Slávny Eric Lindros sa angažuje v kampani o otrasoch mozgu, sám ich utrpel niekoľko

Eric Lindros
Slávny kanadský hokejista Eric Lindros v drese tímu NHL Philadelphia Flyers. Foto: archívne, SITA/AP

BRATISLAVA 13. júna WebNoviny.sk) – Bývalý kanadský hokejový útočník a člen Siene slávy svetového hokeja Eric Lindros sa podieľa na spustení reklamnej kampane s názvom „Hit. Stop. Sit.“

Jej účelom je pomôcť amatérskym športovcom, rodičom a trénerom lepšie identifikovať príznaky otrasov mozgu. Kampaň nadviaže na tzv. Rowanin zákon, ktorý v Kanade vojde do platnosti 1. júla 2019.

Smrť po otrasoch mozgu

Zákon je pomenovaný po 17-ročnej rugbyovej hráčke Rowane Stringerovej, ktorá zomrela v roku 2013 dôsledkom viacerých otrasov mozgu. Zákon zavádza pre hráčov povinnosti, aby nepokračovali v zápase, pokiaľ existuje podozrenie z otrasu mozgu, ktoré si vyžaduje lekárske vyšetrenie.

„Sme tu preto, lebo nás Rowan k tomu dotlačila. Mala tri otrasy za šesť dní, čo je extrémny prípad. Skončilo to smrťou. Nechceme, aby sa niečo podobné stalo znovu,“ povedal Lindros.

Výmena do Pittsburghu

Samotný slávny hokejista Lindros utrpel počas kariéry minimálne päť otrasov mozgu, ktoré skrátili jeho výbornú kariéru. Pamätný je zákrok Scotta Stevensa z roku 2000 vo finále Východnej konferencie či tvrdý atak Rusa Dariusa Kasparaitisa o dva roky neskôr.

„Hrali sme v Pittsburghu. Po tom zákroku som sa dostal do šatne hostí a na uterákoch boli emblémy domácich. Vtedy som si myslel, že ma vymenili do Pittsburghu,“ spomína 46-ročný Kanaďan, ktorého v roku 2017 zaradili medzi sto najlepších hráčov v histórii NHL.

Spomenutá reklamná kampaň predstavuje futbalistku, ktorá dostáva opakované údery pred tým, ako sa zrúti na ihrisko. Tento spot sa stal súčasťou kín naprieč Ontáriom a v televízii debutoval počas piateho stretnutia tohtosezónnej finálovej série NBA medzi Torontom Raptors a Golden State Warriors.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eric LindrosRowan Stringerová