Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pavol Katreniak rozpráva o histórii a pozoruhodnostiach kostola Nanebovzatia Panny Márie počas podujatia Noc kostolov. Banská Bystrica, 24. máj 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička
17. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(16)

Slováci by kňazom zakázali politiku, ukázal prieskum SAV

BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) – Duchovní a kňazi by mali vykonávať len náboženské činnosti a do politiky by sa miešať nemali.

Podľa výsledkov výskumu Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) s názvom Demokratickosť a občania na Slovensku si to myslí 79,81 percenta opýtaných.

Respondentov sa počas výskumu pýtali, či podľa nich majú duchovní vykonávať len náboženské činnosti alebo aj politicko-verejné.

Prieskum zisťoval aj vzťah k cirkvi

“Výsledky odpovedí na túto otázku ukazujú vysokú mieru celospoločenského konsenzu, ktorý absolútnou väčšinou – takmer 80 percent – verí, že duchovní by sa mali venovať len čisto duchovným veciam,” hovorí šéf výskumu sociológ Miroslav Tížik.

Len niektorým politicko-verejným činnostiam by sa mali duchovní venovať podľa 8,28 percenta opýtaných a 5,87 percenta respondentov si myslí, že kňazi by politiku mali robiť.

Sociológovia zisťovali aj názor Slovákov na vzťah cirkvi a štátu. Takmer tretina (31,34 percenta) z opýtaných je za úplnú odluku štátu a cirkvi a približne štvrtina respondentov (26,24 percenta) si myslí, že štát by mal cirkev podporovať len v tých oblastiach, ktoré sú aj vo verejnom záujme.

Slováci preferujú odluku cirkvi od štátu

Na druhej strane 15,61 percenta oslovených je presvedčených, že štát má podporovať hodnoty a záujmy tradičných kresťanských cirkví a podľa 5,25 percenta respondentov by mal štát podporovať a presadzovať záujmy najväčšej – katolíckej cirkvi.

“Pri otázke na usporiadanie vzťahov štátu a cirkvi vidieť, že v populácii výrazne dominuje predstava, že by mala existovať odluka štátu a cirkví,” dodal Tížik.

Výskum s názvom Demokratickosť a občania na Slovensku sa konal od 29. mája do 8. júna na vzorke 1 215 respondentov, dáta zbierala a spracovala agentúra Focus. Na projekte spolupracujú Sociologický ústav SAV, Ústav politických vied SAV a Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave.

Odporúčané články

Viac ako 60 percent Slovákov by uvítalo, aby sa kňazi ženili K viere sa hlási stále menej Slovákov, ukázalo sčítanie

Témy

Diskusia

majster klasik zadrž klasik 21.54-očom to tu taraš kto sa tu vyvyšuje.Ja som pisal o Bezakovi a ten sa nad nikoho nepovyšoval ale podla tvojho prispevku si ty bol roky naučenny sa vyvyšovat-propaganda komunistickej strany u teba zabrala.Pametas ja som banik kto... majster klasik nechcem -kukni si video ANGLIE KDYSI a DNES majster klasik video anglie kdysi a dnes chceš učebnice Koránu? zadrž klasik kámoško s tým vyvyšovaním farárov nad normálnych ľudí. Každý farár má obmedzené myslenie a hundre stále to isté. Na riadenie najvyšších štátnych funkcií treba človeka s pragmatickým a racionálnym myslením, a to farári nemôžu mať, lebo sú "zabednení" v tej...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

DRAN.sk

Autolike.sk

Dámskajazda

Byvanie je hra

NAJKY.sk

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Mňamky-recepty

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...