Slnečná energia uľahčí život deťom v Srbsku

Slnko
slnko Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Hendikepovaným deťom v Srbsku sa rozhodla pomôcť slovenská firma Thermosolar, ktorá v balkánskom štáte buduje slnečné kolektory.

Ich využívaním dôjde k energetickým úsporám, ušetrené náklady môžu byť využité na ďalší rozvoj a modernizáciu zariadení pre choré deti.

Pod názvom Slnečná energia pre hendikepované deti v Srbsku sa realizuje dodávka a montáž solárnej technológie v troch ústavoch sociálnej starostlivosti pre zdravotne a mentálne postihnuté deti v rôznych častiach Srbska,“ vysvetľuje agentúre SITA konzultant Thermosolaru Ján Tomčiak.

Dodávka a montáž prvého systému v severovojvodinskom meste Subotica sa začala v týchto dňoch. Do konca júna sa uskutoční dodávka materiálu pre zvyšné dva ústavy – jeden v stredosrbskom meste Kragujevac a druhý vo východnej časti krajiny pri meste Petrovac na Mlavi. Ako hovorí Tomčiak, projekt prispieva v boji proti zmene klímy, smeruje k zníženiu energetických nákladov a ochrane životného prostredia. Cieľom je aj propagácia využívania obnoviteľných zdrojov energie v Srbsku.

Thermosolar získal na projekt podporu z oficiálnej slovenskej rozvojovej pomoci Slovak Aid vo výške 160-tisíc eur. Kolektory by mali byť dobudované do septembra. „Po skončení montážnych prác nastúpi etapa sledovania a merania,“ informoval Tomčiak. Ako uzavrel, ide o projekt, ktorý bude mať pre príjemcov pomoci citeľný prínos ešte 20-30 rokov po jeho realizácii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovak Aid