Slávny režisér Tim Burton prišiel predstaviť Prahe jeho svet

Tim Burton
Expozíciu Tim Burton a jeho svet prišiel do Prahy uviesť sám americký režisér. Foto: SITA/AP

PRAHA 28. marca (WEBNOVINY) – Expozíciu Tim Burton a jeho svet prišiel do Prahy osobne uviesť americký filmový režisér, známy snímkami ako Nožnicovoruký Edward (1990), Mŕtva nevesta Tima Burtona (2005) či Charlie a továreň na čokoládu (2005). Výstavu v Dome u Kamenného zvonu pre verejnosť otvoria už v piatok.

„Keď som navštívil Prahu, povedal som si, aké je to nádherné mesto, ktoré priamo vyzýva k prechádzkam a objavovaniu. Má skvelú energiu, ktorá inšpiruje a okrem toho si tu cenia bábky. To sa mi páči,“ uviedol Tim Burton.

Tim Burton

Tim Burton sa narodil 25. augusta 1958 v kalifornskom Burbanku. Do povedomia verejnosti sa dostal snímkou Pee-Weeho veľké dobrodružstvo (1985) a divákov si získal ďalšími inovatívne spracovanými filmami plnými bizarných nápadov a postáv ako Nožnicovoruký Edward (1990), Ed Wood (1994), Ospalá diera (1999), Veľká ryba (2003), Mŕtva nevesta Tima Burtona (2005), Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street (2007) i blockbustermi ako Batman (1989), Batman sa vracia (1999), Planéta opíc (2001), Charlie a továreň na čokoládu (2005) či Alica v krajine zázrakov (2010).

Do kín však uviedol aj animák Frankenweenie a fantasy komédiu Temné tiene (2012). Burton často spolupracuje s Johnnym Deppom a svojou partnerkou Helenou Bonham Carter.

Hudbu k takmer všetkým filmom, ktoré režíroval či produkoval, zveril Dannymu Elfmanovi. Za Mŕtvu nevestu Tima Burtona a Frankenweenieho má na konte nominácie na Oscara v kategórii Najlepší animovaný film.

Diela, ktoré nikto doteraz nevidel

Výstava čerpá z umelcovho súkromného archívu a okrem iného ponúka približne 150 diel, ktoré neboli nikdy predstavené verejnosti, a to vrátane štyroch bábok umiestnených v špeciálnych bublinách z krištáľového skla. Práve prostredníctvom skla chceli organizátori výstavy prepojiť jedinečné umenie Tima Burtona s českou sklárskou tradíciou.

Návštevníci sa však môžu tešiť aj na stovky rôznych kresieb, malieb, koláží a známych postavičiek z filmov, na ktorých sa talentovaný režisér podieľal.

Špeciálne efekty pre každú miestnosť

Expozíciu sprevádza aj atmosférická hudba a efekty, ktoré špeciálne vybrali pre každú miestnosť. „Dom u Kamenného zvonu vyzerá akoby bol postavený priamo pre túto výstavu. Stačí, ak sa pozriete na labyrint malých intímnych galérií v niekoľkých poschodiach alebo na desivú studenú pivnicu, ktorá je perfektná na premietanie pôvodného krátkeho filmu Vincent z roku 1982.

Zlúčenie rôznych architektonických prestavieb z priebehu histórie budovy zaujímavo odráža Timove vlastné kresby a postavy, ktoré často zlučujú figúry žien, mužov a rôznych bytostí,“ uviedla kurátorka výstavy Jenny He, ktorá pripravuje Burtonove expozície po celom svete.

Na návštevníkov čakajú aj projekcie umelcových filmov

V priebehu konania výstavy Tim Burton a jeho svet sa uskutoční aj niekoľko sprievodných podujatí. Okrem interaktívnej tvorivej zóny na návštevníkov čakajú aj projekcie umelcových filmov, špeciálne výtvarné workshopy na témy ako Továreň na sny a čokoládu či Planéta bábok, a dokonca aj výtvarno-divadelné workshopy pod vedením Tanečného štúdia Light a umeleckého združenia Mamapapa.

Pre odbornú verejnosť galéria pripravila dve tematické prednášky – Gotický incest Tima Burtona (16. apríl) a Tim Burton a Danny Elfman: Podivný pár, anatómia príšernej krásy: soundtracky Tima Burtona, ich príbehy a tajomstvá. Samotná expozícia bude pre verejnosť prístupná do 3. augusta 2014.

Pri príležitosti návštevy Tima Burtona v Prahe sa v utorok 25. marca v Obecnom dome uskutočnil aj špeciálny koncert. Skladateľ Danny Elfman, ktorý je držiteľom Grammy, bol štyrikrát nominovaný na Oscara a získal viac než tridsať ďalších ocenení, tu predstavil skladby, ktoré zložil pre Burtonove filmy. Známe melódie odzneli v podaní Českého národného symfonického orchestra pod vedením dirigenta Johna Mauceriho.

Video: Trailer k filmu Nožnicovoruký Edward
Video: Trailer k filmu Mŕtva nevesta Tima Burtona

https://youtube.com/watch?v=sZwyOB4slnw

Video: Trailer k filmu Charlie a továreň na čokoládu

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tim Burton