Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Utulok pes tyranie
Najviac psov v košickom útulku pribudlo po koncoročných sviatkoch, keď ušli, lebo ich vystrašili delobuchy a ohňostroje. Foto: SITA/Tomáš Somr
20. februára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Sloboda zvierat prijala v minulom roku 7163 zvierat v núdzi

BRATISLAVA 20. februára (WebNoviny.sk) – Bratislavský útulok Polianky prijal za minulý rok 2461 zvierat, regionálne útulky Slobody zvierat spolu ďalších 4702 psov a mačiek. Spolu tak Sloboda zvierat prijala v minulom roku 7163 zvierat v núdzi. Ide o zvieratá odobraté z rúk majiteľov pre zlú starostlivosť a týranie a zvieratá odchytené z ulíc, či už zabehnuté, vyhodené alebo zranené. Časť zvierat vrátili pôvodným majiteľom, 5050 si našlo nový domov prostredníctvom adopcií.

„Sme radi, že sme minulý rok mohli pomôcť takému vysokému počtu zvierat v núdzi. Len v rámci bratislavského útulku sme realizovali 351 operácií na záchranu životov, začipovali sme 1508 neoznačených prijatých zvierat a vykastrovali 1500 zvierat. Z prijatých 2461 zvierat sme nový domov našli 1681 psíkom a mačkám, 502 sme vrátili pôvodným majiteľom. Teší nás, že sa rozbieha pomoc v regiónoch, kde je situácia najhoršia, pribúdajú nové útulky,“ vysvetlila predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Organizácia riešila v roku 2015 aj podnety občanov o týraní a zlom zaobchádzaní so zvieratami, pričom 401 týraných zvierat umiestnila do svojich útulkov, zabezpečila liečbu a následné umiestnenie do nových domovov. Týrané zvieratá sa zachraňujú už 10 rokov prostredníctvom unikátneho projektu Linka proti krutosti. Dobrovoľná sieť inšpektorov Linky proti krutosti prešetruje hlásenia verejnosti o zlom zaobchádzaní so zvieratami a týraní.

V roku 2015 pracovalo pre Linku proti krutosti 17 inšpektorov a pokryli všetky regióny Slovenska.

„V roku 2013 sme dostali 625 podnetov, v roku 2014 už 1426 prípadov, a uplynulý rok opäť o čosi viac, a väčšina bola opodstatnená. Rastúci počet hlásení svedčí, že ľudia na Slovensku sú čoraz všímavejší a citlivejší voči týraniu zvierat. Mrzí nás však, že zodpovedné štátne orgány neprejavujú dostatočný záujem a razanciu vykonávať kontroly a nápravy v plnom rozsahu zákonných možností,“ konštatovala inšpektorka Slobody zvierat Romana Březinová.

Štátne orgány podľa jej slov majú právomoc odobrať zviera zo zlých podmienok, udeliť pokuty, vznášať trestné oznámenia i zakázať chov, avšak aj pri závažných prípadoch týrania sa len výnimočne odhodlajú na radikálnejší krok, ktorý zvieraťu pomôže a majiteľa potrestá a zabráni podobnému konaniu v budúcnosti. „Občianske združenia suplujú štátne orgány napriek minimálnym právomociam,“ dodala.

Okrem prijímania týraných zvierat zabezpečuje väčšina útulkov odchytové služby zabehnutých a premnožených zvierat, ich karantenizáciu, čipovanie, kastrácie a adopcie. „Najčastejšie prípady sú zvieratá držané permanentne na krátkych reťaziach, bez adekvátneho pohybu, výživy a prístrešku. Treba si uvedomiť a prikazuje to aj legislatíva, že zviera má mať umožnený denný voľný pohyb, teda nesmie byť celodenne na reťazi ani vo voliére, riadnu, v zime zateplenú búdu, denné kŕmenie a prístup k vode,“ upozornila Březinová.

Ak občania vedia o zvierati, ktoré stráda, môžu kontaktovať Linku proti krutosti na mailovej adrese: linkaprotikrutosti@gmail.com alebo príslušnú veterinárnu správu a žiadať o kontrolu a nápravu. „Ak vidia zabehnuté zviera, treba volať číslo 159,“ uzavrela Březinová.

Odporúčané články

Petícia chce zastaviť čierny obchod so psami v EÚ Pozor na podvodníka, zbiera peniaze pre Slobodu zvierat

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...