Slová Mayovej oslabili libru na 31-ročné minimum voči doláru

Britská libra
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 4. októbra (WebNoviny.sk) – Britská libra zaznamenala v utorok voči doláru 31-ročné minimum. V skorom rannom obchodovaní sa kurz pohyboval na úrovni 1,278 USD/GBP, teda najnižšie od roku 1985, informuje portál bbc.com. Voči euru libra stagnovala na hodnote 1,1464 EUR/GBP.

Devízovými trhmi v úvode týždňa otriaslo vyjadrenie britskej premiérky Theresy Mayovej, ktorá v nedeľu oznámila, že článok 50. Zmluvy o Európskej únii, ktorý upravuje proces vystúpenie z európskeho spoločenstva, aktivuje do konca marca 2017.

Na konferencii vládnych konzervatívcov tiež Mayová uviedla, že parlament požiada o zrušenie zákona o Európskych spoločenstvách, podľa ktorého pravidlá EÚ automaticky platia v Británii. Tým podľa pozorovateľov naznačila, že krajina smeruje k takzvanému „tvrdému brexitu“ a stratí možnosť pokračovať v úzkych zväzkoch s EÚ.

Na riziká brexitu upozornil v pondelok britský minister financií Philip Hammond vyjadrením, že proces odchodu z EÚ bude pre Veľkú Britániu znamenať dvojročné alebo aj dlhšie obdobie neistoty, počas ktorého bude nutné opatrenia na podporu ekonomiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Philip HammondTheresa Mayová