Slavkovský formát nie je náhradou V4, nová spolupráca vznikla na základe konkrétnych projektov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Fico sobotka.jpg
Zľava: Pedseda vlády Českej republiky Bohuslav Sobotka a predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Monika Zaťková

BRATISLAVA 23. augusta (WebNoviny.sk) – Slavkovský formát (S3), do ktorého patrí Česko, Slovensko a Rakúsko, vznikol ako platforma na spoluprácu v konkrétnych oblastiach a nie je náhradou za Visegrádsku štvorku.

Tá stále ostáva pre Slovensko prvou voľbou pre úzku spoluprácu v európskych otázkach. Uviedol to štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok. Ako dodal, spolupráca v rámci S3 vznikla za účelom napĺňania konkrétnych projektov, napríklad v oblasti infraštruktúry. Na rozdiel od Slavkovského formátu je V4 už dobre etablovaná a má svoje miesto v Európskej únii.

Do projektov chcú zapojiť aj Maďarsko

Premiéri S3 sa prvýkrát zišli v januári 2015 z iniciatívy Českej republiky. „Samotná idea S3 vyplýva z toho, že medzi tromi susediacimi krajinami – Slovenskom, Českom a Rakúskom sa chceme pozrieť na pragmatickú a konkrétnu spoluprácu v oblastiach ako napríklad infraštruktúra – či už cestná alebo energetická. Dnes počas rakúskeho predsedníctva máme spoluprácu v oblasti priemyslu, hlavne toho digitálneho. Chceme aj konkrétne projekty v oblasti školstva a duálneho vzdelávania,“ vysvetlil štátny tajomník s tým, že Slovensko tento formát spolupráce už na začiatku privítalo.

S3 ale podľa Korčoka potrebuje dokázať svoju životaschopnosť, a to tak, že sa budú plniť konkrétne projekty práve v cestnej či železničnej infraštruktúre. „Chceme budovať železničné koridory, ktoré prepoja S3, západnú Európu a ideme do toho zapájať napríklad aj Maďarsko,“ dodal.

V4 dokazuje svoju životaschopnosť

V4 vlani oslávila 25 rokov. „Toto zoskupenie už je etablované, osvedčilo sa, prináša úžitok všetkým zúčastneným krajinám. V4 mala svoju dynamiku pred vstupom do Európskej únie, ale jasne dokazuje svoju životaschopnosť aj v rámci EÚ, kde sme sa vyformovali na veľmi vplyvný formát,“ pokračoval štátny tajomník. „S3 nie je náhrada za V4 a V4 existuje 25 rokov tak úspešne práve preto, že to nie je korzet, ktorý zväzuje ruky jednotlivým členským štátom pokiaľ ide o komunikáciu s inými krajinami,“ vyhlásil Korčok s tým, že vo V4 sa osvedčilo pravidlo intenzívne spolupracovať všade tam, kde sa vieme dohodnúť a neprehlbovať rozdiely tam, kde sa dohodnúť nevieme. V4 však zostáva pre Slovensko prvou voľbou pre úzku spoluprácu o európskych otázkach.

V rámci V4 sa premiéri či ministri stretávajú pravidelne, ujal sa aj formát V4+, teda keď sa lídri Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska stretnú s lídrom inej krajiny. Len od začiatku maďarského predsedníctva (júl 2017) to bolo stretnutie s egyptským prezidentom Abdalom Fattahom Sísím a izraelským premiérom Benjaminom Netanyahuom. Premiéri v Slavkovskom formáte sa tak často stretávať nezvyknú. Schôdzka s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom ale nasleduje len dva mesiace po stretnutí lídrov S3 v júni v Brne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ivan Korčok
Firmy a inštitúcie V4 Vyšehradská štvorka