Slafkovský vyhral kvalifikáciu na ME, uspel aj Martikán

Alexander Slafkovský
Foto: SITA/Ján Slovák

VIEDEŇ 30. mája (WEBNOVINY) – Slovenský reprezentant Alexander Slafkovský sa stal víťazom piatkovej kvalifikácie C1 mužov na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome vo Viedni.

Michal Martikán vybojoval postup

Tridsaťjedenročný rodák z Liptovského Mikuláša triumfoval vďaka vydarenej prvej jazde. Keď v druhej nastupoval na štart, vedel, že mu už kvalifikačné prvenstvo neutečie a mohol aj experimentovať.

Postup do sobotňajšej semifinálovej dvadsiatky si vybojoval aj Michal Martikán, ktorý vďaka zlepšeniu v druhej jazde skončil na 10. priečke. Za Slafkovským zaostal dvojnásobný olympijský víťaz o 2,27 sekundy. Tretiemu slovenskému zástupcovi v C1 na ME Karolovi Rozmušovi ušlo semifinále o 29 stotín sekundy. Debutant na seniorskom kontinentálnom šampionáte obsadil konečnú 22. priečku.

Slafkovský jazdil s radosťou

Slafkovský sa presadil s náskokom 27 stotín sekundy pred Ryanom Westleym z Veľkej Británie, tretí skončil Slovinec Anže Berčič. V sobotňajšom semifinále, ktoré je na novom dunajskom kanáli na okraji rakúskej metropoly na programe o 10.05 h, sa pôjde v obrátenom poradí výsledkov kvalifikácie, Slafkovský bude uzatvárať dvadsiatku jazdcov. „Obe jazdy som išiel s radosťou. Po prvej som mal istotu kvalifikácie, v druhej som si skúšal skracovať nájazdy a urobil som nejaké dotyky. Aspoň viem medze, v rámci ktorých sa môžem v sobotu pohybovať. Čakal som, že ma niekto v druhej jazde zdolá, aby som nešiel v semifinále ako posledný,“ povedal Alexander Slafkovský.

Michal Martikán musel v druhej jazde zabojovať, aby sa dostal do najlepšej dvadsiatky. Po prvom kole bol sedemnásty a v čase, keď nastupoval na štart druhého, nemal kvalifikačnú istotu. V druhom kole predviedol šiesty najlepší čas, čo napokon stačilo na postup. „V tomto počasí treba ísť na istotu, lebo sa kývu bránky a na tomto kanáli sú postavené nízko. Na niektorých miestach voda pulzuje a keď má človek v úvodzovkách šťastie, nedá sa podplaviť. V kvalifikácii je potrebné ísť na istotu. Nie je to náročná voda, výsledky sú tesné a to tomu zodpovedná,“ skonštatoval Michal Martikán.

Diváci pri trati piatkovej predpoludňajšej kvalifikácie C1 mužov boli naobliekaní, keďže okolo nového kanálu vodného slalomu na jednom z dunajských ostrovov fúkal silný vietor. Ten robil problémy aj kanoistov pri prechode cez jednotlivé bránky. Vodní slalomári sú na nepríjemné poveternostné podmienky zvyknutí. „Už sme sa bavili, že by sme z vodného slalomu mohli spraviť zimný šport. Tým pádom by sme štartovali aj na zimnej olympiáde, mali by sme tri miesta v kategórii a bolo by to všetko jednoduchšie. Lebo teplo sme skoro tento rok ešte na pretekoch nezažili. Od jari sme prakticky v chlade, takže sme zvyknutí,“ uviedol v dobrej nálade Alexander Slafkovský.

Majstrovstvá Európy vo vodnom slalome vo Viedni – piatkové výsledky:

C1 muži – kvalifikácia (najlepších 20 do semifinále): 1. Alexander Slafkovský (SR) 89,32 s (0), 2. Ryan Westley (V. Brit.) 89,59 (0), 3. Anže Berčič (Slovin.) 89,88 (0), 4. Sideris Tasiadis (Nem.) 90,28 (0), 5. David Florence (V. Brit.) 90,49 (0), 6. Benjamin Savšek (Slovin.) 90,56 (0), … 10. Michal Martikán 91,59 (0), 22. Karol Rozmuš (obaja SR) 95,32 (2)

C1 ženy – kvalifikácia (najlepších 15 do semifinále): 1. Julia Schmidová (Rak.) 105,37 (0), 2. Caroline Loirová 108,89 (0), 3. Oriane Reboursová (obe Fr.) 110,54 (2)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander SlafkovskýMichal Martikán