Sloboda zvierat oslavuje Deň zvierat novou kampaňou

Pes and mačka
Foto: mononanimalhospital.wordpress.com

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Svet si v piatok pripomína Medzinárodný deň zvierat, organizácia Sloboda zvierat ho oslávi novou kampaňou s názvom Našli sa.

Ako ďalej agentúru SITA informovala Silvia Čaňová z organizácie, jej cieľom je spopularizovať adopcie zvierat z útulkov a primäť ľudí, aby pri úvahách o kúpe zvieraťa zvážili možnosť osvojiť si ho z útulku.

Kampaň podľa jej slov reaguje na nepretržitý nárast počtu prijatých zvierat do útulku. „Tento rok presiahol počet zvierat v bratislavskom útulku Slobody zvierat na Poliankach niekoľkokrát svoje historické maximum 300 zvierat,“ poznamenala.

Útulok bol podľa jeho predsedníčky Pavly Dugovičovej nútený dostavať 24 nových kotercov, pričom mnohé z nich sú určené na špeciálne využitie. Ide o individuálne umiestnenie ťažšie socializovateľných zvierat napríklad po traumách, týraní, ale ide aj o agresívnejšie či submisívnejšie jedince, ktoré sa začleňujú do skupinových kotercov s problémami.

Každý pes má svojho človeka

Pes
Foto: SITA/Diana Černáková

„Tiež sme museli dostavať samostatné výbehy pre starých psov, ktorí potrebujú pokojnejší režim a tiež vonkajšie umiestnenie pre šteniatka a ďalšie pre mačky,“ priblížila predsedníčka. Od 1. mája do 23. augusta prijal bratislavský útulok na Poliankach 288 mačiek.

„Na porovnanie, v čase od 1. januára do 30. apríla sme prijali 64 mačiek,“ doplnila . Vlani zachránila a umiestnila Sloboda zvierat do útulku 2 726 zvierat, nový domov našlo 2 128 zvierat a pôvodným majiteľom sa vrátilo 598.

Spoluautorka a koordinátorka kampane Našli sa Silvia Čaňová verí, že každý človek má niekde toho svojho psa a každý pes má niekde svojho človeka. „Preto v kampani predstavujeme majiteľa a jeho zviera s trochou humoru vždy ako tú správnu dvojicu,“ vysvetlila. Viac informácií o kampani sa nachádza na stránke http://slobodazvierat.sk/Nasli-sa.342.0.html.

Verejné osobnosti so zvieratkami

Pes
Foto: SITA/AP

V roku 2010 prišla Sloboda zvierat s kampaňou Našli sa po prvýkrát a predstavila v nej osobnosti verejného života so zvieratkom z útulku.

„Treba však pripomenúť aj charitatívny moment adopcie. Okrem radosti, ktoré zviera prinesie, si môže nový majiteľ pripísať k dobru záchranu zvieracieho života, pomoc ďalším zvieratám v núdzi v podobe uvoľneného miesta v útulku a tiež pomoc samotnému útulku,“ priblížila predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová s tým, že kolobeh pomoci a záchrany tak môže pokračovať.

Osvojené zviera odchádza z útulku zaočkované, odčervené, označené mikročipom a dospelé jedince sú aj vykastrované. Nový majiteľ uhradí adopčný poplatok a spíše adopčný protokol, v ktorom si organizácia Sloboda zvierat vyhradzuje počas prvého roka po osvojení právo kontroly zdravia a pohody zvieraťa v novej rodine. „Cieľom je jeho ochrana,“ dodala Čaňová.

Pomôcť obyvateľom útulku ľudia môžu aj pravidelným venčením počas celého roka, tzv. dlhým venčením, keď si človek vezme zviera do domácej starostlivosti na jeden až sedem dní, dočasnou opaterou, ale aj trvalou adopciou.

Viac informácií môžu záujemcovia získať na čísle dispečingu organizácie 02-16 187 alebo na stránke http://slobodazvierat.sk/Utulok-BA-na-Poliankach.120.0.html?&L=0. Celú galériu zvierat bratislavského útulku si možno pozrieť na stránke http://slobodazvierat.sk/?id=179.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sloboda zvierat