Slováci hodnotili politické strany, ako vnímajú Smer a KDH?

Robert Fico
Premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 24. februára (WEBNOVINY) – Za najviac konzervatívnu politickú stranu považujú ľudia KDH, najliberálnejšia je zase SaS. Vyplýva to z telefonického prieskumu, ktorý robila agentúra Polis Slovakia od 9. do 18. februára 2015 pre agentúru SITA na vzorke 1472 respondentov starších ako 18 rokov na území celej republiky.

V prieskume sa ľudí pýtali aj to, ktoré politické strany vnímajú ako strany konzervatívne. Respondenti mali možnosť viacerých odpovedí. KDH uviedlo 40,9 percenta. Smer-SD takto označilo 8,5 percenta opýtaných, SNS vníma ako konzervatívnu stranu 7,2 percenta ľudí. Nižšie hodnoty nameral prieskum Mostu-Híd (5,6 percenta), hnutiu NOVA (4,2 percenta) či SDKÚ-DS (3,3 percenta).

Pri otázke, ktoré strany vnímate ako liberálne, označilo stranu SaS 40,9 percenta vzorky. Hnutie OĽaNO tak vníma 14,1 percenta, vládny Smer-SD 4,9 percenta opýtaných. Sieť je liberálna podľa 4,5 percenta respondentov, Most-Híd spomenulo 2,8 percenta ľudí a 2,6 percenta tak vidí aj KDH.

Medzi strany postavené na kresťanských princípoch radia ľudia najmä KDH, ktoré v prieskume takto označilo 67,3 percenta opýtaných. Most-Híd vníma takto 7,3 percenta ľudí, SNS je postavená na kresťanských princípoch podľa názoru 6,1 percenta respondentov. Tí spomenuli aj strany SDKÚ-DS (5,2 percenta), OĽaNO (5,1 percenta) či Sieť (4,9 percenta).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutiePolis SlovakiaSaS Sloboda a Solidarita