Slováci čoraz častejšie pašujú drogy z Južnej Ameriky

Drogy
Foto: SITA/Peter Hudec

BRATISLAVA 27. mája (SITA) – Čoraz viac Slovákov si začína privyrábať nelegálnym pašovaním drog prevažne z krajín Latinskej Ameriky do Európy. Naše veľvyslanectvá po celom svete evidujú 22 Slovákov odsúdených za trestný čin pašovania drog.

„Chcel by som upozorniť na jeden fenomén, ktorý sa nám objavuje v ostatných rokoch výraznejšie, a to je pašovanie narkotík našimi občanmi z Južnej Ameriky do Európy. Je to činnosť, ktorá má vzrastajúcu tendenciu,“ hovorí riaditeľ odboru konzulárnych služieb rezortu diplomacie Igor Pacolák.

Slováci podľa jeho slov drogy pašujú vedome, neuvedomujú si však, že vlády krajín Latinskej Ameriky v posledných rokoch veľa investovali do technického zabezpečenia a aj do personálneho vybavenia letísk s cieľom zamedziť tejto trestnej činnosti.

Tresty za pašovanie sú rôzne. „V juhovýchodnej Ázii v niektorých štátoch za pašovanie drog je aj trest smrti. V Južnej Amerike tomu tak nie je, je to od štyri do 15 rokov,“ priblížil Pacolák. Podmienky v juhoamerických väzniciach sú však podľa jeho slov neporovnateľne horšie ako v Európe. „Takže je to informácia pre výstrahu,“ upozornil.

Odsúdených Slovákov za trestný čin pašovania drog evidujú naše veľvyslanectvá v Ankare, New Yorku, Tokiu, Madride, Mexiku a v Paríži (všade po jednom slovenskom občanovi). Ambasáda v Buenos Aires vie o šiestich odsúdených Slovákoch, z toho štyria sú vo Venezuele, ambasáda v Štokholme eviduje dvoch odsúdených občanov, veľvyslanectvo v Ríme eviduje ôsmich odsúdených Slovákov, z toho na Malte sú traja. Za pašovanie drog tak za mrežami v zahraničí sedí dovedna 22 slovenských občanov.

K 1. aprílu bolo vo výkone trestu odňatia slobody v zahraničí 653 Slovákov. Najviac trestných činov sa Slováci dopúšťajú v Českej republike, Veľkej Británii, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a Taliansku. Najčastejšími trestnými činmi sú nedodržiavanie dopravných predpisov, vedenie motorového vozidla pod vplyvom alkoholu, krádeže a výtržnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom