Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mäso, mäsiar, nôž
Foto: ilustračné, Thinkstock.
6. 12. 2018 10:31 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Slováci by mali byť opatrní pri nákupe mäsa z nelegálneho predaja, môžu ohroziť svoje zdravie

BRATISLAVA 6. decembra (WebNoviny.sk) – Nelegálny predaj mäsa a mäsových výrobkov na Slovensku podľa Zväzu spracovateľov mäsa (ZSM) prekvitá, pričom dopady na zdravie spotrebiteľa môžu byť vážne.

Spotrebitelia by tak mali byť aj vzhľadom na blížiace sa vianočné sviatky pri kúpe mäsa a mäsových výrobkov opatrní. Konštatovali to vo štvrtok výkonná riaditeľka zväzu Eva Forrai a člen predstavenstva ZSM Peter Lančarič.

„Predaj cez sociálne siete, ambulantný predaj či predaj na trhoviskách – spôsobov, ako uviesť na trh mäso neznámeho pôvodu alebo nelegálne vyrobený mäsový výrobok, je v súčasnej dobe neúrekom. S blížiacimi sa sviatkami narastá aj ponuka tzv. domácich špecialít. Spotrebitelia by však mali byť opatrní – dopady na zdravie spotrebiteľa môžu byť fatálne až tragické. Pred kúpou takéhoto výrobku sa vždy vopred informujte, či má výrobca príslušné povolenia na výrobu a nezabudnite si vždy poznačiť názov a adresu predávajúceho,“ upozornila vo štvrtok Eva Forrai.

Každodenná realita

Nelegálny predaj mäsa a mäsových výrobkov je podľa ZSM na Slovensku každodennou realitou. Medializované potravinové kauzy z minulých období sú pritom podľa ZSM praktickým príkladom toho, že v nesprávnych rukách aj potravina môže byť problémom vo vzťahu k osobe, ktorá ju skonzumuje.

„Výhodnejšia cena či prísľub domácej kvality sú tie najčastejšie dôvody, prečo sa spotrebiteľ uchýli k nákupu mäsových výrobkov z nelegálnych výrob. Neuvedomuje si však, že výrobky, ktoré s takou dôverou kupuje, môžu byť vyrobené niekde v špinavej garáži, navyše z inej suroviny ako spotrebiteľ očakáva alebo zo suroviny pochybnej kvality či od pochybného zdroja,“ pokračovala Forrai.

Podľa údajov uverejnených na webovej stránke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR je k 1. novembru 2018 na území SR schválených 123 bitúnkov a 321 rozrábok mäsa domácich kopytníkov, 60 výrob mäsových prípravkov a 184 prevádzok na výrobu mäsových výrobkov.

Zodpovednosť za svoje výrobky

„Títo výrobcovia sa k zodpovednosti za svoje výrobky hlásia prostredníctvom svojej značky a postupne si prostredníctvom svojich výrobkov budujú svoje dobré meno v očiach zákazníka. Mäso a mäsové výrobky uvádzajú na trh len na základe schválenia zo strany úradných orgánov, čo v praxi znamená plnenie požiadaviek platnej legislatívy a to vrátane povinnosti vedieť výrobok uvedený na trh spätne vysledovať, či poskytnúť zákazníkovi o výrobku všetky potrebné informácie. Takíto výrobcovia sú zároveň pravidelne kontrolovaní aj zo strany kontrolných orgánov,“ dodala Forrai.

„Nelegálna výroba mäsových výrobkov a ich predaj, rovnako aj predaj nelegálneho mäsa priamo ohrozujú zdravie spotrebiteľov. Na zamedzenie tejto činnosti je potrebné urgentne prijať opatrenia a porušenia zákona je potrebné prísne trestať,“ povedal Peter Lančarič a dodal, že Zväz spracovateľov mäsa je pripravený na základe poznatkov z praxe spolupracovať s príslušnými orgánmi.

Zväz spracovateľov mäsa je dobrovoľným združením fyzických a právnických osôb, podnikajúcich v oblasti spracovania mäsa, výroby mäsových výrobkov alebo v oblasti súvisiacej s touto podnikateľskou činnosťou.

Odporúčané články

Koľko eur ročne minú Slováci na potraviny? Porovnali jednotlivé kraje aj dôchodcov s pracujúcimi Ministerstvo chce na pultoch kvalitné potraviny, pripravuje opatrenia nielen pre poľnohospodárov

Neprehliadnite

Na súde s exministrom Ruskom v kauze prípravy vraždy Volzovej vypovedali Černák a Kaštan (aktualizované) Aktualizované: Starostovia a primátori zvolili nového predsedu ZMOS, na poste nahradí Michala Sýkoru Video: Švédsko cez štvrťfinále MS v hokeji 2019 neprešlo, Fínsko uspelo v gólovej prestrelke Ďalšia luxusná značka končí s kožušinami, na slovenských farmách sú týrané tisíce zvierat Prezident Kiska dávno nie je nadstranícky, podľa Tomáša už mal vybrať šiestich ústavných sudcov Tínedžerka Judita ide vo väzby, je obvinená z vraždy 16-ročného chlapca v Žiline Primátor Vallo predstavil nové poplatky a pravidlá v parkovacej politike Pôjdu študenti voliť? O Európskom parlamente sa dozvedajú aj z diskusných fór (podcast)

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.