Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Parlamentné voľby 2016
Deviate parlamentné voľby od nežnej revolúcie v roku 1989 a siedme v histórii samostatnej Slovenskej republiky. 5. marec 2016. Foto: SITA/Martin Medňanský

Slováci bez trvalého pobytu v SR už hlasovali

BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) – Do výsledku sobotňajšieho hlasovania o budúcom zložení Národnej rady SR zasiahnu aj hlasy Slovákov zo zahraničia.

O voľbu poštou zo zahraničia požiadalo celkovo 20 275 Slovákov žijúcich v zahraničí, z toho 1200 Slovákov, ktorí majú trvalý pobyt v zahraničí. Tí žiadali o voľbu poštou ministerstvo vnútra a z nich poslalo svoje hlasy do konečného termínu hlasovania poštou, do piatka 4. marca, 1049, médiá o tom dnes krátko po začiatku hlasovania informovala zapisovateľka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eva Chmelová.

Dodala, že štátna komisia bude taktiež počas dňa v teréne sledovať priebeh hlasovania. Zároveň prijíma aj podnety na možné porušenie volebných pravidiel. Hlasy Slovákov zo zahraničia sa začnú sčítavať až po skončení hlasovania, teda po 22:00.

Štátna volebná komisia plní dvojjedinú úlohu

V tejto súvislosti predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány upozornil, že štátna volebná komisia „plní dvojjedinú úlohu – bývalej Ústrednej volebnej komisie a okrskovej volebnej komisie pre občanov Slovenskej republiky žijúcich v zahraničí a už nemajúcich trvalý pobyt na území na území Slovenskej republiky“.

Obrazom: Parlamentné voľby 2016

Štátna komisia má viac hlasovacích lístkov ako ktorákoľvek normálna okrsková volebná komisia na území Slovenskej republiky, vyše tisíc. Zákonný limit voličov, ktorí môžu byť zapísaní v jednom volebnom okrsku, je podľa Báránya tisíc, pričom tento počet sa v bežných okrskoch nikdy nedosiahne.

Voľba poštou je v parlamentných voľbách možná už po štvrtý raz

Počet Slovákov, ktorí využijú právo hlasovať poštou zo zahraničia, bude známy až po voľbách, po otvorení a sčítaní hlasov z obálok z voľby poštou. Rovnaké pravidlá ako pre občanov SR s trvalým pobytom v inom štáte platia aj v prípade voličov, občanov SR, ktorí majú trvalý pobyt na Slovensku, ale počas dnešných volieb sú v zahraničí. Tí z nich, čo využili svoje právo hlasovať poštou a teda oň požiadali obec, kde majú trvalý pobyt, posielali návratné obálky na úrad obce, kde majú trvalý pobyt. Ich hlasy sčítajú v každej obci osobitne.

Voľba poštou je v parlamentných voľbách možná už po štvrtý raz. Pred zmenou volebnej legislatívy žiadosti Slovákov s trvalým pobytom v zahraničí prijímala osobitná komisia zriadená na Miestnom úrade Bratislava-Petržalka. V roku 2006 zaevidoval úrad v Petržalke 641 žiadostí na voľbu poštou, v roku 2010 to bolo 570 žiadostí a v predčasných parlamentných voľbách 2012 požiadalo úrad o hlasovanie poštou 728 zahraničných Slovákov.

Možnosť hlasovať zo zahraničia v roku 2006 využilo 3427 občanov s trvalým pobytom na území SR, druhýkrát v roku 2010 z cudziny poslalo obálku so svojím hlasom 5861 občanov a v roku 2012 to bolo 7 290 voličov s trvalým pobytom na území SR. Ministerstvo vnútra nevedie presnú evidenciu počtu občanov SR žijúcich v zahraničí s právom voliť. Odhaduje sa však, že by ich mohlo byť približne 200 až 300 tisíc.

Odporúčané články

Online: Voľby sa skončili patom, v parlamente je aj Kotleba Parlamentné voľby v ére samostatnej Slovenskej republiky

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Parlamentné voľby 2016

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...