Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Európska únia
Foto: flickr.com
25. júla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Slováci dôverujú Únii viac ako vlastným štátnym orgánom

BRUSEL 27. júla (WEBNOVINY) – Slováci majú väčšiu nedôveru vo vlastné štátne orgány, ako je to v prípade občanov ostatných členských krajín EÚ. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometra, ktorý sa zameriava na zisťovanie nálad a preferencii vo viac ako polmiliardovej únii.

V piatok zverejnené výsledky prieskumu na vzorke takmer 33-tisíc ľudí zameraného na viaceré oblasti života odhalili, že až 77 percent Slovákov má sklon nedôverovať národnému parlamentu, kým v iných členských krajinách je to v priemere 65 percent.

Nedôveru vyvoláva slovenská vláda

Nedôveru u obyvateľov Slovenska vyvoláva aj vláda, a to konkrétne u 76 percent. Rozdiel bol, naopak, v postoji k EÚ. Tej dôveruje 35 percent Slovákov, v prípade zvyšku Európy to je v priemere na úrovni 31 percent.

Eurobarometer v prieskume konanom v prvej polovici júna taktiež zistil, že Slováci sa viac cítia občanmi EÚ ako ľudia v iných členských krajinách.

Z prieskumu zároveň vyplynulo, že až 70 percent opýtaných deklarovalo záujem dozvedieť sa viac o svojich právach, ktoré im z toho plynú.

Slováci oceňujú najmä euro a schengen

Naopak, v priemere 35 percent respondentov spomedzi ostatných krajín bloku nemá o nič také záujem. Slováci ako najväčšiu výhodu členstva v únii označili voľný pohyb osôb a tovaru (73 percent) a spoločnú európsku menu (45 percent).

V prípade eura tak spravilo iba 25 percent Európanov, v prípade schengenu 56 percent. Na mieri ako najväčšom výdobytku únie sa zhodol takmer identický počet Slovákov i Európanov v pomere 49 ku 54 percentám.

Odporúčané články

Po tragédii na Ukrajine lieta nad Slovenskom viac lietadiel Na Slovensku stúpol počet falošných eurobankoviek i mincí

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...