Sloboda a Solidarita sa doťahuje na SDKÚ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sulík
Richrd Sulík Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Nárast preferencií zaznamenala Agentúra MVK v decembrovom prieskume preferencií politických strán u opozičnej strany Smer-SD, ale i koaličných strán Sloboda a Solidarita (SaS) a KDH.

V porovnaní s novembrovým prieskumom, kedy mal Smer-SD podporu 35,6 percenta, si v decembri polepšil a dosiahol 39,7 percenta. Preferencie SaS stúpli o viac ako jeden percentuálny bod, keď z novembrových 9,7 percenta oslovených voličov by stranu o mesiac neskôr volilo 11,1 percenta. Nárast preferencií však nestačí na to, aby sa v rebríčku zvoliteľnosti dotiahla na koaličnú SDKÚ-DS, ktorú by tento mesiac volilo 13,3 percenta opýtaných. V novembri by najsilnejšiu koaličnú stranu volilo 16,8 percenta oslovených. Agentúra MVK uskutočnila v dňoch 10. až 17. decembra 2010 reprezentatívny výskum preferencií politických strán na vzorke 1 064 respondentov. Na otázku „Keby sa už tento víkend konali predčasné voľby do Národnej rady SR, ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?“ 16,2 percenta opýtaných uviedlo, že by sa na voľbách určite nezúčastnili a 12 percent nevedelo, či by sa zúčastnili, resp. koho by v nich podporili.

Poradie v aktuálnom rebríčku politických strán je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom rovnaké aj na ďalších miestach. Po SaS, ktorú by v decembri podporilo 11,1 percenta respondentov, nasleduje KDH s 9,3 percentami, pričom si kresťanskí demokrati polepšili o 0,6 percentuálneho bodu. Na piatom mieste skončila strana Most-Híd, ktorú by aj v decembri volil rovnaký počet oslovených ako minulý mesiac, a to 8,3 percenta. Počet parlamentných strán by uzavrela SNS, ktorá by dostala hlas od 5,4 percenta voličov. V novembri by ju pritom zvolilo 5 percent respondentov.

Do parlamentu by sa nedostali SMK so 4,8 percentami hlasov ani ĽS-HZDS s 1,6 percentami. ĽS-HZDS zaznamenala oproti novembrovému prieskumu pokles preferencií o 1,8 percentuálneho bodu.

„Ak by voľby dopadli presne v súlade s preferenciami zistenými v tomto prieskume, strana Smer – Sociálna demokracia by získala 69 mandátov, Slovenskú demokratickú a kresťanskú úniu – Demokratickú stranu by v parlamente zastupovalo 23 poslancov, strana Sloboda a Solidarita by disponovala 19 mandátmi, klub Kresťanskodemokratického hnutia by mal 16 členov, strana Most–Híd by obsadila 14 poslaneckých kresiel a Slovenskú národnú stranu by v Národnej rade reprezentovalo deväť zákonodarcov,“ informoval agentúru SITA o výsledkoch riaditeľ Agentúry MVK Pavel Haulík.

Smer-SD 39,7
SDKÚ-DS 13,3
SaS 11,1
KDH 9,3
Most-Híd 8,3
SNS 5,4
SMK 4,8
Strana zelených 2,1
ĽS-HZDS 1,6
KSS 1,4
SDĽ 1,3
iné subjekty 1,7
údaje v tabuľke sú v percentách

Reakcia strany SMER-SD

SMER – sociálna demokracia nikdy nekomentoval prieskumy verejnej mienky, či už boli priaznivé alebo nepriaznivé. Opätovne však vyjadruje prekvapenie, že prieskumná agentúra MVK a jej majiteľ pán Haulík majú odvahu zverejňovať čokoľvek, čo hodnotí slovenskú politickú scénu po absolútnych zlyhaniach tejto agentúry a po jasných podozreniach z manipulácie volebných prieskumov. Bola to práve agentúra MVK, ktorá v exkluzívnom volebnom prieskume na záver volieb do NR SR v júni 2010 oznamovala celej slovenskej verejnosti, že SMER – sociálna demokracia získa iba 28 percent, hoci v skutočnosti to bolo takmer 35 percent. Ten istý pán Haulík pred komunálnymi voľbami vyhlasoval, že SMER – sociálna demokracia nemá šancu obhájiť v roku 2010 výsledky z roku 2006, hoci celá slovenská verejnosť vie, že SMER – sociálna demokracia významne posilnil svoje pozície v mestách a obciach. Bol to ten istý p. Haulík, ktorý sa po komunálnych voľbách snažil za každú cenu interpretovať jasné víťazstvo SMERU – sociálna demokracia tak, aby sa znížila jeho váha. SMER – sociálna demokracia nevie, za aké peniaze a komu p. Haulík slúži, ale po týchto brutálnych profesionálnych zlyhaniach, možno po úmyselných manipuláciách, by si mal hľadať iný spôsob podnikania.

Tlačový odbor strany SMER – sociálna demokracia

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať