielskom Seu d´Urgell sa zbierka slovenských medailí rozrástla o striebro, ktoré si v C1 mužov vybojoval Alexander Slafkovský. Je to preňho jedenásty vzácny kov z kontinentálneho šampionátu v kariére, piaty v individuálnych pretekoch. Vicemajstrom Európy sa stal celkovo piatykrát, po tretí raz v kategórii jednotlivcov. Foto: AP Photo/Manu Fernandez

PRAHA 13. augusta (WEBNOVINY) – Slovenskí vodní slalomári aj na záverečných pretekoch štvordielneho seriálu Svetového pohára v Prahe-Troji potvrdili svoju príslušnosť k absolútnej svetovej špičke. Singlkanoista Alexander Slafkovský vo svojej kategórii triumfoval, Katarína Macová v C1 žien skončila hneď za stupňom pre medailistky štvrtá a slovenské farby nechýbali ani v najpočetnejšie obsadenej kategórii K1 mužov, kde Martin Halčin obsadil veľmi slušné 8. miesto.

Alexander Slafkovský už v predpoludňajšom semifinále predviedol najrýchlejšiu jazdu, ale mal až dva nedovolené dotyky bránky, za ktoré mu rozhodcovia podľa pravidiel pripočítali k dosiahnutému času štyri trestné sekundy. Do finále tak postúpil ako posledný desiaty. V ňom takmer na stotinu sekundy zopakoval svoj bravúrny semifinálový výkon, ale vyhol sa penalizácii a zaslúžene sa tešil z prvenstva. Druhý Francúz Denis Gargaud Chanut zaostal iba o osem stotín sekundy, bronz si vybojoval Brit David Florence. Štvrtý skončil domáci Čech Stanislav Ježek, ktorý sa stal celkovým víťazom seriálu Svetového pohára.

„Je to moje prvé veľké víťazstvo v seniorskej kategórii. Mám z neho obrovskú radosť. Prvýkrát som sa tešil už po semifinále, v ktorom som dvakrát ťukol a len tak-tak som sa dostal do finále. V ňom som svoju jazdu zopakoval, ale už bez trestných sekúnd. Čakanie v cieli bolo nekonečné, ale potom dostali priechod emócie a radosť vytryskla naplno. Určite je to pre mňa povzbudenie pred majstrovstvami sveta,“ povedal po pretekoch pre agentúru SITA Alexander Slafkovský

Ďalší dvaja slovenskí singlkanoisti Matej Beňuš a Karol Rozmuš neuspeli už v semifinále a do finálovej desiatky sa neprebojovali. V piatkovej kvalifikácii obsadil štvrtý Slovák v štartovom poli Patrik Gajarský tridsiate druhé miesto a súťaž sa preňho predčasne skončila.

Katarína Macová bola štvrtá najrýchlejšia

Katarína Macová obsadila vo finále C1 žien 4. miesto. Zopakovala tak svoje druhé najlepšie umiestnenie v tohtoročnom seriáli, keď „zemiakovú medailu“ brala aj v pretekoch druhého kola vo francúzskom stredisku L´Argentiére la Bessée. Suverénnou víťazkou sa stala líderka celkovej klasifikácie Austrálčanka Rosalyn Lawrenceová. Bolo to pre ňu druhé tohtoročné prvenstvo a triumfovala aj v konečnom poradí SP.

Halčin skončil ôsmy

Martin Halčin potvrdil, že sa pomaly etabluje v širšej svetovej špičke. Pri svojom druhom štarte v tohtoročnom štvordielnom seriáli pretekov o vzácnu trofej sa v K1 mužov prebojoval do desaťčlenného finále a v ňom obsadil 8. miesto, čo je pre tento 20-ročný talent nesporný úspech. A to sa mu finálová jazda nevydarila celkom podľa predstáv. Išiel síce porovnateľne rýchlo s najlepšími, ale dotyky na dvoch bránkach mu k dosiahnutému času pridali štyri trestné sekundy a vo vyrovnanej konkurencii sa to muselo prejaviť. Po 8. priečke na júnových majstrovstvách Európy v španielskom Seu d´Urgell je to jeho najlepší výsledok v seniorskej vekovej kategórii, v ktorej tento bývalý juniorský majster Európy a sveta jazdí prvý rok.

Z prvenstva medzi kajakármi sa tešil domáci Čech Vavřinec Hradílek iba o 5 stotín sekundy pred Talianom Danielom Molmentim, tretí skončil Peter Kauzer zo Slovinska, ktorý si tým podľa neoficiálnych prepočtov zaistil celkové prvenstvo v konečnej klasifikácii.

Oficiálne finálové výsledky:

C1 muži: 1. Alexander Slafkovský (SR) 94,85 (0), 2. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 94,93 (0), 3. David Florence (V. Brit.) 96,50 (0), 4. Stanislav Ježek (ČR) 97,07 (2), 5. Grzegorz Kiljanek (Poľ.) 100,38 (0), 6. Nicolas Peschier (Fr.) 100,98 (2), … nepostúpili do finále 19. Matej Beňuš 101,55 (4), 30. Karol Rozmuš 157,05 (56), … nepostúpil z kvalifikácie 32. Patrik Gajarský (všetci SR)

C1 ženy: 1. Rosalyn Lawrenceová (Aus.) 118,10 (0), 2. Kateřina Hošková (ČR) 121,20 (2), 3. Caroline Loirová (Fr.) 128,77 (4), 4. Katarína Macová (SR) 130,08 (2), 5. Mallory Franklinová (V. Brit.) 130,25 (6), 6. Leanne Guineová (Aus.) 131,48 (4)

K1 muži: 1. Vavřinec Hradílek (ČR) 88,60 (0), 2. Daniele Molmenti (Tal.) 88,65 (0), 3. Peter Kauzer (Slovin.) 90,02 (0), 4. Luboš Hilgert (ČR) 90,19 (0), 5. Sebastian Schubert (Nem.) 91,32 (0), 6. Jiří Prskavec (ČR) 91,91 (2), … 8. Martin Halčin 94,30 (4), … nepostúpili z kvalifikácie 52. Marcel Potočný, 72. Ľubomír Janček (všetci SR)