Slafkovský vybojoval olympijskú miestenku, medaila na svetovom šampionáte mu tesne ušla

Alexander Slafkovský
Slovenský kanoista Alexander Slafkovský. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 27. septembra 14:43

Finále súťaže singlkanoistov na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v španielskom Seu d’Urgell neprinieslo medailu pre Slovensko.

Jediný slovenský zástupca Alexander Slafkovský skončil na štvrtom mieste, víťazom sa stal Francúz Cédric Joly. Slafkovský za ním zaostal o.1,81 s, od bronzovej medaily Slovinca Luku Božiča delilo 36-ročného Liptáka iba 73 stotín sekundy.

Slafkovský vo finále rovnako ako predtým v semifinále predviedol čistú jazdu bez trestných sekúnd a dokonca v navlas rovnakom čase (92,65). Solídne zvládol „vlásenku“ aj kombináciu protivodných bránok a väčšiu chybu na trase s 25 bránkami neurobil. Napriek tomu na medailu tesne nesiahol.

Martikán s 50-sekundovou penalizáciou

Slafkovský bol členom zlatej slovenskej hliadky z úvodu svetového šampionátu v Seu d´Urgell, celkovo má v kapse už 10 zlatých zo súťaže družstiev a 2 individuálne strieborné medaily z majstrovstiev sveta.

„Usmieval som sa po príchode do cieľa, ale bol to smiech cez slzy. Chcel som spraviť radosť divákom pri televíznych obrazovkách aj tým, čo prišli do dejiska šampionátu,“ uviedol Alexander Slafkovský pre RTVS a ďalej pokračoval: „V mojej jazde boli drobné chybičky. Na tejto trati v Seu to znamená veľmi veľa a to sa potvrdilo aj dnes. Mrzí ma štvrté miesto, ale som rád, že som bol vo finále a hájil tam slovenské farby.“

Desaťčlenné finále C1 bolo bez ďalších dvoch skúsených Slovákov Mateja Beňuša a Michala Martikána. Strieborný medailista z OH 2016 v Riu de Janeiro Beňuš so 4 trestnými sekundami skončil v semifinále na 16. priečke a 5-násobný olympijský medailista Martikán po dodatočnej 50-sekundovej penalizácii na predposlednej bránke klesol až na 29. miesto v 30-člennej konkurencii. Nebyť „päťdesiatky“, skúsený kanoista by nechýbal vo finále.

Druhá olympijská miestenka pre Slovensko

Zásluhou Slafkovského má Slovensko istotu druhej olympijskej miestenky vo vodnom slalome na OH 2020 v Tokiu. V internej kvalifikácii o účasť na vrcholnom podujatí pod piatimi kruhmi si Slafkovský o čosi polepšil pred Beňušom a Martikánom, o slovenskom držiteľovi miestenky v najvyrovnanejšej kategórii C1 sa rozhodne až na budúcoročných majstrovstvách Európy v Londýne.

„Netuším, ako som na tom s bodmi v olympijskej kvalifikácii. Keď bude známa definitíva, nech mi potom povedia, či budem na olympiáde. Dnešné preteky ukázali, že to nebolo jednoduché vyjazdiť miestenku do Tokia. Ukázalo sa, že máme na čom pracovať,“ doplnil Slafkovský.

Prvú miestenku na OH 2020 pre Slovensko vybojovali už vo štvrtok v K1 žien Mintálová a Dukátová postupom do semifinále. Do finále sa však ani jedna z nich nedostala. Mintálová obsadila 22. priečku, Dukátová vo svojej prvej sezóne po materských povinnostiach skončila v konečnom účtovaní dvadsiata štvrtá. Z titulu majsterky sveta sa teší Slovinka Eva Terčeljová.

Vo finále zdolala o 42 stotín sekundy austrálsku favoritku Jessicu Foxovä. Bronz si vybojovala Luuka Jonesová z Nového Zélandu, ktorú delilo od striebra 8 stotín.

Majstrovstvá sveta vo vodnom slalome

• Seu d’Urgell

C1 muži – finále: 1. Cédric Joly (Fr.) 90,84 s (0), 2. Ander Elosegi (Šp.) 91,35 (0), 3. Luka Božič (Slovin.) 91,92 (2), 4. Alexander Slafkovský (SR) 92,65 (0), 5. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 94,28 (2), 6. David Florence (V. Brit.) 95,86 (0), … 16. Matej Beňuš (SR),… 29. Michal Martikán (SR) – obaja v semifinále

K1 ženy – finále: 1. Eva Terčeljová (Slovin.) 94,27 (0), 2. Jessica Foxová (Aus.) 94,69 (0), 3. Luuka Jonesová (N. Zél.) 94,77 (0), 4. Kateřina Kudějová (ČR) 95,76 (0), 5. Ricarda Funková (Nem.) 97,21 (2), 6. Kimberley Woodsová (V. Brit.) 99,04 (2),… 22. Eliška Mintálová (SR),… 24. Jana Dukátová (SR) – obe v semifinále