Slováci a Česi si pripomínajú vznik spoločného štátu, na Bratislavskom hrade bude projekcia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bratislavský hrad
Foto: ilustračné, SITA

BRATISLAVA 28. októbra (WebNoviny.sk) – Dva významné pamätné dni – Deň vzniku samostatného Československa, ktorý si pripomíname v sobotu, a Výročie Deklarácie slovenského národa, ktoré oslávime v pondelok 30. októbra, pripomenie špeciálna večerná projekcia na Bratislavskom hrade.

Ako agentúru SITA informovala vedúca oddelenia prezentácie Slovenského národného múzea (SNM) – Historického múzea Andrea Litváková, projekcia vznikla v spolupráci SNM – Historického múzea a Národnej rady SR a obyvateľom i návštevníkom hlavného mesta priblíži na východnej fasáde Bratislavského hradu ukážky zo zbierkového fondu národného múzea, v ktorom sa medzi iným nachádza i generálska čiapka M. R. Štefánika.

Zánik habsburskej monarchie

Spojenie Slovákov a Čechov v samostatnom štáte schvaľovala Clevelendská a neskôr Pittsburská dohoda podpísaná v USA 31. mája 1918. Dohoda Slovákom zaručovala širokú samosprávu a slovenčinu ako úradný jazyk na školách, v úradoch a vo verejnom živote. Rakúsko-uhorská vláda odoslala 27. októbra 1918 vláde USA nótu, v ktorej oznámila, že prijíma mierové podmienky, čo znamenalo zánik habsburskej monarchie.

Predstavitelia Národného výboru československého, ktorý sa vyhlásil za zákonodarný zbor, schválili zákon o vytvorení československého štátu 28. októbra 1918.

Slováci žiadali právo na sebaurčenie

Ako pripomína SNM, vyhlásenie národného výboru, pod ktorým boli podpísaní Antonín Švehla, Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár a František Soukup znelo: „Lide československý! Tvůj odveký sen stal se skutkem. Stát československý vstoupil dnešního dne v řadu samostatných, svobodných, kulturních států světa.“

Nezávisle od týchto udalostí sa už nasledujúci deň v budove banky Tatra v Turčianskom Svätom Martine stretlo vyše 200 slovenských národných a politických činiteľov z celého Slovenska. Slovenská národná rada sa 30. októbra 1918 v Turčianskom sv. Martine prijatím Deklarácie slovenského národa prihlásila k novému štátu – Československej republike. Tzv. Martinská deklarácia žiadala právo na sebaurčenie Slovákov na základe ich úplnej nezávislosti a vyjadrila vôľu slovenského ľudu žiť v spoločnom štáte s českým národom. Prvá Československá republika trvala do Mníchovskej dohody v roku 1938.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia