Slováci môžu opäť prispieť na boj proti hladu

Deti
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Pomôcť hladujúcim obyvateľom Haiti, ktorých zložitú situáciu ešte skomplikovalo ničivé zemetrasenie v januári, môžu ľudia aj naďalej. Zbierka Boj proti hladu organizovaná Vincentskou rodinou na Slovensku pokračuje už štvrtý rok. Tento rok je však jej cieľ ešte aktuálnejší: zmierniť ťažké osudy, ktoré obyvateľov ostrovnej krajiny postihli po zemetrasení.

Zapojiť sa do zbierky možno už od júla až do 31. októbra 2010 cez darcovské SMS. Stačí poslať správu v tvare DMS VINCENT na číslo 877 v sieti ktoréhokoľvek mobilného operátora na Slovensku. Cena správy je jedno euro. Takisto možno posielať peniaze na číslo účtu 20286026/6500 s názvom: Boj proti hladu v Poštovej banke, a to priamo prevodmi z účtu prispievateľa alebo poštovými poukazmi. Štvrtý ročník zbierky vyvrcholí tak ako každý rok hlavnou kampaňou – predajom medovníčkov v termíne od 15. septembra do 10. októbra 2010.

Sestra Anna Cigánpalová zo spoločnosti Dcér kresťanskej lásky, v súčasnosti pôsobiaca na Haiti, zdôrazňuje, že pomoc je neustále vítaná. Situácia je podľa nej bezvýchodisková, stále sa odpratávajú dôsledky zemetrasenia zo začiatku roka. Situáciu navyše ešte zhoršili dva hurikány, ktoré zmietli ľuďom stany a zobrali im aj to málo, čo im ostalo. „V súčasnosti navyše trápi Haiti obdobie dažďov. Sme neustále premočení v provizórnych podmienkach pod stanmi. Veľa ľudí trpí nachladnutiami, alebo zápalom pľúc, na ktorý nemáme dostatok liekov,“ uviedla v telefonickom rozhovore s organizátormi zbierky Cigánpalová.

Slováci svoj záujem o pomoc Haiti dokazovali dávno pred zemetrasením, ktoré na biedu a naliehavosť pomoci upozornilo celý svet. Hrubý výnos z vlaňajšieho tretieho ročníka celoslovenskej zbierky Boj proti hladu, ktorá prebiehala ešte pred ničivým živlom, bol 302 386,72 . Spolu počas všetkých troch ročníkov sa vyzbieralo už viac ako 784-tisíc eur (vyše 23,5 milióna Sk).

Ako agentúru SITA informovala Anna Kováčová z Vincentskej rodiny, z minuloročnej zbierky podporili jej organizátori viacero projektov. Pokračovali v podpore sestier Spoločnosti Dcér kresťanskej lásky, ktoré pomáhajú najchudobnejším obyvateľom Haiti a vytvorili základňu pre dlhodobý projekt mikropôžičiek a mikrofinancovania v spolupráci s ostatnými vetvami vincentskej rodiny. Na osobnú žiadosť pápežského nuncia Jeho Excelencie Mária Giordana podporili i dve školy. Jedna sa stavia a druhá má 1 300 žiakov základnej školy a 400 žiakov v prípravke. Poslednou podporenou aktivitou sú malé poľnohospodárske projekty, ktoré realizuje páter Augustín Vrecko, ktorý pôsobil 20 rokov na Haiti. Cieľom aktivity je viesť obyvateľov k samostatnosti, aby si dokázali sami vypestovať úrodu a byť nezávislí.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom