SLOTA: Pochod gayov a lesieb je provokácia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pride, kastrácia
Vlani sa našli aj odporcovia, ktorí nesúhlasíli s dúhovým pochodom. Dúhový Pride Bratislava 2010. Pochod za zrovnoprávnenie gejov, lesieb, bi, transgender a intersex ludí v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí. Bratislava, 22. máj 2010. Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) – Predseda SNS Ján Slota vníma sobotňajší pochod PRIDE ako provokáciu. „Ľudia, ktorí sú takto choro orientovaní, mali by v tichosti prežívať chorobu ako každý chorý človek a nemali by znásilňovať slovenskú spoločnosť,“ vyhlásil Slota dnes pre agentúru SITA.

Podľa neho je to určitá symbolika, keď menšina, ktorá propaguje takzvanú inakosť, to robí v deň 140. výročia vzniku SNS.

Na účasť počas sobotňajšieho Dúhového Pride pochodu vyzvali predseda parlamentu a šéf SaS Richard Sulík i jeho stranícky kolega Jozef Mihál. Vicepremiér Rudolf Chmel k PRIDE vydal vyhlásenie, v ktorom uvádza, že pochod vníma ako manifestáciu inakosti a uznanie ľudskej dôstojnosti a rovnosti ľudí, ktorí patria k sexuálnym menšinám. Okrem slovenských politikov akciu podporilo aj 20 veľvyslanectiev, ktoré sídlia v Bratislave. S historicky prvým pochodom neheterosexuálne orientovaných ľudí sympatizovalo 16 zahraničných zastupiteľstiev u nás aj pred rokom.

Hrušovský nevidí dôvod na účasť

Podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) sa na demonštratívnom pochode PRIDE nezúčastní. „Nevidím dôvod, aby sme takto upozorňovali na niečo. Je tu skôr miesto na dialóg za rokovacím stolom. Takéto citlivé problémy sa najhoršie riešia vtedy, keď sa ktorákoľvek politika snaží túto skupinu ovládnuť a potom robí z toho konflikt, ktorý nie je hľadaním vecného, ale politického nástroja politického zápasu. V tomto kontexte vidím aj iniciatívu strany SaS, ktorá sa netají, že je to jej agendou,“ uviedol Hrušovský pre agentúru SITA. Podľa neho to nezapadá do rámca o kresťanskodemokratickej politike. KDH sa nebráni diskusii. „Je treba postupovať zodpovedne, múdro a trpezlivo,“ dodal.

Pride
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Akcia sa začne na Hviezdoslavovom námestí

Pochod sa začne slávnostným otvorením o 13:00 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Nasledovať budú príhovory aktivistov, ambasádorov a europoslankýň. Po príhovoroch vystúpi slovenská skupina Živé kvety, Marcel Berky a Aneta Langerová. Na 16:30 organizátori naplánovali začiatok Dúhového pochodu. Presnú trasu však z bezpečnostných dôvodov vopred neprezradia.

Na PRIDE vystúpia ľudskoprávni aktivisti z Moldavska, Czeslaw Walek z Česka, Clare B. Dimyon z Veľkej Británie, Slovenka Hana Fábry, europoslankyne Marije Cornelissen a Ulrike Lunacek, ale aj veľvyslanci ambasád, ktoré PRIDE vyjadrili podporu či zástupca medzinárodnej delegácie Amnesty International a mnohí ďalší.

Cirkev neodsudzuje sklony, ale hriech

Cirkev podľa predsedu Pápežskej rady pre pastoráciu v zdravotníctve arcibiskupa Zygmunta Zimowskeho, ktorý je dnes na Slovensku, neodsudzuje sklony, ale hriech. Ako uviedol v súvislosti so sobotňajším pochodom PRIDE, cirkev nikoho neodsudzuje. Upozornil, že existujú viaceré cirkevné dokumenty, ktoré sa venujú pastorácii homosexuálov. Podľa neho od počiatku sveta sú ľudia s homosexuálnou orientáciou. Zdôraznil však, že sobotňajší pochod nie je za kultúru žitia a je podľa neho otázne, ako sa pochod pričiní o lepšiu výchovu detí.

V sobotu budú bratislavské ulice a Hviezdoslavovo námestie patriť účastníkom Dúhového PRIDE. Pôjde o druhý ročník pochodu za zrovnoprávnenie gejov, lesieb, bisexuálnych a transgender ľudí, ktorý organizuje Queer Leaders Forum. Minulý rok počas historicky prvého slovenského PRIDE na jeho účastníkov fyzicky i slovne útočili pravicoví extrémisti, ktorí v deň pochodu zorganizovali vlastnú protiakciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Aneta LangerováJán SlotaJozef MihálPavol HrušovskýRichard SulíkRudolf Chmel