Slalomári Martikán, Slafkovský i Beňuš postúpili na MS

Michal martikan
Slovenský reprezentant Michal Martikán počas finálovej jazdy C1 mužov v rámci finále Svetového pohára vo vodnom slalome. Čunovo, 24. august 2013. Foto: SITA/Ján Slovák

PRAHA 12. septembra (WEBNOVINY) – Trojica slovenských singlkanoistov si bez väčších problémov vybojovala postup do piatkového popoludňajšieho semifinále C1 mužov na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v pražskej Troji.

Vo štvrtkovej kvalifikácii mali Michal Martikán, Alexander Slafkovský i Matej Beňuš istotu postupu medzi tridsiatku najlepších už po prvom kole. Napokon v konečnom účtovaní skončil najlepšie najskúsenejší Michal Martikán, ktorý obsadil 3. miesto.

Pred dvojnásobného olympijského víťaza sa dostali len Slovinec Benjamin Savšek a Brit Mark Proctor. Vo vltavských perejach išli vo štvrtok popoludní na istotu a v ich jazdách boli rezervy. Alexander Slafkovský napokon skončil štrnásty a Matej Beňuš devätnásty. Semifinále je na programe v piatok o 15.30 h, finále v sobotu o 13.02 h.

Martikánova sezóna

Výsledky – majstrovstvá sveta vo vodnom slalome v Prahe:

C1 muži – kvalifikácia (najlepších tridsať do semifinále): 1. Benjamin Savšek (Slovin.) 91,58 (0), 2. Mark Proctor (V. Brit.) 93,02 (0), 3. Michal Martikán 93,86 (0), 4. Anže Berčič (Slovin.) 93,86 (0), 5. Sideris Tasiadis (Nem.) 93,99 (0), 6. Michal Jáně (ČR) 94,26 (2), … 14. Alexander Slafkovský 95,50 (2), 19. Matej Beňuš (všetci SR) 96,71 (2)

Michal Martikán sa počas sezóny pripravoval na preteky v Troji. Absolvoval len podujatie Svetového pohára v bratislavskom Čunove, ktoré vyhral. Vo štvrtok sa jazdilo v chlade, v druhom kole padal nepríjemný dážď. Martikán na majstrovstvách sveta 1995 až 2010 vždy získal v C1 mužov medailu, sériu prerušil až na šampionáte v domácom prostredí na dunajskej vode v Čunove.

„Dnes bolo najdôležitejšie, aby som v tejto zime postúpil a neprechladol. Ešte sa mi vracajú spomienky do Bratislavy 2011, kde som prerušil sériu individuálnych pódiových umiestnení. Stále ma to hnevá. Bolo by super, ak by sa mi podarilo začať v Prahe novú sériu. Urobím všetko preto, aby som sa pripravil na semifinále i finále a podal čo najlepší výkon,“ povedal Michal Martikán a utekal sa rýchlo prezliecť do suchého oblečenia.

Úspešní slovenskí kanoisti

Alexander Slafkovský predviedol vo štvrtok podvečer dve vyrovnané jazdy, v oboch dostal dve trestné sekundy. Kvalifikáciu bral s nadhľadom. „Zvládol som prvý krok. Všetci traja sme splnili, čo sme mali a postúpili bezpečne do semifinále. Úloha je splnená a večer môžem ísť spokojne spať. Semifinále už bude o niečom inom, čaká nás nová trať a aj nervy nastavené inak ako dnes,“ povedal Alexander Slafkovský.

Matej Beňuš bol rýchlejší v druhom kole kvalifikácie, ale inkasoval v ňom štyri trestné sekundy a počítala sa mu preto prvá jazda. Umiestnenie vo štvrtok preňho nebolo najdôležitejšie. „Dnes bolo jedinou úlohou kvalifikovať sa, vyskúšať si trať a dobre sa naštartovať do majstrovstiev sveta,“ tvrdil Beňuš.

Katarina macova

Slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Katarína Macová sa kvalifikovala do sobotňajšieho predpoludňajšieho semifinále na majstrovstvách sveta v pražskej Troji. Dvadsaťsedemročná Bratislavčanka obsadila v kvalifikácii 3. miesto. Kvalifikáciu vyhrala obhajkyňa titulu Kateřina Hošková z ČR (116,09) pred svetovou jednotkou Jessicou Foxovou (116,46), ktorá absolvovala iba jednu jazdu.

Kvalifikovaná Slovenka Macová

Macová položila základ postupu z kvalifikácie už v prvom kole. Čistou jazdou sa zaradila na tretie miesto. Bez dotyku zvládli trať len tri singlkanoistky v prvej a rovnaký počet aj v druhej jazde.

„Som celkom spokojná. Aj v prvej jazde boli chyby, dalo sa pridať. Mala som rezervy. Prišla som na šampionát s cieľom postúpiť do semifinále. Misia dnešného dňa je splnená. Semifinálová a finálová trať je veľmi náročná, neustále sa budeme točiť. Bude to náročné, pre všetkých sú rovnaké podmienky,“ povedala Katarína Macová.