Slováci dali Francúzom 100. gól, Laco v bránke čaroval

Ján Laco
Brankár Slovenska Ján Laco sa v sobotňajšom zápase v Grenobli prezentoval skvelým výkonom a zneškodnil viaceré veľké príležitosti domácich. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

GRENOBLE 19. apríla (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia vrátila francúzskej štvrtkovú prehru 2:4 a v sobotňajšom medzištátnom prípravnom zápase v Grenobli zvíťazila 3:1.

Slováci dosiahli v 21. vzájomnom stretnutí šestnáste víťazstvo a po sobote majú v súbojoch s Francúzmi na konte už 100 strelených gólov. Jubilejný stý dosiahol Miroslav Šatan, kapitán národného tímu SR sa presadil v Grenobli dvakrát a s 84 gólmi je už najúspešnejším Slovákom v histórii všetkých reprezentácií. Doteraz sa o líderskú pozíciu delil s 82-gólovým Jozefom Golonkom.

Okrem Šatana sa pod Alpami z gólu tešil aj Radoslav Tybor, pre ktorého to bol tretí reprezentačný zásah. Skvelým výkonom sa prezentoval brankár Ján Laco, ktorý zneškodnil viaceré veľké príležitosti domácich. Debut v reprezentácii absolvoval proti Francúzsku Martin Réway.

Slovenská reprezentácia má po štyroch stretnutiach v príprave na majstrovstvá sveta v Minsku bilanciu dve víťazstvá a dve prehry. Na budúci týždeň odohrá v Košiciach a Poprade ďalšie dva duely, na východe republiky privíta Fínsko.

Francúzsko – Slovensko 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)

Góly: 48. T. Da Costa (D. Fleury, Amar) – 23. Šatan (L. Nagy, J. Mikúš), 28. Tybor (Miklík, V. Mihálik), 53. Šatan (L. Nagy, J. Mikúš)

Vylúčení: 6:9 na 2 min, navyše: 15. Manavian 5+DKZ za napadnutie zozadu – 29. L. Nagy 10 min nešp. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 3000 divákov

Francúzsko: Hardy – Amar, Manavian, Besh, Auvitu, Chakiachvil, Janil, Dusseau, Baazi – Ritz, Meunier, Y. Treille – Guttig, T. Da Costa, D. Fleury – Raux, B. Henderson, Lamperier – Tardif, Berthon, Beron

Slovensko: J. Laco – K. Sloboda, Marek Ďaloga, Stehlík, V. Mihálik, J. Brejčák, Švarný, Štajnoch, Valach – Šatan, J. Mikúš, L. Nagy – Miklík, Špirko, Tybor – Marcel Haščák, Lušňák, Skokan – Réway, A. Šťastný, P. Zuzin

Slováci mali v prvej tretine výhodu troch presiloviek (jedna z nich bola päťminútová a jedna sa skončila po 20 sekundách), ale nič z nich nevyťažili. Ich hre chýbala presnosť i lepšia myšlienka.

V početných výhodách len minimálne strieľali. V 15. min váhal vo vlastnom oslabení pri prečíslení dlho s prihrávkou na Nagya kapitán Šatan. V 19. min napálil pri presilovke hornú žŕdku Stehlík.

Slováci využili až štvrtú presilovku v zápase, z 83. reprezentačného gólu sa tešil po spolupráci prvého útoku Miroslav Šatan, ktorý šikovne zasunul puk spoza bránky do siete. – 0:1

Hokejisti SR zlepšili pohyb, pridali dôraz a pred bránkou boli nebezpečnejší. V 28. min ukázal svoju rýchlosť Tybor a poslal po nahodení od Miklíka puk druhýkrát do siete – 0:2.

Potom prišli veľké chvíle brankára Jána Laca. Vůjtekovci najmä vďaka nemu prežili takmer minútové oslabenie o dvoch hráčov a potom aj ďalšie dve presilovky súpera v krátkom slede po sebe. V polovici duelu zneškodnil Laco pokus Y. Treilleho len koncom hokejky.

Slovenský gólman privádzal svojimi zákrokmi Francúzov často do zúfalstva. V poslednej sekunde druhej dvadsaťminútovky mohol pridať svoj druhý gól v zápase Tybor.

Slovenský tím sa v tretej tretine snažil kontrolovať hru a nechcel púšťať súpera do veľkých šancí. V 48. min sa domáci dočkali, keď Teddy Da Costa strelou z prvej prekonal Laca – 1:2.

Francúzi napádali Slovákov už pri rozohrávke a snažili sa o vyrovnanie. V 51. min po Stehlíkovej chybe sa dostali Francúzi do prečíslenia, ale Ritz sa nepresadil.

V 53. min skóroval opäť elitný slovenský útok, na konci akcie Nagya a Mikúša bol Miroslav Šatan – 1:3. Slováci sa potom snažili kúskovať hru a prežili aj presilovky súpera pri vylúčeniach Réwaya a Šťastného.

Hlasy

(zdroj: web SZĽH):

Vladimír Vůjtek (tréner Slovenska): „Mali sme najmä skúsenejšie mužstvo a zachytili začiatok. Podržal nás výborný brankár Ján Laco a tým vyzerala aj naša hra lepšie a optimálnejšie. Prvá tretina bola ešte rozháraná a dostávali sme sa len do tempa. Od druhej časti sme pridali na dôraze a korčuľovaní. Strelili sme súperovi dva góly a vypracovali si aj niekoľko ďalších príležitostí. Vinou viacerých zbytočných vylúčení však hra strácala na tempe. Po týchto dvoch zápasoch mám zmiešané pocity, keďže sme v prvom nezahrali tak, ako sme si predstavovali, ale v tom druhom sme hrali lepšie. Chýba nám ešte viac skúseností. Naša hra stále nie je vyrovnaná počas celých šesťdesiatich minút. Každé víťazstvo však pomôže, keďže máme v tíme veľa mladých chlapcov a tí potrebujú na posilnenie sebavedomia práve takéto zápasy.“

Miroslav Šatan (útočník a kapitán Slovenska): „Začali sme stretnutie oveľa lepšie ako vo štvrtok. Počas väčšiny času sme mali hru pod svojou kontrolou a tým pádom sa zrodilo pre nás zaslúžené víťazstvo. Som rád, že som strelil ďalšie dva góly. Nečakal som to a ani na to nemyslel. Teraz som rád, že to vyšlo a aspoň sa už tým nemusím viac zaoberať. Určite to nie je najdôležitejšia vec. Som spokojný s tým, že som stále schopný pomôcť tímu gólmi. Francúzi veľmi dobre korčuľovali, ale my sme si vypracovali viacero šancí. Máme čo zlepšovať v obrane, ale našťastie sme mali v bránke výborného Jána Laca, ktorý nás viacerými zákrokmi výrazne podržal.“

Ján Laco (brankár Slovenska): „Duel sa hral v dobrom tempe z jednej strany na druhú. Zbytočne veľa vylúčených hráčov kúskovalo hru, ale dôležité je, že sme zápas mali pod kontrolou a vyhrali ho. Treba vždy zvládnuť prvú tretinu a to sa nám podarilo. Stav po nej bol vyrovnaný, takže nám to pomohlo. Hrali sme dobre a obetavo. Mali sme aj kúsok šťastia, takže sme stretnutie zvládli veľmi dobre. Bolo to aj vďaka výbornej príprave naň. Pri mojom zákroku koncom čepele hokejky v druhej tretine som konal podvedome. Hokejku som len nastrčil a dúfal, že ju puk trafí. Tešíme sa už domov, aby sme si užili trošku sviatky, lebo z hľadiska organizácie o nás vo Francúzsku nebolo postarané až tak, ako by sa žiadalo. Predovšetkým strava bola žalostná.“